Załóż zielnik na balkonie

W sklepach ogrodniczych bez trudu kupisz sadzonki niemal wszystkich ziół. Możesz z powodzeniem uprawiać je na balkonie i korzystać z ich świeżego aromatu. Przekonaj się, jakie to proste!
Małgorzata Świgoń / 8 miesięcy temu
zioła fot. Adobe Stock

Większość ziół dobrze rośnie w balkonowych skrzynkach. Najlepiej wybrać im miejsce słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Ziemia do ziół powinna być żyzna. Warto dodać do niej trochę piasku i żwiru (rozluźnią nieco podłoże), a po trzech tygodniach użyźnić ją torfem lub kompostem.

 W jednej dużej donicy możesz posadzić kilka różnych ziół i stworzyć z nich ciekawą kompozycję. Na balkonie sprawdzi się bazylia, rozmaryn, mięta, oregano, melisa, majeranek, kolendra. Pamiętaj, że uprawiane w skrzynkach rośliny mają mało ziemi, więc nie wolno dopuścić do ich zasuszenia.

Oprócz tradycyjnych, znanych ziół możesz także posadzić nowe na rynku gatunki i odmiany:

  •  Helichrysum angustifolia odm. 'Tall Curry'. Bardzo ciekawe i niespotykane zioło o zapachu podobnym do przyprawy curry. Igiełkowate listki przypominają rozmaryn.  Roślina odporna jest na przesychanie, lubi miejsce słoneczne.  Dorasta do 50 cm, ale można ją przycinać.
  •  Trawa cytrynowa. To niezwykle wartościowa bylina o długich, ostro zakończonych liściach, które wydzielają charakterystyczny cytrynowy zapach. Najlepiej posadzić ją w dużej donicy i na zimę przenieść do kuchni. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym.
  •  Stewia zwana naturalnym słodzikiem. Jest 300 razy słodsza od cukru. Lubi żyzną, przepuszczalną, wilgotną glebę i półcieniste miejsce. Listki można dodawać do deserów.
  • Mięta odm.cytrynowa 'Hillary's Sweet Lemon' o silnym cytrynowym zapachu. Dobrze rośnie zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Regularnie ją podlewaj, gdy podłoże przeschnie. Od czasu do czasu wzrusz ziemię, możesz to zrobić nawet widelcem, bo korzenie potrzebują dobrego dostępu powietrza. Od razu posadź sadzonkę do większej donicy, bo roślina mocno się rozrasta.
  •  Bazylia odm. "Magic Mountain'. Bardzo aromatyczna, kwitnie na różowo. Lubi osłonięte, ciepłe miejsce, choć toleruje też półcień.
  •  Szałwia odm. 'Nazareth' ma piękne szare listki. Wymaga słonecznego miejsca i żyznej ziemi. pamiętaj, by ją regularnie podlewać, lubi mieć wilgotną ziemię.

To ważne!

Rośliny będą dobrze rosły, gdy zapewnisz im głęboki pojemnik wypełniony żyzną ziemią i nie zapomnisz o regularnym podlewaniu. Warto je też dokarmiać naturalnymi nawozami przez cały sezon. Nie bój się obcinać pędów i używać do potraw. Gdy uszczkniesz ziołom wierzchołki będą się lepiej rozkrzewiać.

Czytaj także:
Jak pielęgnować zioła w ogrodzie
Jak dbać o zioła latem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)