Kwiaty proste w uprawie

Nadmiar codziennych obowiązków nie sprzyja bujnej roślinności w naszych czterech kątach. Jeśli poszukujemy roślin, które nie wymagają przesadnie skomplikowanej pielęgnacji polecamy kilka popularnych gatunków, które w uprawie nikomu nie sprawią problemów i nie zabiorą za dużo czasu. Oto kwiaty idealne!
/ 08.02.2013 06:01

Nadmiar codziennych obowiązków nie sprzyja bujnej roślinności w naszych czterech kątach. Jeśli poszukujemy roślin, które nie wymagają przesadnie skomplikowanej pielęgnacji polecamy kilka popularnych gatunków, które w uprawie nikomu nie sprawią problemów i nie zabiorą za dużo czasu. Oto kwiaty idealne!

Kwiaty proste w uprawie

Jeśli brakuje nam czasu na mozolną i systematyczną pielęgnację kwiatów, polecamy rośliny mało wymagające, które są odporne na słabe, "niedopieszczone" warunki środowiska, w którym żyją. Mimo tego, że nie potrzebują dodatkowej pielęgnacji, rośliny te są niezwykle dekoracyjne i sprawiają, że dom czy mieszkanie staje się bardziej przytulne, a o to przecież nam chodzi. To kwiaty, które idealnie sprawdzą się również w sytuacji, kiedy nasza przygoda z domową roślinnością to dopiero początek drogi. Wybierając kwiaty nieabsorbujące swoją obecnością, wybierzmy te, które są niezwykle żywotne, bez ingerencji człowieka. Istnieją rośliny, które niepodlewane nawet przez 2-3 tygodnie bez problemu przetrwają samodzielnie. Rośliny "idealne" mogą dodatkowo rosnąć w słabym oświetleniu, w pełni zachowując swój urok. Nie wymagają one również systematycznego nawożenia, ani też częstego przesadzania.

Warto na początek poświęcić chwilę, aby zapoznać się z listą" żelaznych roślin", które będą cieszyć oko latami, nawet jeśli nie mamy dobrej ręki do kwiatów:

Kwiaty proste w uprawie

Fot. citygreen.at

 

Zielistka

Zielistka to idealna roślina dla zabieganych. To jedna z najmniej wymagających roślin uprawianych w domu. Polecana szczególnie dla osób nie mających czasu lub nie lubiących zajmować się roślinami. Zielistkę uprawiamy w wiszących pojemnikach, nawet w ciemniejszych miejscach pomieszczeń, latem nawet w ogrodzie.Ta afrykańska roślinka potrafi przystosować się do każdych warunków, zarówno termalnych jak i oświetleniowych. Posiada charakterystyczne liście, które osiągają długość do 45 centymetrów. Jej najciekawszą odmianą jest odmiana o liściach z biało-żółtym paskiem.

Kwiaty proste w uprawie

Kwiaty proste w uprawie

Fot. snuri.blogspot, tithebarn.wordpress, ectweb.cs.depaul.edu.com

Uprawa i pielęgnacja:

Nie wymaga ona przesadnego nawożenia czy dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych poza sporadycznym ścieraniem kurzu, należy jednak pamiętać, iż w okresie intensywnego wzrostu (od lutego do września) wymaga zwiększonego podlewania. W zimie można ograniczyć nawadnianie. Jeśli chodzi o nawożenie, wystarczą klasyczne nawozy przygotowane dla roślin doniczkowych. Lubi uniwersalną ziemię. Przesadzamy wiosną i dopiero kiedy korzenie przestaną mieścić się w doniczce. Rozmnażana przez podział rośliny lub odcięcie młodych roślin wyrosłych na rozłogach, a więc szybko i sprawnie.

 

Cyklamen

Cyklamen to kolejna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, potocznie nazywana „fiołkiem alpejskim”. Jest piękna i niesamowicie intensywna w barwie. Wystarczy odrobina zainteresowania, aby cieszyła nasz przez długie lata. Jedna uwaga - jest trujący. Nie powinno się trzymać go w miejscu dostępnym dla dzieci.

Kwiaty proste w uprawie

Kwiaty proste w uprawie

Kwiaty proste w uprawie

Fot. flowers4nelson.co.nz, uconnladybug.wordpress.com

Uprawa i pielęgnacja:

Najlepiej jest zapewnić roślinie dużo rozproszonego światła. Tuż przy oknie będzie czuła się najlepiej, choć z pewnością będzie cieszyć swoimi barwnymi płatkami w dowolnym miejscu. To o czym warto pamiętać to podlewanie. Roślinka nie lubi przesuszania, ani przesadnej wilgotności ziemi. Warto postawić na systematyczne, niezbyt obfite podlewanie, a z pewnością nie sprawi nam większych problemów. Nie wymaga zraszania, ale lubi wilgotne powietrze. Nawożenie cyklamenu powinno odbywać się mniej więcej raz w miesiącu. Lubi chłodne powietrze i niezbyt wysokie temperatury, wiec śmiało możemy umiejscowić ją w najchłodniejszym miejscu, jednak temperatura nie powinna być mniej niż 16 st.C. Nie wymaga przecierania środkami czy szmatkami. Kurz można zgarnąć szybko pędzelkiem.

