Czego nie można robić na balkonie? fot. Adobe Stock

Tych rzeczy NIE MOŻESZ robić na balkonie. Grozi za to grzywna... bardzo wysoka

Dla wielu osób to jedyna szansa na złapanie świeżego powietrza w czasie kwarantanny. Niestety tutaj też panują pewne zasady.
/ 07.04.2020 10:26
Czego nie można robić na balkonie? fot. Adobe Stock

W czasie pandemii koronawirusa i panującej w kraju kwarantanny narodowej, właściciele balkonów mogą uznawać się za osoby uprzywilejowane. Mogą poczytać książkę w promieniach słonecznych i odetchnąć wiosennym powietrzem. I choć panuje przekonanie, że „wolność Tomku w swoim domku”, to pewnych rzeczy na balkonie robić nie możesz. Chyba, że chcesz zapłacić wysoką grzywnę

Czy można palić papierosy na balkonie? 

Hipotetyczne nie jest to miejsce publiczne, więc palenie papierosów powinno być na balkonie dozwolone. Wielu sąsiadom zapach tytoniowego dymu może jednak przeszkadzać. A to już podlega pod artykuł 144 KC:

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. 

Jeśli więc ktoś z twoich sąsiadów zgłosi sprawę administracji, może dochodzić swoich praw w sądzie, a ty możesz mieć poważne kłopoty. 

Czy można opalać się na balkonie? 

Sprzyjająca aura może cię skusić do włożenia bikini i leżakowania na balkonie. Uważaj jednak, bo opalanie się, kiedy mogą zobaczyć cię sąsiedzi, podlega pod odpowiedni paragraf. Mowa o artykule 140 KW:

Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

Skąd tak wysoka kara? Wynika to z prawa dotyczącego nieobyczajności i epatowania nagością. 

Czy można suszyć pranie na balkonie? 

To może wydawać ci się naprawdę dziwne, jednak fakty mówią same za siebie. Wystawianie na balkon suszarki z mokrym praniem może zostać ukarane. Nie chodzi tutaj o walory estetyczne budynku, a o bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Mówi o tym art. 75. § 1 KW:

Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Suszarka z praniem może pod wpływem silnego wiatru przewrócić się i spaść, narażając przechodniów na niebezpieczeństwo. Również woda kapiąca z mokrych ubrań może zanieczyszczać inne balkony, powodując dyskomfort i niezadowolenie sąsiadów. 

Zobacz więcej ciekawych wiadomości: