stokrotki i trampki fot. Fotolia

STOKROTKA: stokrotki, stokrotka afrykańska i inne

Stokrotka nie jest wymagająca, a może być piękną ozdobą balkonu lub ogrodu. Czytaj więcej na temat tych kwiatów!
Weronika Kwaśniak / 26.04.2017 12:42
stokrotki i trampki fot. Fotolia

Dzika stokrotka to jeden z najpopularniejszych gatunków kwiatów. Przez niektórych uważany za chwast, rośnie niemal wszędzie - na trawnikach, łąkach, a nawet w lasach. Jej subtelny urok i wytrzymałość (potrafi przetrwać przymrozki), sprawiły że dzika stokrotka dała początek również odmianom ogrodowym. Są bardziej dekoracyjne i wyższe niż ich kuzynka, a kwiaty mają na ogół kolor jasnoróżowy lub bordowy. Dowiedz się więcej na temat stokrotki - sprawdź, jak ją uprawiać i do jakich ogrodów pasuje!

Stokrotki w ogrodzie i na balkonie: uprawa

Stokrotka nie jest zbyt wymagająca. Możesz ją posadzić w ogrodzie albo doniczce, wystawionej na balkon lub taras. Najlepiej czuje się na nasłonecznionych stanowiskach, ale zakwitnie również w półcieniu - jej kwiaty będą jednak wtedy nieco mniej okazałe.

Stokrotki nie lubią suszy. Najlepiej podlewać je w taki sposób, aby ziemia była ciągle leciutko wilgotna. Zbyt dużo wody im nie posłuży, więc uważaj aby nie przesadzić. To rośliny dwuletnie, bo słyną z najpiękniejszych kwiatów 2 lata po zasadzeniu.

Jak sadzić stokrotki? Możesz skorzystać z gotowych sadzonek, a wtedy rośliny zakwitną jeszcze w tym samym roku. Jeśli chcesz samodzielnie zasiać kwiaty, zrób to w czerwcu lup lipcu. Wysiej stokrotkę na rozsadniku, a na przełomie sierpnia i września przesadź w miejsce docelowe. Wtedy roślina będzie kwitnąć w kolejnym roku.

Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Odmiany stokrotek

Do najpopularniejszych odmian stokrotki należą:

  • Pomponette - o bardzo pełnych kwiatach i dużej ilości drobnych płatków,
  • Speedstar Red - o półpełnych kwiatach z żółtymi środkami,
  • Old Strain - o półpełnych kwiatach z jasnoróżowymi płatkami,
  • Rominette Rosa - o pełnych kwiatach, z rurkowatymi płatkami w odcieniach różu.

Czytaj więcej na temat ogrodów