rokitnik zwyczajny fot. Fotolia

ROKITNIK: rokitnik pospolity, rokitnik zwyczajny, rokitnik uprawa

Drobne owoce rokitnika są nie tylko ozdobą ogrodu, ale też skarbnicą witamin. Dowiedz się więcej na temat rokitnika!
Weronika Kwaśniak / 10.05.2017 16:03
rokitnik zwyczajny fot. Fotolia

Rokitnik zwyczajny (zwany też pospolitym) to liściasty krzew, który znajdzie zastosowanie w każdym ogrodzie. Można sadzić go nawet na zanieczyszczonym gruncie, więc często w ten sposób zagospodarowuje się tereny o słabym podłożu. Rokitnik świetnie nadaje się również na żywopłoty. Jest odporny na suszę i mróz, dlatego zdecydowanie można zaliczyć go do mało wymagających roślin. Jego owoce nadają się na przetwory, a ich właściwości są bezcenne dla zdrowia.

Rokitnik: uprawa

Jak uprawiać rokitnik? Może rosnąć zarówno w miejscach bardzo nasłonecznionych, jak i półcienistych. Będzie się rozwijać nawet na piaszczystym lub zanieczyszczonym gruncie. Nie przepada za to za glebą zbyt wilgotną - nie sadź go więc w miejscu, gdzie grunt ulega obniżeniu i po większych opadach zbiera się woda.

Rokitnik pospolity nie poddaje się przymrozkom, zanieczyszczeniom czy suszy. Jest uważany za gatunek bardzo wytrzymały. Rośnie jednak niezwykle powoli - aby krzew osiągnął imponujące rozmiary, trzeba zaczekać dobre kilkadziesiąt lat. Rokitnik nie potrzebuje nawozów, rzadko atakują go szkodniki.

Uwaga! Niestety, niemożliwe jest posadzenie pojedynczego egzemplarza rokitnika. Żeby roślina kwitła i owocowała, konieczne jest sąsiedztwo okazu męskiego i żeńskiego. Należy je sadzić w odległości około 1,5-2 metrów, najlepiej na jesieni.

Kwiaty nie są największą ozdobą rokitnika zwyczajnego. Za bardziej dekoracyjne uważa się jego owoce, przybierające formę niewielkich kulek. Nie opadają one z krzewu nawet zimą, więc stanowią ciekawy akcent na tle wszechobecnej bieli.

Jak wykorzystać rokitnik w lecznictwie?

Rokitnik: zbiór owoców

Owoce rokitnika najlepiej zbierać podczas przymrozków - są wtedy stosunkowo twarde i nie pękają w dłoniach. Jeśli zdecydujesz się je zrywać w czasie cieplejszych dni, przygotuj się na spore utrudnienia. Owoce pękają nawet przy drobnym nacisku, a mocno trzymają się szypułek, więc zebranie ich bez uszkodzenia jest niemal nierealne.

Rokitnik: właściwości

Co zrobić z rokitnika? Surowe owoce są niezwykle gorzkie. Można jednak przygotowywać z nich soki, nalewki, a także konfitury. Przetwory z rokitnika zawierają w sobie mnóstwo witaminy C, A, B, E, K i P. Co ważne - duża ilość witaminy C nie ulega zniszczeniu nawet podczas obróbki termicznej.

Sok z rokitnika i inne przetwory z tego owocu są polecane osobom, które chcą wzmocnić swoją odporność, a także tym cierpiącym na zgagę oraz wrzody żołądka. Pomoże również tym, którzy walczą z nadciśnieniem tętniczym oraz reumatyzmem. Rokitnik jest także bezcenny w profilaktyce tych schorzeń.

Czytaj więcej porad ogrodowych