Magiczne róże ogrodowe

Róże są jednymi z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, a jej bogactwo odcieni sprawia, że stają się niezwykle uniwersalne. Są wyjątkową dekoracją zarówno stołu jak i ogrodu, dlatego warto zasadzić kilka sadzonek we własnym ogrodzie i cieszyć się ich pięknem na długo.
/ 17.07.2013 07:31

Róże są jednymi z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, a jej bogactwo odcieni sprawia, że stają się niezwykle uniwersalne. Są wyjątkową dekoracją zarówno stołu jak i ogrodu, dlatego warto zasadzić kilka sadzonek we własnym ogrodzie i cieszyć się ich pięknem na długo.

Pielęgnujemy róże ogrodowe

Fot. trouvais.com

Są bohaterkami najpiękniejszych bajek i baśni dla dzieci. To tego mają bogatą symbolikę i najczęściej kojarzą się nam z miłością i najpiękniejszymi momentami w życiu. Jednak wszystko co piękne, aby mogło zachować swoją urodę na długo, musi być sumiennie doglądane.

Jak umiejętnie zasadzic róże?

Sadzenie:

Decydując się na zasadzenie w ogrodzie róż, na początek wybieramy odmianę, której wygląd będzie idealnie się komponował z ogrodem.

Dla pasjonatów - najpiękniejsze róże i ich nazwy:
Concorde- ciemnożółta
Confidence - biała z różowym brzegami
Preo - żółto-pomarańczowa
Seduction - intensywnie łososiowa
Preference- truskawko-czerwona
Elegance- jasnoróżowa z ciemnoróżowym brzegiem
Starlite - cytrynowo-żółta
Terracota- o barwie ciemnej ochry

Następnie przygotowujemy dla nich odpowiednie stanowisko, które musi być być ciepłe, słoneczne oraz lekko przewiewne. Pamiętajmy, że każdy gatunek ma nieco zróżnicowane wymagania i warto je uwzględnić. Jednak jedno je łączy i jest to właśnie rodzaj ziemi. Pod tym względem rośliny te są bardzo delikatne. Źle znoszą zimne, przemoknięte stanowiska. Najlepiej czują się w piaszczysto-gliniastej ziemi.

Najlepszym momentem sadzenia róż będzie okres wczesnej jesieni, ponieważ już na wiosnę, dzięki odpowiednio długiemu czasu zakorzenienia, zauważymy odczuwalnie szybki wzrost. Jednak termin ten nie powinien nas przesadnie ograniczać, szczególnie jeśli zakupimy róże w pojemnikach, wówczas sadzenie może odbywać się praktycznie przez cały rok.

Przed zakupem:

Magiczne róże ogrodowe

Należy się im dobrze przyjrzeć, by umiejętnie określić ich zdrowotność. Sprawdzamy czy mają zdrowe, dobrze rozwinie korzenie oraz czy na zielonych pędach nie ma zmian chorobowych. Wybieramy te z większą ilością pędów.

Sadzenie:

Przed zasadzeniem róż o nagich korzeniach dobrze jest je namoczyć przez kilka godzin w wodzie oraz przyciąć pędy naziemne do 20 cm, usuwając jednocześnie całkowicie uszkodzone pędy.

Przystępując do zasadzenia, do ziemi warto dosypać kompostu. Całość dobrze ubijamy, pozostawiając jednocześnie lekkie wgłębienie, które będzie naszym punktem nawadniającym  krzewu. Po zasadzeniu należy roślinę obficie podlać. Następnie wysypujemy wokół róż niewielki kopczyk po to, aby uchronić je przed ewentualnym przesychaniem. Dopiero gdy zauważymy odrosty rośliny możemy usunąć górkę  (jest to pierwsza oznaka przyjęcia rośliny).

Przycinanie:
Hodując róże musimy pamiętać o regularnym jej przycinaniu. Zabieg ten nadaje roślinie ładny wygląd oraz przyczynia się do obfitego kwitnienia (do przycinana warto zainwestować w lepsze narzędzia, dzięki czemu nie uszkodzimy rośliny). Systematyczne przycinanie pozwoli szybko usuwać obumarłe łodygi, a różą szybciej się zregenerować.

Triki pielęgnacyjne:

  • Jeśli stosujemy odchwaszczanie ogrodu solą, warto pamiętać, że różą ona bardzo szkodzi i może przyczynić się do jej usychania. Nie sadzamy jej również blisko ogrodzenia, od strony ulicy, ponieważ zimowe zasypywanie chodników solą może je zupełnie zmarnować.
  • W okresie "suszy" należy uważać, aby podlewając roślinę nie zmoczyć krzewu, a jedynie ziemię, ponieważ na mokrych liściach mogą pojawić się mączniaki.
  • Do naturalnych sposobów pielęgnacyjnych zaliczyć możemy pożywkę z czosnku. Jeśli róża bez znanej nam przyczyny więdnie, możemy spróbować ją poratować wkaladając do ziemi  garść czosnku.

Fot. prism.xomba, trouvais.com