świerk fot. Fotolia

Świerk niejedno ma imię! Zobacz, ile gatunków tego drzewa istnieje

Obok tuji czyli żywotnika, świerk jest chyba najpopularniejszym iglakiem. Kto jeszcze nie ma go w ogrodzie, powinien zdecydować się chociaż na jeden. Ułatwimy ci wybór, opisując kilka.
Barbara Lasota / 17.03.2019 20:23
świerk fot. Fotolia

Świerki należą do najpopularniejszych drzew iglastych w Europie. Okazy, które możemy oglądać w górach wyglądają majestatycznie. A żywiczny zapach, wyczuwalny w borach świerkowych, pomaga leczyć choroby układu oddechowego.

Za co kochamy świerki?

Świerk posadzony w ogrodzie, z rana i wieczorem także będzie pachniał i stroił otoczenie przez cały rok. A gdy osiągnie ok. 1,5 m wysokości, zimą możemy wykorzystać go jako ogrodową choinkę. Sadzonki świerka najlepiej kupować w pojemnikach. Można je sadzić od wiosny do przymrozków. Najlepiej rosną w żyznej ziemi, ale w piaszczystej także sobie radzą, będą miały tylko mniejsze przyrosty. Co ważne - są mrozoodporne!

Poznaj gatunki świerków - jest ich więcej, niż myślałaś! 

1. Świerk pospolity

To ten spotykany w lasach. Czasem przekracza nawet 40 m wysokości. Jego ozdobą są zwisające podługowate szyszki. Najwięcej ich jest zawsze przy wierzchołku drzewa. Ten gatunek świerka spotyka się również w parkach i ogrodach, ale zdecydowanie niższe odmiany, niektóre wręcz karłowe.

Sadzi się go także na plantacjach i sprzedaje jako świąteczne choinki. Ze wszystkich świerków ma najmniejsze wymagania co do gleby. Najrzadziej też choruje. Lubi miejsca słoneczne, ale toleruje także cieniste.

2. Świerk biały

Najbardziej znaną odmianą jest \'Conica\', o gęstej, stożkowej koronie. Jego igły są delikatne, zielone. Nie jest wymagający, dobrze znosi suszę. Lubi słońce. Polecany jest do sadzenia w grupach na rabatach, np. w otoczeniu róż okrywowych lub wśród bylin.

Często sadzi się go także w dużych pojemnikach nawet na balkonie, poza tym w ogrodach skalnych i na cmentarzach. Inna odmiana świerka białego, Arnenson\'s Blue Variegated\' ma srebrnoniebieskie miękkie igły. Również ma zwarty, stożkowy pokrój. Dorasta do 1 m. Ciekawostką jest świerk biały \'Dendrofarma Gold\', który wygląda jak idealna kula o żółtokremowym kolorze wiosną i zielonym podczas innych pór roku.

Te kwiaty balkonowe wytrzymają upał i suszę! 

3. Świerk serbski

Z tego świerka niektórzy tworzą żywopłoty i nieformowane szpalery. Jego igły mają pod spodem srebrzysty odcień, a z wierzchu zielony. Drzewko wygląda dość smukło i, co ważne, spodnie gałązki nie podsychają.

Dlatego prezentuje się elegancko. Rzadko choruje. W naturze występuje na pograniczu Bośni i Serbii. Warto wiedzieć, że jest odmiana karłowa świerka serbskiego \'Nana\', która po 10 latach osiąga ok. 3 m wysokości. Najlepiej rośnie na glebach gliniastych, ale toleruje lżejsze gleby.

4. Świerk syberyjski

W naturze występuje, jak wskazuje nazwa wskazuje, na Syberii. Rośnie bardzo szybko. Sadząc, dobrze jest wziąć pod uwagę, że po kilku latach jego średnica u podstawy będzie miała ok. 1,5 m. Trzeba mu zatem dać więcej miejsca.

5. Świerk srebrny

To bardzo popularny świerk, często sadzony w ogrodach przydomowych i w parkach. Ma dość długie, gęste igły w srebrzystym odcieniu. Prezentuje się elegancko. Należy do świerków kłujących. Jedna z odmian - \'Białobok\', rośnie powoli, osiąga po 10 latach wysokość ok. 2 m.

Nie ma dużych wymagań, radzi sobie w każdych warunkach. Raczej polecany jest jako pojedyncze drzewko na trawnik. Inna odmiana -  \'Arizona Apache\' rośnie zdecydowanie szybciej, po 10 latach ma 15 m wysokości. Jej igły są grube, sztywne, jakby nawoskowane. Bardzo ładnie wybarwia się na srebrny kolor. Ten świerk powinien rosnąć w słońcu.

Sadzenie świerków

Oceń wielkość bryły korzeniowej kupionej sadzonki świerka. Wykop dołek sporo większy od niej. Dno i boki obłóż żyzną ziemią, zwłaszcza gdy ogród jest piaszczysty, po czym włóż bryłę korzeniową. Głębokość sadzenia powinna być podobna do tej, na jakiej sadzonka rosła. Po zasypaniu dołka wbij palik, przywiąż młode drzewko i obficie podlej.      

ABC pielęgnacji świerków

W zasadzie pielęgnacja ogranicza się do podlewania w czasie suszy przez pierwsze 3-4 lata po posadzeniu. Potem świerki radzą sobie zupełnie nieźle. Ponadto w kwietniu warto zasilić je nawozem do roślin iglastych. Nawóz rozsypuje się pod drzewkiem i lekko miesza z ziemią. Można od razu po rozsypaniu nawozu trochę podleć roślinę.

Co robić, gdy świerk zachoruje?

Zdarza się, że drzewko zachoruje. Pielęgnacja w tym przypadku nie jest tak oczywista, jak przy kwiatach. Podpowiadamy, co robić!

  • Zasychający czubek. Trzeba go uciąć i posmarować rankę maścią do drzew - Funabenem Plus 03 PA. Zaschnięty czubek da się zastąpić pędem bocznym. W tym celu ogrodnicy radzą przywiązać do pędu głównego w kilku miejscach mocny patyk długości ok.40 cm a potem dowiązać do niego wybrany pęd boczny, wyciągając go ostrożnie w górę.
  • Brunatnienie igieł. Gdy pojawią się pierwsze objawy stosuje się preparat,np. Topsin lub Dithane NeoTec. Zabieg trzeba powtórzyć jeszcze przynajmniej dwa razy - po 10 dniach i po 20 dniach.  
  • Przędziorki. Te małe szkodniki (pajęczaki) także powodują, że igły brązowieją. Szczególnie atakują świerka białego. najlepiej zastosować preparat: Magus 200SC, Karate Zeon, Ortus 0,5SC, Omite 570EW, Nissorun 050EC, Catane 800EC, Vertimec 018EC. Oprysk trzeba powtorzyć po tygodniu i dwóch.       

Więcej o drzewach i krzewach w ogrodzie:
Liściaste krzewy ozdobne do każdego ogrodu!
Krzewy ozdobne zimozielone - które wybrać?