Truskawki na balkonie fot. Adobe Stock

Truskawki na balkonie - jak sadzić, aby rodziły piękne owoce?

Truskawki na balkonie będą sobie radzić tak samo dobrze jak w ogrodzie, pod warunkiem że wybierzesz odpowiednią odmianę i będziesz je regularnie podlewać.
Małgorzata Machnicka / 06.05.2020 12:16
Truskawki na balkonie fot. Adobe Stock

O truskawkach na balkonie marzy każdy, kto nie ma własnego ogrodu. Ich smak to dla większości najpyszniejsze wspomnienie z dzieciństwa, a te z domowej uprawy smakują najlepiej. Jak sadzić i pielęgnować truskawki, aby dawały piękne, soczyste i intensywnie czerwone owoce?

Jak sadzić truskawki na balkonie?

Truskawki na balkonie najlepiej sadzić, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli zazwyczaj po 15 maja. Jeśli chcesz posadzić je wcześniej, do tego czasu powinnaś trzymać je w domu.

Truskawki kochają osłonięte od wiatru, nasłonecznione miejsca, ale nie takie, w których roślina wystawiona jest na bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne - słońce może oparzyć lub wysuszyć sadzonki. Najlepiej im więc będzie na wschodnich i zachodnich balkonach. 

Po kupieniu sadzonek w sklepie ogrodniczym, należy je jak najszybciej przesadzić do głębokich doniczek z dziurkami w dnie. Do posadzenia najlepsza będzie uniwersalna ziemia ogrodowa z dodatkiem torfu i kompostu albo włókna kokosowego. Na dnie należy ułożyć grubą warstwę drenażową np. z keramzytu, która ochroni korzenie przed gniciem. 

Jeśli sadzisz kilka sadzonej w jednej, wielkiej donicy pamiętaj, że truskawki potrzebują odpowiedniej ilości miejsca - nie powinny być sadzone gęściej niż co 20 cm. 

Odmiany truskawek na balkon

Większość odmian owocuje przez 2-3 lata, po tym czasie trzeba wymienić je na nowe. Na balkon najmniej nadają się tradycyjne truskawki polowe. Fakt, są najtańsze, ale na ich owoce trzeba długo czekać, bo pojawiają się dopiero w drugim roku uprawy, po przezimowaniu.

Jedną z najlepszych odmian na balkon są truskawki typu frigo - zimują w chłodni i owocują najszybciej ze wszystkich - mniej więcej 2 miesięce po posadzeniu. Sprawdzają się też takie odmiany jak: Selva, Albion, Monterey, Pink Panda i Temptation. 

truskawki na balkonie jak hodować
fot. Adobe Stock

Jak pielęgnować truskawki na balkonie?

Najważniejsze jest regularne podlewanie, latem nawet codziennie. Truskawki należy podlewać na spodek donicy lub bezpośrednio do ziemi i uważać przy tym, aby nie zmoczyć całych roślin - mokre pędy i owoce może dotknąć choroba grzybowa. 

Truskawki rosnące na balkonie wymagają również odpowiedniego nawożenia. Najlepiej wybierać nawozy naturalne dla warzyw i roślin owocujących. Pierwszy raz nawozimy po upływie 6 tygodni od posadzenia i robimy to systematycznie co 3 tygodnie.

Jesienią, po ostatecznym zakończeniu zbiorów, należy przyciąć pędy truskawek, na których owocowały. Zabieg ten dobrze jest też powtórzyć wczesną wiosną następnego roku. 

Na zimę można zostawić truskawki na balkonie pod warunkiem, że odpowiednio je okryjemy. Możemy też, jeśli mamy na to miejsce, przenieść je do domu. W tym czasie już ich nie nawozimy, za to podlewamy raz w tygodniu.

Więcej o roślinach na balkonie:
Lawenda na balkonie - jak o nią dbać?
Pomidorki koktajlowe na balkonie - jak je sadzić?