Róże fot. Adobe Stock

Róże – gatunki, sadzenie i pielęgnacja

Róże kiedyś uważano za kapryśne piękności. Wiele nowych odmian ma znacznie mniejsze wymagania, a są równie eleganckie. Warto je posadzić i uprawiać w swoim przydomowym ogrodzie i na balkonie.
Barbara Lasota / 26.02.2019 10:17
Róże fot. Adobe Stock

Róże wielokwiatowe, wielkokwiatowe, pnące, angielskie, historyczne, parkowe, dzikie. Na pewno znasz te nazwy. Są też róże do ogrodu o kwiatach małych. Można dobrać sobie róże w dowolnym kolorze: białe, żółte, czerwone, róże jesienne herbaciane, łososiowe, dwubarwne. Samych odmian hodowlanych jest podobno ponad 32 000!
Niektóre pną się po murze, inne są ozdobą klombu. Decydując się na zakup róż, należy się upewnić jaki rozmiar osiągną za parę lat. Warto także zapytać sprzedawcę lub sprawdzić w katalogu czy wybrana odmiana pachnie i czy powtarza wciągu roku kwitnienie. Niektóre odmiany kwitną nawet trzy razy w sezonie, wtedy zdobią ogród od czerwca do października.

Gdzie i jak posadzić róże

Idealnym miejscem jest cichy zakątek, osłonięty od silnych, mroźnych wiatrów, np. ścianą domu lub parkanem, umiarkowanie nasłoneczniony. Polecana jest strona południowa, zachodnia.

 • Różana rabata. Jeśli chcesz ją założyć, starannie dobierz odmiany róż. Najbardziej elegancko wygląda rabata z jedną odmianą lub z  dwiema dobranymi kolorystycznie i dopasowanymi wielkością. Duża ilość małych odmian na rabacie sprawia wrażenie nieładu.
 • Pojedynczy krzew. Często sadzi się tylko jedną większą różę, zwłaszcza w małym ogrodzie lub na balkonie.
 • Różany żywopłot. Można posadzić większe odmiany róż przy płocie w rozstawie co ok. 1m lub jeszcze gęściej.  Uzyskamy kwitnący nieformowany żywopłot. Bardzo dekoracyjny i trudny do przebycia,bo z kolcami.
 • Róże w donicach. Sporo odmian dobrze rośnie w balkonowych skrzynkach, zwłaszcza pojemnych i w dużych donicach ceramicznych lub drewnianych. Tak więc nawet nie mając ogrodu, można mieć róże.

ABC sadzenia

 • Gleba. Powinna być średnio zwięzła i żyzna, dobrze uprawiona.
 • Przygotowanie sadzonek przed sadzeniem. Warto najpierw umieścić sadzonkę wraz z doniczką na kilka godzin w wodzie. Potem od razu przesadza się różę na rabatę lub do dość dużego pojemnika (z warstwą drenażu na dnie). Po posadzeniu należy krzak podlać.
 • Drzewko różane wymaga podpórki. Od razu po posadzeniu warto przywiązać je do mocnej podpórki, aby się nie złamało.
 • Wielkość pojemników. Jeśli róże sadzimy w pojemnikach, powinniśmy dopasować je wielkością do rozmiarów, jakie osiągnie różany krzak. Duże róże wymagają obszernego, głębokiego naczynia o średnicy minimum 40 cm, z dużymi otworami odpływowymi. Miniaturkom wystarczają  płaskie doniczki lub koszyki.

Profesjonalna pielęgnacja

 • Przesadzanie. Róże rosnące w w donicach lub skrzynkach należy każdej wiosny przesadzić do nowej ziemi lub przynajmniej wymienić im wierzchnią warstwę.
 • Podlewanie. Okazy rosnące w pojemnikach powinny być regularnie podlewane. Róże rosnące w gruncie także są wrażliwe na suszę. Należy je podlewać. Zaleca się podlewanie krzaków od dołu,aby nie moczyć liści.
 • Nawożenie. Zasila się je nawozem długo działającym lub specjalnym nawozem do róż, zawierającym łatwo przyswajalne żelazo, który zapobiega żółknięciu liści. Polecane są także nawozy organiczne, np. obornik, kompost. Nawozy stosujemy tylko do połowy lipca.
 • Obrywanie słabych pędów. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również obrywanie pędów o drobnych jasnozielonych listkach, wyrastających z podkładki róży dzikiej, na której szczepione są szlachetne odmiany.
 • Usuwanie przekwitłych kwiatów. Trzeba je obcinać, bo to pobudza rozwój nowych pączków. 
 • Ściółkowanie gleby. Wokół krzaków róż warto rozsypać np. korę, korą, która ogranicza wyrastanie chwastów, utratę wilgoci i zapobiega zaskorupianiu się ziemi.
 • Skracanie pędów. Różom wielkokwiatowym, wielokwiatowym i miniaturkom dobrze robi silne wiosenne skracanie pędów, tak by pozostały na nich 2-3 oczka. Pozostałe róże nie wymagają corocznego cięcia. Jeśli ich pędy są za długie, skracamy je (główne do 2/3 długości, boczne do 1/3). Usuwamy także gałęzie uschnięte lub zbyt zagęszczające krzew.

