Kwiaty w donicach fot. Adobe Stock

Kwiaty w donicach w ogrodzie – wybór donic, wielkość, kompozycje, pielęgnacja roślin

Kwiaty w donicach wyglądają elegancko. Zobacz jak dobrać donice posadzić w nich rośliny i jak potem je pielęgnować.
Barbara Lasota / 23.07.2018 14:00
Kwiaty w donicach fot. Adobe Stock

Ogród ozdobiony kwiatami w donicach wygląda na bardziej zadbany i ma wiele uroku. Takie dekoracje nie są nowością. Stosowano je również przed wiekami do upiększania ogrodów, zwłaszcza przy dworach i pałacach. Kwiaty w donicach stawiano na trawniku, wzdłuż ścieżek lub na tarasie. Często, zamiast niewielkich kwiatów, były to duże kubły z drzewkami pomarańczowymi, cytrynami, bieluniami (daturą), agawami czy fuksjami. Teraz ta moda znów wróciła.

Możliwość zmiany scenerii

Kwiaty w donicach można przestawiać co jakiś czas w inne miejsce. Dzięki temu ogród można kilka razy w sezonie trochę zmieniać. Bardzo ważny jest staranny dobór kwiatów do donic i odwrotnie. trzeba także zadbać, aby rośliny miały dobre warunki, by ładnie rosły i kwitły. Wtedy dekoracja będzie naprawdę budziła zachwyt.

Wielkość donicy na kwiaty

Nie może to być mała doniczka, taka w jakiej sadzi się kwiaty domowe. Nawet, jeśli chcesz posadzić w donicy niewielkie rośliny balkonowe, np. pelargonie czy begonie, to lepiej przeznaczyć na nie większe naczynie. Uznaje się, że minimalna pojemność donicy na kwiaty do ogrodu to 10 l. Duże rośliny muszą mieć donice 20-to a nawet 40-to litrowe. Uważa się, że optymalna wysokość pojemnika to 1/3 wysokości rośliny.

Dlaczego duża donica jest lepsza?

 •  Zmieści się w nią więcej podłoża, więc rośliny będą mogły się lepiej ukorzenić i będą miały więcej składników odżywczych.
 • Większa ilość ziemi wolniej przesycha. Kwiaty nie będą narażone podczas upałów na ciągły brak wody, a ty na ciągłe podlewanie.
 • Jest stabilniejsza, nie będzie jej wywracał każdy podmuch wiatru
 • Prezentuje się bardziej okazale, a przecież ogród czy nawet taras to większa przestrzeń i mały przedmiot jest słabo widoczny.
 • Niektóre gatunki roślin rosnące w donicach mogą spędzać zimę na zewnątrz, odpowiednio okryte np. workami jutowymi. Są to np. byliny, trawy, bukszpan. Ale jeśli donica będzie zbyt mała, ich korzenie mogą przemarznąć. W dużej mają znacznie większą szansę na przetrwanie mrozów.

Z jakiego materiału

Wygląd donicy trzeba dopasować do stylu ogrodu, balkonu lub tarasu i do kwiatów. W nowoczesnych ogrodach ładnie wyglądają proste stalowe donice, ale też z dobrego, trwałego tworzywa lub z betonu. W klasycznych ogrodach sprawdzą się donice na kwiaty z drewna, ceramiczne lub kamienne. Jeśli donice mają pozostawać na zimę w ogrodzie, trzeba przed zakupem upewnić się, czy są mrozoodporne.

Kompozycje z pomysłem

Kwiaty w donicach trzeba ustawić w takim miejscu, by osiągnąć zamierzony efekt dekoracyjny. Zawsze najlepiej zdecydować się na wszystkie donice z tego samego materiału lub przynajmniej w tym samym stylu. Oto kilka pomysłów.

 • Ustawiamy kwiaty w donicach w regularnych odstępach i w każdej sadzimy ten sam gatunek roślin. To pomysł, który zawsze daje świetny rezultat. Taka kompozycja pasuje do klasycznego stylu ogrodu lub tarasu. Przykład: ustawiamy 3 duże identyczne donice ceramiczne w odstępie 1,5 metra każda i sadzimy w nich identyczne kwiaty, np. hibiskusy kwitnące na ten sam kolor. Stwarza to wrażenie idealnego rytmu, ładu i symetrii.
 • Decydujemy się na takie same donice, ale różniące się wielkością. Sadzimy w nich takie same lub różne kwiaty. W tym drugim przypadku dekoracja jest już bardziej awangardowa.
 • Jedna duża donica, a w niej jedno mini drzewko z pniem, a pod spodem mniejsze rośliny, np. zwisające gatunki. Może być chociażby bluszcz lub pelargonie bluszczolistne, jeśli drzewko nie kwitnie. Taka kompozycja świetnie prezentuje się przy wejściu do domu lub na trawniku.
 • Kilka identycznych donic, z czego w jednej lub w dwóch sadzimy rośliny kwitnące, a w pozostałych zielone. Wszystkie stawiamy w pobliżu siebie.

Jak dbać o kwiaty w donicach

 • Dobrym pomysłem jest dodanie do gleby hydrożelu. Będzie on pochłaniał wodę w czasie deszczu lub podlewania i oddawał ją stopniowo podczas suszy.
 • Glebę zawsze dobieramy do roślin. Niektóre z nich lubią lekko kwaśną, a inne bardziej obojętną lub o odczynie zasadowym. Trzeba to wiedzieć i takie podłoże dobrać.
 • Na dnie donicy zawsze powinna być kilkucentymetrowa warstwa drenażu z drobnych kamyków.
 • Kwiaty w donicach wymagają systematycznego podlewania, ale w czasie ulewnych deszczów dobrze jest je zabezpieczyć przed nadmiarem wilgoci. Dobrze, jeśli można je przenieść pod dach.
 • Nawożenie dostosowujemy do gatunku roślin.

Przeczytaj także:
Zasiej stokrotki. Do zimy urosną, a wiosną zakwitną!
Jak uprawiać pomidory w doniczce