 

Hoja

Ta tropikalna roślinka to jedna z najbardziej uniwersalnych roślin doniczkowych. Bardzo samodzielna i niezbyt wymagająca w uprawie. Doskonała dla osób, które nie maja czasu i możliwości na przestrzeganiu rygorystycznych zaleceń. Ta pnąca się roślina charakteryzuje się skórzastymi liśćmi, z których w okresie od maja do września wyrastają piękne kolorowe kwiatostany.
Najpopularniejsza jest Hoja o kwiatach różowych i białych, z czego najmniej wymagająca jest różowa.

Kwiaty proste w uprawie

Kwiaty proste w uprawie

Fot. zielonyzakatek-aszka9.blogspot, evemarie11. com

Uprawa i pielęgnacja:

Lubi nasłonecznione miejsca, jednak zrezygnujmy z parapetów czy punktów, z bezpośrednim nasłonecznieniem. Dostosowuje się do warunków atmosferycznych i zgodnie z porą roku: w lato lubi ciepło, a w okresie zimowym temperatura 14-16 st.C jest dla niej optymalna. Doskonale odnajdzie się również w temperaturze pokojowej. Podlewanie w okresie letnim warto zwiększyć do 2 razy w tygodniu, w okresie zimowym wystarczy raz na tydzień, a nawet i na dwa. To o czym warto pamiętać, to właśnie unikanie nadmiernej wilgotności ziemi. Nie lubi wilgoci, za częstego przesadzania i przestawiania. Zraszanie ograniczamy do raz w tygodniu.

 

Fiołek afrykański

To doskonała roślina ozdobna. Prosta w uprawie, mało wymagająca a na dodatek kwitnąca przez prawie cały rok. Barwna i urzekająca w każdej postaci. Osiąga wysokość do 25 centymetrów, ma ciemnozielone, mięsiste liście, które są pokryte drobnymi włoskami. Są najczęściej koloru fioletowego lub niebieskiego ale zdarzają się też odmiany białe, różowe, bordowe a nawet dwubarwne.

Kwiaty proste w uprawie

Kwiaty proste w uprawie

Fot. alejka, odskok, forumogrodnicze.info.com

Uprawa i pielęgnacja:

Fiołek afrykański jest niezwykle prostą w uprawie rośliną. W lecie najlepiej czuje się w ciemniejszym miejscu o dość niskiej temperaturze. W zimie jego optymalną temperaturą jest ok. 18ºC. Pomieszczenie natomiast powinno być dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Wystawione na słońcu kwiaty dostają bardzo często żółtych plam na liściach. Roślinę przesadzamy dopiero gdy przestają się mieścić w doniczce. Gleba powinna być mieszanką ziemi uniwersalnej z piaskiem.

 

Kroton

Kroton to nazwa nadana pomyłkowo. Polska nazwa "trójskrzyn", odnosząca się do trzech dominujących kolorów liści, nie przyjęła się. Choć wiele źródeł podaje, że to roślina dość wymagająca, przy zastosowaniu się do kilku rad, będzie cieszyć swoją wielobarwnością przez wiele lat, bez nadmiernego wysiłku.

Kwiaty proste w uprawie

Kwiaty proste w uprawie

Fot.clinicaveterinariaroma, commons.wikimedia.org

Pielęgnacja i uprawa:

Dobrze czują się w jasnym pomieszczeniu, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. W ciemniejszych miejscach liście tracą intensywne kolory, stają się mniejsze i bardziej zielone, a suche powietrze naszych mieszkań powoduje, że stają się one bardziej wrażliwe na słońce. Lubują sobie ciepło, ich idealną temperaturą jest 22-24 st.C. Warto zwrócić na to uwagę zimą, aby nie marzły. Mimo swojej monumentalnej postury są dość delikatne. Należy uważać przy przesadzaniu, aby nie uszkodzić korzeni. Dobrze jest od czasu do czasu spryskać je woda i przetrzeć ściereczką.

 

Paprotka

Króluje w nie jednym mieszkaniu. Ma zbawienne własciwości na samopoczucie i atmosferę w mieszkaniu. W ich towarzystwie z przyjemnością się odpoczywa, wydzielają bowiem dużo wilgoci i tlenu oraz mają zdolność pochłaniania toksyn.

Kwiaty proste w uprawie

Kwiaty proste w uprawie

Fot.drewa999.blox, galeria.swiatkwiatow, malinditropicalnurseries, ehow.com

Pielęgnacja i uprawa:

Uwielbia optymalne warunki: nie za ciepło, nie za zimo. Nie powinno się bezpośrednio stawiać rośliny w dużym nasłonecznieniu, ani tuż nad kaloryferem. Lubi wilgotne powietrze i zraszanie wodą.  Od czasu do czasu warto zraszać ją prysznicem, aby spłukać z niej kurz i odpowiednio nawodnić, nie zapominając o tym, by optymalnie podsiąkneła z nadmiaru wody. Nie wymaga częstego przesadzania. Warto zrobić to dopiero kiedy doniczka stanie się już wyraźnie za mała.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)