Nowoczesna altana ogrodowa fot. Adobe Stock

Nowoczesna altana - prostota i użyteczność. Dlaczego warto ją mieć?

Altana pełni w ogrodzie kilka funkcji, w tym dekoracyjną. Prosta konstrukcja idealnie skomponuje się z nowoczesnym, minimalistycznym ogródkiem!
Wioletta Górecka / 28.05.2019 22:12
Nowoczesna altana ogrodowa fot. Adobe Stock

Altany ogrodowe coraz częściej traktowane są nie tylko jako funkcjonalny dodatek, ale także niebanalna dekoracja ogrodu czy ogródka. Minimalistyczne formy sprawdzą się doskonale w każdym nowoczesnym ogródku! 

Z jakich materiałów buduje się nowoczesne altany?

Nowoczesna altana ogrodowa to doskonały sposób nie tylko na zapewnienie funkcjonalnego kącika do odpoczynku, grillowania czy przechowywania ogrodowych akcesoriów i mebli, ale także na zmianę lub podkreślenie charakteru ogrodu. To doskonała alternatywa dla pawilonów ogrodowych. Jest bardziej estetyczna, nie trzeba jej demontować na zimę, nie poddaje się także warunkom atmosferycznym - wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technologii. 

Nowoczesne altany utrzymane są najczęściej w minimalistycznej stylistyce i wykonane są przeważnie z:

 • drewna lub desek z włóknocementu
 • stali
 • aluminium
 • szkła hartowanego
 • poliwęglanu
 • kamienia
 • materiałów mieszanych.

Pewną innowacją w tworzeniu nowoczesnych altan jest używanie desek z włóknocementu - wyglądają jak prawdziwe drewno, jednak nie wymagają impregnacji i są o wiele bardziej wytrzymałe! W dodatku ten materiał jest odporny na wilgoć, zadrapania oraz ogień. Deski z włóknocementu doskonale łączą się z innymi materiałami, dzięki czemu można stworzyć piękną, bardzo estetyczną konstrukcję.

W zależności od użytego materiału, konstrukcja jest cięższa lub lżejsza, może stać swobodnie na wyrównanym podłożu lub wymagać wkopania w ziemię i ustabilizowania, na przykład wylewką bitumiczną. 

Altany ogrodowe - piękne i funkcjonalne wyposażenie ogródka. Co wybrać?

Jak wygląda nowoczesna altana?

Nowoczesne konstrukcje kojarzą się przede wszystkim z prostymi, minimalistycznymi kształtami i wzorami. Jaka będzie pasować do twojego ogródka?

 • ażurowa z metalu – to dobra propozycja do ogrodu w stylu angielskim, zarośniętego, stylizowanego na tajemniczy, lub do małego ogródka. Takie konstrukcje wyglądają lekko i nie przytłaczają swą bryłą
 • kryta strzechą lub prosta z drewna sosnowego najlepiej pasuje do rustykalnego ogródka
 • okrągła - w stylu pawilonu do ogrodu francuskiego, uporządkowanego, pełnego niskich żywopłotów i strzyżonych roślin
 • prosta, minimalistyczna - najczęściej składająca się ze słupów i dachu, wykonana ze stali lub aluminium. 

Nowoczesna altana ogrodowa

fot. Adobe Stock

Dzięki swojej prostocie, gotowe altany są bardzo łatwe do samodzielnego montażu, łatwe do utrzymania w czystości, a także do aranżacji - będą doskonałym tłem tak naprawdę do wszelkiego rodzaju ozdób i roślin. Nowoczesną altanę możesz także zbudować samodzielnie!

Poczytaj więcej o wyposażeniu i dekoracji ogrodu!
16 propozycji funkcjonalnych mebli ogrodowych - znajdź inspirację!
6 kroków do ogrodu idealnego - jak go samodzielnie zaprojektować?