trawa z rolki fot. Fotolia

TRAWA Z ROLKI: cena, opinie, zakładanie i pielęgnacja trawnika z rolki

Trawa z rolki jest niezastąpiona, gdy chcesz mieć trawnik w ekspresowym tempie. Kilka dni i możesz cieszyć się zieloną murawą.
Małgorzata Świgoń / 25.09.2017 15:34
trawa z rolki fot. Fotolia

Zrolowaną darń można układać przez cały rok. Pasy trawy szybko się ukorzeniają, już po kilku dniach.

Zakładanie trawnika z rolki

  1. Ważne by starannie przygotować i wyrównać podłoże pod trawnik wówczas łatwiej dopasować do siebie rolki. Trzeba więc przekopać glebę, usunąć starannie chwasty, zaś tydzień przed rozłożeniem darni dobrze jest zasilić podłoże nawozem (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest raczej słabej jakości, warto rozłożyć 10 cm warstwę torfu lub kompostu.
  2. Gdy już ziemia zostanie nawieziona należy ją dokładnie wyrównać. Poziom ziemi, na której rozłożymy trawę z rolki powinien być nieco obniżony o 2-3 cm czyli tyle, ile wynosi grubość darni. Dobrze jest ją podlać, wówczas trawa szybciej się ukorzeni.
  3. Następnie przystępujemy do rozkładania darni. Ważne by rolki ułożyć zaraz po przywiezieniu, aby trawa nie zdążyła się zaparzyć. Staramy się to robić równo i możliwie ściśle, by pasy dobrze do siebie przylegały. Darń należy mocno docisnąć do podłoża. Można to zrobić deską.
  4. Gdy trawnik zostanie ułożony trzeba go intensywnie, regularnie  podlewać, by trawa się ukorzeniła. Przez pierwsze 4 tygodnie nie powinno się chodzić po świeżo rozłożonej murawie. Po 2 tygodniach  można przeprowadzić pierwsze koszenie.

Pielęgnowanie trawnika z rolki

Jest podobne, jak tradycyjnego trawnika. Przez cały sezon murawa wymaga regularnego koszenia. Dobrze jest też 2-4 razy w sezonie nawieźć trawę nawozem wieloskładnikowym. Podlewamy ją 1-2 razy w tygodniu, ale bardzo obficie (10-20 litrów na metr kwadratowy). Woda powinna nawilżyć podłoże na głębokość 15 cm. Raz do roku warto trawnik z rolki napowietrzyć stosując zabieg aeracji.

Trawy ozdobne to prosty sposób na modny ogród. Na które gatunki warto postawić?

Trawnik z rolki po zimie

  • Grabienie to pierwsza czynność, którą musimy wykonać na wiosnę. Dokładne uprzątnięcie trawnika, usunięcie nawet najdrobniejszych gałązek i liści, jakie zostały na trawie od jesieni jest bardzo ważne dla przyszłej kondycji trawy. Rozkładające się liście powodują bowiem niszczenie runi. Najlepiej zagrabić murawę jak najwcześniej, gdy tylko roztopi się śnieg.
  • Przyda się też zabieg aeracji. Polega na nakłuciu gleby aeratorem lub zwykłymi widłami w równych odstępach na głębokość ok. 10 cm. W powstałe otwory wsypujemy piasek. Dzięki temu powstają kanały powietrzne, które poprawiają wilgotność podłoża i korzystnie wpływają na rozwój korzeni. Aerację przeprowadzamy w kwietniu, najpóźniej na początku maja.
  • Na wiosnę warto też przeprowadzić wałowanie czyli ubijanie murawy - szczególnie przydatne po zimie, gdy trawnik jest nierówny, pokryty krecimi kopczykami. Ziemię z kopczyków trzeba najpierw zagrabić, a następnie wyrównać darń przy pomocy wała.

Trawa z rolki  - cena

Pasy darni maja najczęściej wymiary od 40 cm na 200 cm lub 50 na 20 cm. Bywają też kwadraty 50x50 cm. Można znaleźć wiele ofert. Cena zależy od wielkości, jakości rolek a także regionu kraju, w którym jest sprzedawana. Może kształtować się od 7 zł za rolkę do 800 zł za paletę.

Trawa z rolki - opinie

Zwolennicy podkreślają zalety trawy z rolki: trawnik można ułożyć bardzo szybko – dosłownie w ciągu jednego, góra 2-3 dni i można to robić od wczesnej wiosny aż do jesieni. Trawa jest bardziej odporna na szkodniki i choroby, kaprysy pogody, uszkodzenia, a także bardziej wytrzymała na przemarzanie. Poza tym łatwo się regeneruje. Od razu możemy też sprawdzić, jak będzie wyglądać. Ale ma też wady. Koszt założenia trawnika jest dość wysoki, rolki trawy należy układać niezwłocznie po przywiezieniu trzeba też starannie o nią dbać do czasu aż się ukorzeni. Nie można wtedy pozwolić sobie na żadne zaniedbania.

Ładnie wygląda przez cały rok i nie wymaga pielęgnacji. Dlaczego czasem sztuczna trawa to najlepsze rozwiązanie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/03.03.2019 23:21
też zainwestowałam w taki, zamówiłam Roltraw polecam trawę z rolki, bardzo dobra jakość
/08.11.2018 12:28
Fajne trawniki można mieć z rolki. Po co się bawić w sianie i pielęgnację jak łatwo i szybko można kupić gotowy trawnik i to taki super zadbany gęsty i bez chwastów? My zdecydowaliśmy się na trawnik z rolki właśnie, od lubuskiego Xero Flor i dobrze się sprawdza, trawnik jest bardzo odporny na szkodniki czy choroby i ładnie wygląda.
/23.12.2017 09:23
Bardzo ciekawy artykuł. Polecam przeczytanie, dla osób które zamierzają w swoim ogrodzie założyć trawnik. Ja jak zakładałem trawnik to użyłem trawy z rolki z firmy trawazrolki.waw.pl i jestem bardzo zadowolony.