Oryginalne i funkcjonalne meble ogrodowe. Poznaj najciekawsze propozycje!

Meble ogrodowe muszą być nie tylko funkcjonalne, ale do tego powinny wyglądać estetycznie. Wszak to bardzo istotna ozdoba ogrodu! Zobacz najciekawsze propozycje, jakie dla was znalazłyśmy!
Weronika Kwaśniak / 25.05.2017 13:07

Meble ogrodowe i balkonowe to ważny element aranżacji zielonego zakątka. Są nie tylko konieczne do tego, by się zrelaksować i móc spędzić czas na zewnątrz, ale na tle pięknej zieleni stanowią również ozdobę, która nierzadko rzuca się w oczy jako pierwsza!

Meble muszą być więc nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale również estetyczne. Do lamusa odeszły już popularne w latach 90-tych stoły i krzesła z zielonego i brązowego plastiku.

Teraz w sklepach znajdziemy szeroki wybór pięknych modeli, na które nie trzeba jednocześnie wydawać fortuny! Popularne są nie tylko krzesła i stoły, ale również fotele oraz ławki ogrodowe.

Jakie meble ogrodowe wybrać?

Wybór mebli i akcesoriów ogrodowych jest ogromny. Właściwie każdy producent ma w swojej ofercie bardzo szeroką gamę mebli do ogrodu. Jak więc wybrać mądrze, spośród takiej ilości? 

Przedstawiamy kilka rodzajów mebli ogrodowych, dostępnych obecnie na rynku:

  • Drewniane meble ogrodowe

Są najbardziej uniwersalne i ponadczasowe. Wyglądają pięknie zawsze i w każdej aranżacji. Najbardziej wytrzymałe są modele z akacji i dębu. Nieco mniej te sosnowe i świerkowe - wtedy koniecznie muszą być impregnowane. Zimą należy przechowywać je w przewiewnym miejscu. Nie powinny być zakrywane folią! Jedyną wadą drewnianych mebli ogrodowych jest ich cena - stosunkowo wysoka w porównaniu do modeli z plastiku.

  • Meble ogrodowe z wikliny i rattan

Ich zaletą jest przede wszystkim to, że są niezwykle lekkie. Dzięki temu łatwo przenosić je z miejsca na miejsce. Minusem jest brak odporności na deszcz - muszą być postawione w zadaszonym miejscu, np. altance lub tarasie. W przeciwnym razie szybko się zniszczą.

  • Meble ogrodowe stalowe i żeliwne

Utrzymane w 2 stylach - mogą być albo bardzo nowoczesne, albo bardzo staroświeckie. Pasują więc do ogrodów utrzymanych w tych trendach. Są bardzo ciężkie, więc ich przesunięcie może być problematyczne. Ulegają korozji, dlatego należy je zabezpieczać.

  • Meble ogrodowe z plastiku i innych tworzyw sztucznych

Lekkie, poręczne, łatwe w konserwacji i czyszczeniu, niedrogie. Na szczęście coraz częściej przybierają bardzo estetyczną formę i w niczym nie przypominają plastikowych koszmarków, które jeszcze kilkanaście lat temu szpeciły wszystkie ogrody w Polsce.

Jak krok po kroku pomalować meble ogrodowe?

Jak zabezpieczyć na zimę meble ogrodowe?

Po sezonie należy zadbać o meble ogrodowe, aby służyły nam jeszcze przez wiele lat.

  • Meble drewniane umyj miękką szczotką i płynem przeznaczonym do mycia drewna. Wysusz. Jeśli nie są polakierowane, wetrzyj w nie olej lniany. Przechowuj je w przewiewnym miejscu, nie przykrywaj folią!
  • Meble ogrodowe z wikliny wyszoruj miękką szmatką i słoną wodą. Potem przetrzyj ściereczką, zwilżaną octem.
  • Meble ogrodowe z plastiku umyj ciepłą wodą z szarym mydłem. Nie warto używać ostrej szczotki - może nieodwracalnie porysować tworzywo.

W galerii znajdziecie przegląd propozycji najpopularniejszych marek: np. meble ogrodowe IKEA, Leroy Merlin, Castorama i Jula.

To także może ci się przydać!
6 kroków do zaplanowania idealnego ogrodu! 
Kochasz piękny zapach roślin w ogródku? Te kwiaty pachną najmocniej!