Magnolia - kupić czy zrobić sadzonkę

magnolia fot. Adobe Stock
Jeśli jesteś zapracowana i nie masz zbyt wiele czasu na pielęgnowanie ogródka, posadź w nim kwitnące krzewy, np. magnolię. Gdy obsypie się kwiatami zamieni twój ogród w prawdziwy raj. Sprawdź, jak można ją rozmnożyć.
Małgorzata Świgoń / 27.07.2018 14:22
magnolia fot. Adobe Stock

Rozmnażanie magnolii nie jest łatwe. Można to robić zarówno z nasion, jak i poprzez półzdrewniałe sadzonki, odkłady lub szczepienie. Ogrodnik amator może sobie z tym nie poradzić, a poza tym uzyskanie sadzonek trwa długo (rośliny ukorzeniają się nawet przez dwa lata). Lepiej więc kupić gotowe młode rośliny w wyspecjalizowanej szkółce (od ok. 25 zł). Znajdziesz tam duży wybór gatunków i odmian. Najlepiej sprawdzą się sadzonki z bryłą korzeniową, rosnące w pojemniku. Taką roślinę można sadzić praktycznie przez cały sezon od wiosny do wczesnej jesieni, łatwiej też ją przetransportować, bo korzenie nie są narażone na uszkodzenie.
Doświadczeni ogrodnicy radzą, by gatunki o zimozielonych liściach sadzić na przedwiośniu (na początku marca), zaś te, które gubią liście na zimę - w październiku i listopadzie.

Gdzie posadzić magnolię

Ponieważ krzew magnolii niezbyt dobrze znosi mróz, wybierzmy mu miejsce zaciszne i ciepłe, osłonięte przed zimnymi wiatrami, najlepiej od strony południowej. Najwytrzymalsza na niskie temperatury jest magnolia japońska, której można nie okrywać na zimę, inne gatunki lepiej zabezpieczyć. Roślina wymaga żyznej, zasobnej w próchnicę, dostatecznie wilgotnej, nie za ciężkiej gleby, najlepiej lekko kwaśnej (pH5-6).

Jak sadzić

  •  Wykop dołek dwukrotnie większy od średnicy bryły korzeniowej.
  •  Dobrze spulchnij jego dno. Wsyp trochę torfu.
  •   Wyjmij roślinę z pojemnika. Nie rozluźniaj korzeni. Umieść na takiej wysokości, na jakiej rosła w pojemniku. Zasyp ziemią. Możesz poruszyć lekko krzewem, by ziemia wypełniła wszystkie wolne przestrzenie.
  •  Wyrównaj powierzchnię ziemi wokół rośliny, delikatnie ją udepcz i obficie podlej.
  •  Od razu po posadzeniu przykryj ziemię ściółką (najlepiej z kory sosnowej) lub torfem. Pomoże ona utrzymać odpowiednią wilgotność gleby.

Pielęgnacja

  •  Magnolia nie wymaga cięcia, ma bardzo ładny, naturalny pokrój. Jeśli trzeba usunąć chorą czy nadłamaną gałąź lepiej zrobić to w lecie, aby miejsce cięcia zdążyło się zabliźnić przed zimą. Ranę należy posmarować maścią ogrodniczą z dodatkiem Topsinu lub Benlate.
  •  Bardzo ważne jest podlewanie. Nie można dopuścić do przeschnięcia podłoża wokół rośliny (szczególnie od maja do lipca).
  •  Korzystne jest ściółkowanie ziemi wokół rośliny. Ściółka zapobiega wysychaniu ziemi oraz chroni przed wahaniami temperatury.
  •  Młode krzewy, w pierwszych latach po posadzeniu należy okrywać na zimę. Ziemię można przykryć grubą warstwą jedliny, trocin lub kory, zaś koronę krzewu owinąć słomianą matą (nigdy folią).
  •  Magnolię nawozimy od marca do połowy lipca nawozem wieloskładnikowym (co 2 tygodnie) lub wolno działającym.

Czytaj także:

4 zasady dbania o magnolię
5 krzewów ozdobnych, które wzbudzą twój zachwyt
 

Redakcja poleca

REKLAMA