Ogrodzenia fot. Adobe Stock

Ogrodzenia – rodzaje ogrodzeń, materiały, koszty

Ogrodzenia wykonuje się z różnych materiałów. Ich koszt bywa bardzo zróżnicowany. Mają też wpływ na estetykę całej posesji. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć wybór i dopasować do elewacji domu.
Barbara Lasota / 06.03.2019 14:11
Ogrodzenia fot. Adobe Stock

Ogrodzenia działki czasem wykonuje jeszcze przed budową domu, ale częściej po jego wybudowaniu. Zawsze trzeba pamiętać, że ogrodzenie jest także elementem architektury. I chociaż ma chronić przed złodziejem, a także ochraniać ogród przed dewastacją, niekiedy tłumić hałas, zatrzymywać kurz i spaliny, to powinno ładnie komponować się z domem i okolicą. Ceny, w zależności od materiału, z jakiego budujemy ogrodzenie, mogą wynosić od kilku tysięcy złotych do kilkuset tysięcy złotych.

Oto przegląd najczęściej budowanych.

Ogrodzenia drewniane

Mogą mieć formę prostych lub bardziej ozdobnych sztachet, żerdzi, desek lub bali. Dają wrażenie sielskości, kojarzą się z wiejskim krajobrazem. Zawsze dobrze komponują się z zielenią ogrodu.  Takie ogrodzenie może być trwałe, jeśli wszystkie elementy drewniane dobrze zabezpieczy się przed wilgocią, grzybami i szkodnikami. Najczęściej stosuje się impregnaty do drewna, pokost, czasem farby. Bywa, że wszystkie elementy są wykonane z drewna,  ale coraz częściej spotyka się połączenie drewnianych sztachet z podmurówką i słupami np. z betonu, kamienia czy cegły. Wtedy drewno jest tylko wypełnieniem. Takie ogrodzenia wyglądają solidnie.Rzadko się zdarza, aby nie były estetyczne.  

Płot z kamienia

Kamienne ogrodzenia kojarzą się często ze starymi zamkami, dużymi domami na wsi. Obecnie do budowy takich ogrodzeń  stosuje się kamień łupany, polny, rzeczny, kamień cięty, łączone zaprawą. Czasem spotkać można całe kamienne ogrodzenie, a czasem tylko kamienne słupki i cokoły. Współczesną, dość modną formą kamiennych ogrodzeń są tzw. gabiony. Są to konstrukcje (jakby kosze ze stalowej siatki), które wypełnia się różnej wielkości kamieniami.

Kute, żeliwne, stalowe

Płot z metalowych kutych elementów to wersja luksusowa. Można go zamówić u dobrego kowala, parającego się wyrobem takich ogrodzeń. Najczęściej kowale robią je wg gotowych wzorów, ale wykonują też projekty indywidualne. Poszczególne elementy bywają spawane lub nitowane.
Płoty żeliwne są odlewane w formach. Pokrywa się je na ogół farbą lub metalem odpornym na korozję.

Można także kupić ogrodzenie ze stali wykonane przez ślusarza. Robi się je z gotowych stalowych elementów, które są spawane.

Siatka lub panele metalowe wokół domu

Siatka to jedno z najpopularniejszych ogrodzeń, bo przystępne cenowo, choć nie jest zbyt efektowne. Często stosuje się takie rozwiązanie: od frontu robiony jest bardziej elegancki płot, np. żeliwny lub kuty, a pozostałe boki działki otacza siatka. Wybierając siatkę, należy zwrócić uwagę, aby była wykonana z odpowiednio grubego drutu (minimalna średnica 3 mm). Powinna być powleczona PCV lub ocynkowana.

Aby ogrodzenie z siatki było trwałe, dobrze jest wykonać podmurówkę z betonu lub gotowych elementów. Siatki różnią się także wielkością oczek.

Niektórzy wolą zamiast siatki wykorzystać panele ze zgrzewanego drutu o czworokątnych oczkach. Są one bardziej sztywne niż siatka i trwalsze. Także łatwiej się je montuje.  

Aranżacja ogrodu - rośliny i mała architektura ogrodowa

Płot z cegły

Do budowy takiego ogrodzenia nadaje się cegła klinkierowa, licówka i cegły z rozbiórki starych budynków. Aby taki płot nie nasiąkał mocno wodą i był trwały, dobrze jest pokryć cegłę preparatem hydrofobowym. Można też takie ogrodzenie otynkować tynkiem cementowym i pomalować. Ogrodzenie z cegły dobrze się prezentuje na dużej działce. Na małej może przytłaczać, podobnie jak całe z kamienia.

Otoczeni betonem

Prefabrykowane betonowe segmenty do budowy ogrodzeń cieszą się dużą popularnością,. Są wśród nich lite i ażurowe. Ich główną zaletą jest łatwość montażu. Są też trwałe. Ale dużą wadą jest to, że większość jest nieestetyczna i szpeci dom, działkę i krajobraz. Niektórzy starają się je zamaskować, sadząc przy nich pnącza, które szybko rosną.

Żywe zielone płoty

Ogrodzeniem może być także sam żywopłot, zwłaszcza odpowiednio gęsty. Najpopularniejszymi roślinami żywopłotowymi są tuje, np. tuja szmaragd, ale na zielone ogrodzenia nadają się także głogi (dodatkową ochronę stanowią ich kolce),derenie, cisy. Problem w tym, że aby takie ogrodzenie rzeczywiście zaczęło chronić przed spalinami, hałasem i wzrokiem przechodniów, czasem musi minąć kilka lat. Rośliny na żywopłot trzeba dostosować do rodzaju gleby.

Orientacyjne ceny

Zobacz jaki jest orientacyjny koszt różnych materiałów do wykonania 10 m ogrodzenia. W koszty wliczone wszystkie niezbędne materiały, np.słupki, podmurówkę, zwieńczenia słupków itp.

  • Ogrodzenie z popularnych przęseł stalowych: ok. 4500 zł.
  • Z tzw. gabionów wypełnionych kamieniem polnym, jeśli sami go sobie uzbieramy: ok. 3800 zł.
  • Ze sztachet z PCV na podmurówce z klinkieru: ok. 4000 zł.
  • Z kamienia polnego: ok. 3000 zł.
  • Ze sztachet drewnianych na podmurówce z klinkieru: 2000 – 3500 zł
  • Koszt ogrodzenia z siatki: ok. 1500 zł.

Przeczytaj także:
Najbardziej odpowiednie krzewy do twojego ogrodu
Jak wyczarować ogród w stylu angielskim
Donice drewniane do domu i ogrodu
Jak zaprojektować ogród - 6 prostych kroków
 

Tagi: ogród, dom
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)