POLECAMY

Klon z dalekiej Japonii

Rzadko go można spotkać w ogrodach, choć jest bardzo oryginalny. Jeśli chcesz mieć na rabacie ciekawą roślinę, posadź klon japoński.
/ 10 miesięcy temu
Klon z dalekiej Japonii fot. Fotolia

W naturze gatunek ten występuje w Japonii. Wyrasta na wysokość 3-4 metrów. Ma czerwonawe pędy. Liście w zarysie są okrągłe, do połowy podzielone na 7-11 ostrokończystych klap. Jesienią przybierają karminowoczerwony kolor. Purpurowe kwiaty pokazują się w maju, jednocześnie z rozwojem liści.

Uprawa klonu japońskiego

Drzewo wymaga żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej gleby, przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej. Lubi miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru, słoneczne, ale znosi też zacienienie. Nie należy go sadzić w miejscach podmokłych, ani w ciężkim, gliniastym podłożu. Dobrym miejscem są niewielkie wzniesienia i pagórki.

Klon japoński nie jest odporny na mróz, więc lepiej rośnie w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. Przed zimą warto go okryć, by nie ucierpiał od niskiej temperatury. Ze względu na niewielkie wymiary i pięknie przebarwiające się jesienią liście poleca się go do małych ogrodów przydomowych.

Drzewo płytko się ukorzenia, więc dobrze jest wyłożyć ziemię ściółką, która latem zabezpieczy ją przed wysychaniem, a zimą przed przemarzaniem.
Klon trzeba regularnie podlewać, zwłaszcza latem. Wiosną warto go raz zasilić nawozem długo działającym.

Odmiany klonu japońskiego

  •  Aconitifolium. Niewysoki, osiąga ok. 4 m wysokości. Ma głęboko powcinane, wielopalczaste liście, które wiosną są jasne, latem zielone, a jesienią przybierają czerwoną barwę. Jego kwiaty są miododajne, chętnie odwiedzają je pszczoły.
  • Vitifolium. Wyrasta na wysokość 4-8 m. Ma szeroką, rozłożystą koronę. Siedmiopalczaste liście nie są zbyt głęboko wcięte. Kształtem podobne do winorośli. Jesienią pięknie się przebarwiają na czerwono.
  •  Dancing Peacock. Jego ciekawie rozwidlone liście przypominają ogon pawia, stąd nazwa tej odmiany. Jesienią przybierają niezwykły szkarłatnopomarańczowy odcień. Pokryte nimi gałęzie wyglądają, jakby płonęły. Drzewo wyrasta na wysokość 4 metrów.
  • Mai Kujaku. Ma niezwykłe liście, przypominające paproć. Latem zachowują głęboki zielony odcień,a jesienią przebarwiają się na czerwono. Klon rośnie wolno. W ciągu 20 lat osiąga wysokość 4,5 metra.

Przycinanie klonu

Drzewo można przyciąć, jeśli chcemy je odmłodzić lub prześwietlić. Najlepiej zabieg ten wykonać latem, gdy soki nie krążą już tak silnie w tkankach rośliny. Wycina się pędy deformujące koronę, usychające, uszkodzone.

Choroby klonu japońskiego

  •  Mączniak prawdziwy. Na liściach pojawia się biały nalot, który po pewnym czasie ciemnieje. Chorobie sprzyja wilgoć i częste opady.
  •  Czarna plamistość liści. Najpierw na liściach pojawiają się jasne plamy, które zlewają się i ciemnieją, pokrywając całą powierzchnię liści.
  • Werticilioza.Tkanki blaszek liściowych najpierw żółkną, potem brązowieją, a w konsekwencji liście usychają i opadają.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)