Pnące róże w ogrodzie - rodzaje, uprawa, podpory

Zabezpieczenie przed mrozem

Wokół róż rosnących w gruncie przed zimą robi się kopczyki z ziemi i torfu lub kory.
Róże uprawiane w pojemnikach można przed zimą wnieść do  pomieszczenia o temperaturze ok. 4 st. C - nie muszą mieć dużo światła, ale trzeba je co jakiś czas podlewać. Inny sposób zabezpieczenia przed mrozem to zakopanie pojemnika w glebie w ogrodzie i obsypanie podstawy pędów kopczykiem ziemi wysokości 20 cm. Jeśli nie okryte gałęzie przemarzną, wiosną je zetniemy i róże odbiją od dołu. W przypadku, gdy umieszczenie pojemnika w ziemi nie jest możliwe, okładamy go (także od dołu) styropianem, suchymi liśćmi lub torfem, a pędy zabezpieczamy tak, jak wyżej. Wokół różanych drzewek należy zrobić wysoki chochoł ze słomy lub włókniny. Można też delikatne przygiąć pień do podłoża i koronę przysypać ziemią. 

Gdy róże chorują  

 • Choroba grzybowa. Biały mączysty nalot lub brązowe albo żółte plamy na liściach są sygnałem, że roślinę dopadła choroba grzybowa. Usuń chore części a roślinę opryskaj 2-3 razy (co 7 dni) przemiennie preparatami grzybobójczymi.
 • Przędziorki mszyce, skoczek różany. Róże są lubiane przez  przędziorki, tworzące pajęczynkę i powodujące żółte przebarwienie liści oraz przez skoczka różanego pozostawiającego na liściach maleńkie białe cętki. Mogą też pojawić się na roślinach mszyce. Szkodniki te zwalcza się, stosując oprysk preparatami owadobójczymi. Gdy szkodników jest mało, można opryskać je roztworem szarego mydła.
 • Miniarka różana, bruzdownica pędówka. Jeśli zauważysz pędy z rurkowato zwiniętymi liśćmi (objaw ten wywołuje miniarka różana) lub z czerniejącymi wierzchołkami (w ten sposób uszkadzać je może np. bruzdownica pędówka) porażone części należy jak najszybciej usuwać i palić.

Różany zawrót głowy

Róż jest, jak wspomnieliśmy, bardzo dużo. Oto podział. 

 • Wielkowiatowe. To te o najpiękniejszych kwiatach, często pachnących. Tworzą się one na pędach pojedynczo. Prawidłowo cięte krzewy dorastają do około 70 cm, np. miedzianomorelowa 'Ambasador',  karminowa 'Erotica'. Wspaniała polska odmiana 'Chopin' o białych kwiatach jest jeszcze wyższa.
 • Wielokwiatowe. Mają na każdym pędzie po kilka kwiatów średniej wielkości. Mogą kwitnąć prawie do mrozów, a ich czerwone owoce zdobią pędy przez zimę. Do najbardziej wartościowych odmian należą: żółta 'Fresia', różowołososiowa 'Allotria', różowa 'Rumba' i czerwona 'La Sevillana'. 
 • Okrywowe. Płożą się po ziemi, latem obsypane są drobnymi, kilkucentymetrowymi kwiatkami a jesienią barwnymi owocami. Można je sadzić rownież w wiszących koszach. Najpopularniejsze odmiany: biała 'Alba Meidiland', czerwona 'Fairly Dance' różowa 'Lovely Fairy'. 
 • Pnące róże. Ich silnie rosnące pędy (do 3 m długości) trzeba podwiązywać do mocnych podpór, np. do kratownicy przymocowanej do muru. jeśli sadzi się je wpojemnikach, to dużych. Odmiana 'Sympathie'  ma szkarłatne kwiaty o średnicy 8-10 cm, 'Super Dorothy' ciemnoróżowe drobne ( 3 cm) a 'Golden Showers'  żółte o średnicy do 12 cm. 
 • Miniaturowe róże. Miniaturowe różyczki w doniczkach często dostajemy w prezencie zamiast bukietu. Ponieważ rosną w samym torfie, lepiej delikatnie przesadzić je do większej doniczki  i obsypać ziemią uniwersalną. Postawmy je w miejscu, gdzie jest dużo rozproszonego światła, regularnie podlewajmy a po dwóch tygodniach zasilmy nawozem. Gdy przeschną im korzenie lub zostaną zalane, rośliny tracą pąki. Zamieranie szypułek kwiatowych to objaw chorób grzybowych – takie gałązki należy obciąć, a rośliny spryskać Bioseptem. Róże te trzeba także chronić przed przędziorkami i mszycami. Ponieważ są młode, szybko przekwitają. Obcinamy im wówczas wierzchołki gałązek i przesadzamy na rabatę lub do balkonowego pojemnika. Większość przetrzyma zimę pod gołym niebem, jeśli odpowiednio je osłonimy. W następnych latach będą dorodniejsze i dłużej obsypane kwiatami.

Polecamy także:
Jak dbać o róże jesienią - najważniejsze prace
Jak hodować róże
Zabezpiecz róże przed zimą.Zobacz jak to zrobić
Jak pielęgnować róże na balkonie