Kwiaty na balkonie fot. Adobe Stock

Kwiaty balkonowe odporne na suszę – jakie rośliny wytrzymają w słońcu?

Kwiaty na balkonie to jego najpiękniejsza ozdoba. Wystarczy nawet jedna lub dwie maleńkie roślinki, by nadać mu przytulności. Poznaj kwiaty balkonowe, które dobrze znoszą suszę i słońce! Nie zniszczą się nawet wtedy, gdy wyjedziesz na urlop.
Wioletta Górecka / 20.09.2018 06:00
Kwiaty na balkonie fot. Adobe Stock

Nic nie dodaje tyle przytulności i ciepła, co kwiaty. Nawet niewielka doniczka z roślinką zmienia charakter wnętrza i sprawia, że chętniej się w nim przebywa. Balkon to doskonałe miejsce na kwiaty – nawet, jeśli jest niewielki, zawsze znajdzie się miejsce na chociażby maleńką roślinkę. Masz balkon w pełnym słońcu lub często wyjeżdżasz i nie ma kto się zaopiekować twoimi roślinkami? Bez obaw o to, że uschną, możesz kupić te rośliny!

Co kwiat, to obyczaj – jak dbać o roślinki?

Wszystkie rośliny do tego, by rosnąć, potrzebują wody, słońca i powietrza. Każdy gatunek ma jednak inne potrzeby i wytrzymałość, szczególnie na ekspozycję słoneczną. Liście i kwiaty roślin wrażliwych na słońce, w kontakcie z nim żółkną, więdną i usychają, a roślinka stopniowo umiera.

Inne gatunki potrzebują regularnego i częstego nawadniania – czasem wystarczy kilka dni przerwy, by kwiaty zwiędły i były już nie odratowania. To szczególne utrapienie dla tych, którzy często wyjeżdżają i nie mają komu zostawić roślinek pod opieką. Również ekspozycja na słońce sprawia, że ziemia szybciej wysycha i potrzebne jest częstsze i bardziej obfite podlewanie.

Na szczęście (także dla tych, którzy po prostu nie mają „ręki” do kwiatów), istnieje kilka gatunków roślinek, które cechuje bardzo wysoka odporność na suszę. Dzięki temu przetrwają wszystko: gapiostwo, wyjazdy czy ekspozycje na słońce!

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem na urlop?

Co ważne – wcale nie są skromniejsze czy mniej piękne od tych najbardziej znanych i lubianych! Jakie kwiaty balkonowe odporne na suszę najlepiej wybrać?

Kwiaty balkonowe odporne na suszę – jakie wybrać?

Do najbardziej odpornych na słońce i suszę kwiatów (zaraz obok kaktusów) należą sukulenty. Sukulenty wytrzymałość zawdzięczają swoim tkankom, które świetnie magazynują wodę.

Co posadzić na zachodnim balkonie?

Inne rośliny, które dobrze radzą sobie ze słońcem i suszą, to między innymi:

 • Kalanchoe
 • Rojnik
 • Rozchodnik
 • Eszeweria
 • Stapelia
 • Lewizja liścieniowa
 • Portulaka wielokwiatowa
 • Lawenda
 • Macierzanka
 • Begonia
 • Aksamitka
 • Bluszcz pospolity.

To, że rośliny są odporne na suszę i słońce, nie oznacza jednak, że w ogóle nie trzeba ich podlewać! Wybierając doniczki na nasłoneczniony balkon trzeba wziąć pod uwagę materiały, które nie nagrzewają się szybko.

Ziemia w metalowych lub ciemnych doniczkach będzie nagrzewać się szybciej, a tym samym szybciej oddawać wilgoć i wysychać!

To także może cię zainteresować!
Poznaj 5 najpopularniejszych zwisających kwiatów na balkon!
Urządzamy ogródek na wschodnim balkonie! Jakie rośliny wybrać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)