SOSNA LIMBA = cena, opis, choroby, pielęgnacja, szyszki, igły, nasiona fot. Fotolia

SOSNA LIMBA = cena, opis, choroby, pielęgnacja, szyszki, igły, nasiona

Naturalnie rośnie w Tatrach i tam jest chroniona. Ale możesz ją mieć i podziwiać w ogrodzie. Zobacz, jakie ma wymagania.
Barbara Lasota / 22.09.2017 11:31
SOSNA LIMBA = cena, opis, choroby, pielęgnacja, szyszki, igły, nasiona fot. Fotolia

Sosna limba - pinus cembra po łacinie, jest mniej popularna wśród właścicieli ogrodów lubiących iglaki niż kosodrzewina, a naprawdę zasługuje, by się nią zainteresować. Kiedyś sadzono ją w ogrodach przypałacowych i dworskich. Stare okazy można jeszcze w niektórych z nich spotkać. Warto ją odkryć na nowo. Nadaje się do każdego ogrodu. Zarówno młode jak i starsze drzewka mają gęste gałązki, cały czas pokryte zielonymi, gęstymi igłami. Prezentują się elegancko. Wysokość 3–4 metrów limba osiąga dopiero po kilkunastu lub więcej latach. Średnica korony na dole takiego wieloletniego drzewka wynosi ok. 1,5 m. Uprawa jest łatwa, a z zakupem sadzonki też nie ma problemu.

Sosna limba - igły

Główną ozdobą limby są igły długości 6-8 cm. Są one zebrane po pięć w pęczku. Kolor jest przez niektórych określany jako ciemnozielony z lekko srebrzystym połyskiem, przez innych jako szarozielony. Igły są sztywne, ostro zakończone, na brzegach delikatnie ząbkowane. Na zimę nie tracą barwy, utrzymują się na gałązkach kilka lat.

Sosna limba - szyszki

Urody temu iglastemu drzewku dodają także szyszki. Wprawdzie tworzą się one dopiero po kilkunastu latach, ale warto na nie czekać. Jeśli kupisz sporą sadzonkę w doniczce, wysokości co najmniej 50 cm, to czas oczekiwania na szyszki znacznie się skróci. Są one jajowate, dorastają do 5–7 cm. Młode mają lekko fioletowawy odcień, a dojrzałe są brązowe. Opadają w trzecim roku od pojawienia się.

Sosna limba - nasiona

Znajdują się one w szyszkach. Nazywa się je orzeszkami, bo są dość duże. Co ciekawe, dawniej nasiona sosny limby wykorzystywano jako jadalne. Medycyna naturalna korzystała też z ich leczniczych właściwości (sprawdź przepis na pyszną, leczniczą nalewkę sosnową). Są też przysmakiem ptaków, zwłaszcza orzechówki zwyczajnej. Ptak ten ma zwyczaj robienia zapasów - zebrane nasiona ukrywa w płytkich ziemnych schowkach. Nie zawsze je zjada, a wtedy kiełkują i tym sposobem limba sosna się rozprzestrzenia w naturze.

Sosna górska - mistrzyni przetrwania. Które odmiany warto posadzić w ogrodzie?

Sosna limba - wymagania

Może rosnąć w każdym ogrodzie. Chociaż jest gatunkiem górskim, to znakomicie radzi sobie także na nizinach. Należy do roślin bardzo odpornych na mróz, a więc nie ma obaw, że sroga zima zniszczy limbę. Odpada też problem z z jej zabezpieczaniem przed mrozem. Nie ugnie się też przed wichurą, przeciwnie, bywa sadzona jako osłona przed wiatrami.

Dla ogrodnika amatora ważne jest też to, że w zasadzie nie choruje i nie imają się jej szkodniki. No i jeszcze dobra wiadomość dla mieszczuchów - nie szkodzi jej miejskie zanieczyszczone spalinami powietrze. Dlatego jest często sadzona na miejskich skwerach, nawet na terenach mocno uprzemysłowionych. Najlepiej sosna limba rośnie na glebach dość żyznych i wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie. Jednak całkiem dobrze radzi sobie również na glebach lekkich. Młode drzewka warto podlewać. Lubi światło, jest zaliczana przez ogrodników do gatunków światłolubnych.

Rady projektantów ogrodów

Ich zdaniem sosna limba nadaje się do posadzenia na trawniku jako tzw. soliter, czyli pojedynczy element, albo w niewielkiej luźnej grupie. Nadaje się też do ogrodów skalnych i na rabatę obsadzoną wrzosami. Ładne kompozycje można stworzyć, sadząc przed sosną limbą niskie berberysy, a za nią, jako tło, modne trawy ozdobne.

Sosna limba - cena

Sadzonki, na ogół w małych plastikowych pojemnikach, oferują niektóre szkółki, specjalizujące się w gatunkach iglastych. Bywa też sprzedawana w supermarketach, sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych. Mała sadzonka to koszt 18–20 zł. Większa sosna limba, wysokości 40–60 cm, kosztuje ok. 60 zł.

To limba czy inna sosna

Wśród ogrodników amatorów panuje spore zamieszanie jeśli chodzi o to, która sosna jest tak naprawdę sosną limbą (pinus cembra). Często nazywają tak inne gatunki sosen, które, tak jak ona, rosną wolno, i w ogrodach osiągają po 10 – 15 latach rozmiary 1 – 3 metry. Tak więc wyjaśniamy, że nie ma czegoś takiego, jak sosna limba koreańska. Jest to po prostu sosna koreańska, zupełnie inny gatunek. Nie można jej nazywać limbą. Podobnie sosna limba syberyjska nie jest limbą, tylko po prostu sosną syberyjską, nazywaną też niekiedy cedrem syberyjskim. Natomiast często poszukiwane przez internautów: sosna limba \'Compacta Glauca\' i sosna limba \'Glauca\' to popularne odmiany sosny limby, oferowane przez szkółkarzy. Compacta Glauca, jak wskazuje nazwa, należy do niskich. Rośnie bardzo wolno, roczne przyrosty wynoszą najwyżej 15 cm. Odmiana \'Glauca\' rośnie nieco szybciej. Natomiast nie ma odmiany sosny limby \'Nana\'. Taką nazwę ma odmiana sosny czarnej czyli innego gatunku.

Sosna himalajska - iglak dla koneserów, który wzbudzi zachwyt przechodniów