Wiosenne porządki w ogrodzie

Marzec to najlepszy miesiąc na porządkowanie ogrodu po zimie. Sprzyja temu dodatnia temperatura powietrza i coraz dłuższe dni. W tym okresie grabi się i zasila trawniki, przycina drzewa, przekopuje i spulchnia glebę oraz sadzi pierwsze rośliny. Zobaczcie co należy zrobić, by na wiosnę cieszyć się czystym i zielonym ogrodem.

Marzec to najlepszy miesiąc na porządkowanie ogrodu po zimie. Sprzyja temu dodatnia temperatura powietrza i coraz dłuższe dni. W tym okresie grabi się i zasila trawniki, przycina drzewa, przekopuje i spulchnia glebę oraz sadzi pierwsze rośliny. Zobaczcie co należy zrobić, by na wiosnę cieszyć się czystym i zielonym ogrodem.

 

Wiosenne porządki w ogrodzie

Fot. Depositphotos

Wiosenne sprzątanie to nie tylko oczyszczenie ogrodzenia ze śmieci i liści. Warto zadbać o meble ogrodowe, kamienne ścieżki, donice, rynny, a także wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym rośliny będą lepiej rosły.

Zadbaj o rośliny

Wiosenne porządki w ogrodzie

Drzewa i krzewy
W marcu przycinamy drzewa i krzewy liściaste. Należy usunąć stare, chore i rosnące zbyt gęsto gałęzie. Dotrze do nich więcej światła, które pobudzi je do wytwarzania młodych pędów. Jeśli chcemy usunąć z działki całe drzewo lub krzew, to należy pamiętać, że bez pozwolenia nie wolno ścinać roślin mających więcej niż 10 lat. Nawet jeśli usychają, ich wycinka wymaga zgody urzędnika. Konsekwencjami nie grozi jedynie wycięcie drzew owocowych.

Trawniki
Dobrze jest starannie wygrabić trawnik z zeszłorocznych liści i suchej trawy oraz przeprowadzić jego wertykulację. Miejscowe nakłuwanie ziemi ułatwi przenikanie wody, tlenu i składników pokarmowych oraz pobudzi źdźbła trawy do wzrostu.

Fot. Depositphotos

Oczko wodne
Dno stawu trzeba oczyścić z gnijących liści i roślin. Pozostawione mogłyby przyspieszyć rozwój glonów, które zabierają tlen roślinom wodnym i rybom.

Gleba
Z grządek należy usunąć warstwę ściółki, a glebę spulchnić i przekopać z kompostem. Jeśli dotychczas rośliny słabo na niej rosły, można zasilić ją nawozem naturalnym lub mineralnym.

Sadzenie nowych roślin
W marcu można sadzić krzewy i drzewa owocowe. Szczególnie dobrze jest posadzić: brzoskwinie, morele oraz maliny i jeżyny. Spośród kwiatów sadzi się krzewy róż, lilie oraz wysiewa nasiona: maku polnego, chabru, ślazówki i nagietka. Należy również przeflancować siewki kwiatów dwuletnich takich jak: dzwonki, niezapominajki, bratki i stokrotki.

Co kwitnie w marcu?
Pod koniec marca zakwitają drzewa owocowe, większość krzewów oraz roślin cebulowych. Oko najbardziej cieszą kwiaty: przebiśniegi, krokusy, prymulki, forsycje, szafirki, ranniki zimowe, przylaszczki, kaczeńce, śnieżniki lśniące, cebulice, narcyzy, sasanki i tulipany botaniczne.

Zadbaj o wyposażenie i sprzęt

Meble ogrodowe
Meble plastikowe, metalowe i drewniane myjemy wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Silne zabrudzenia usuwa się karcherem. Meble z wikliny czyści się wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego. Drewniane meble po wyczyszczeniu i wysuszeniu można zaimpregnować – natłuścić olejem.

tRynny
Należy usunąć zalegające liście, igły i patyki. Gnijące rośliny mogą zatkać rynnę, co uniemożliwi przepływ wody.

Ścieżki i podjazdy

Do wyczyszczenia ceglanych, kamiennych lub betonowych chodników najlepiej użyć wody z dodatkiem łagodnego detergentu. Usunie ona zanieczyszczenia z glonów, mchów, porostów, soli i oleju silnikowego. Trudne zabrudzenia dobrze jest wyczyścić pod ciśnieniem – karcherem. Oczyszczone ścieżki należy zaimpregnować, w przeciwnym razie, w pory kamieni i kostki betonowej szybko wniknie brud. Nawierzchnie żwirowe należy wygrabić i wyrównać, a dziury i koleiny uzupełnić materiałem, z którego wykonana jest nawierzchnia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
Fakt,ciepło się zrobiło,czas do roboty.Ja o swój dbam ale jest ciężko.Mi w tym roku dużo przemarzło..i ogólnie zmarniało..pora zadbać o ogród i kwiatyw tym roku z podwojoną siłą.Dostałam dziś gazetkę Lidla,a tam pełno narzędzi i akcesoriów w jak zwykle dobrej jakości i cenach.Jakość zawsze dobra dlatego,idę tam właśnie po zraszacz i wąż.Podobno są też kompostowniki ale pewnie już wszystko wykupione bo za grosze....pozdrawiam,Magda
/7 lat temu
Mam spory ogród i po zimie sporo pracy, ale dzięki tak kompleksowej pomocy sądzę, że uda mi się wszystko wykonać na czas. Dodatkowo już planuję parę zmian w ogrodzie i zasadzenie nowych roślin, posiadam również poradniki z IMP na temat ogrodnictwa i roślin, z pomocą których mój ogród stanie się oazą spokoju. miłej pracy ogrodniczki.