Kalendarz ogrodnika na marzec

Wiosna to najpiękniejsza i zarazem najpracowitsza pora roku dla każdego ogrodnika. To właśnie w marcu zakwitają nieśmiało pierwsze rośliny cebulkowe, drzewka owocowe i krzewy. Dlatego podpowiadamy jak umiejętnie i w prawidłowej kolejności zadbać o budzący się do życia ogród.
/ 05.03.2013 06:50

Wiosna to najpiękniejsza i zarazem najpracowitsza pora roku dla każdego ogrodnika. To właśnie w marcu zakwitają nieśmiało pierwsze rośliny cebulkowe, drzewka owocowe i krzewy. Dlatego podpowiadamy jak umiejętnie i w prawidłowej kolejności zadbać o budzący się do życia ogród.

Kalendarz ogrodnika na marzec

Fot. gallery.hd.org

W marcu rozpoczyna się nowy sezon ogrodowy. Wiosna to odpowiedni czas na regenerację ogrodu, tym bardziej, że to moment kiedy wszystko zaczyna się budzić z zimowego snu, co bardzo szybko zauważymy właśnie w ogrodzie.

Bierzmy się do kopania, przycinania, nawożenia i sadzenia...

 • To odpowiedni moment na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście, w tym oczywiście również róż oraz krzewów owocowych, z których najpopularniejsze są maliny czy jeżyny.
 • Do marcowych drzew zaliczamy również morele i brzoskwinie.
 • Tuż po ustąpieniu mrozów należy zdjąć warstwę ochronną z miejsc roślinek cebulowych.
 • Początek wiosny to również idealny moment na sadzenie bylin. Nie zapominajmy o sumiennym przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych.
 • Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost oraz jeśli jest to konieczne przeprowadzić nawożenie trawnika. Z grządek usuwamy warstwę ściółki, spulchniamy glebę oraz przekopujemy ją z kompostem.

  Kalendarz ogrodnika na marzec

 • Wysiewamy większość roślin jednorocznych np. nagietki, groszek pachnący (wyjątkowo imponujący) smagliczki nadmorskie oraz popularne aksamitki. Można wysiewać je już nawet w lutym, lecz wymagają one dobrze nasłonecznionego miejsca, dlatego warto poczekać do marca. Dzięki temu mamy większą szansę powodzenia, gdyż roślinki będą przebywały w domu krócej i nie wyrosną zbyt bujnie, a ich hartowanie przebiegnie dla nich mniej gwałtowniej. Poza tym w marcu nasłonecznienie jest znacznie lepsze.
 • Wysiewamy młode roślinki - dobrze jest je przepikować do pojedynczych doniczek lub skrzyneczek tak, aby listki nie stykały się.
 • W marcu można również śmiało ciąć krzewy liściaste kwitnące latem na pędach tegorocznych.
 • Wykonujemy pierwsze doniczkowe dekoracje z wiosennymi roślinami kwitnącymi takimi jak pędzone rośliny cebulowe, bratki, stokrotki czy pierwiosnki. W marcu zakwitają między innymi przebiśniegi, krokusy, prymulki, forsycje a jeśli pogoda dopisze to nawet dzikie odmiany tulipanów oraz szafirki.
 • Nie zapomnijmy o zadbaniu o ogrodowe ptaki, dobrze jest wyczyścić skrzynki lęgowe ptaków. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ w starym materiale na gniazdo mogą znajdować się pasożyty. Do mycia nie używamy żadnych mocnych detergentów, a jedynie ciepłej wody z mydłem.                                                                                                           Fot. centreforhealthyaging.org

Trawnik - pielęgnacja krok po kroku

Jeśli śniegi już stopniały warto zadbać również o regeneracje trawnika. To podstawowa wizytówka naszego ogrodu. Zaniedbany będzie jedynie szpecił i psuł cały charakter ogrodu, nawet jeśli odpowiednio zadbamy o rośliny i drzewka.

 • Na początek należy trawnik skosić i dokładnie zgrabić.
 • Nawożenie - nawozimy i podlewamy tak by rozpuścić nawóz. Pamiętajmy, że im częstsze koszenie, tym regularniejsze nawożenie. Idealnie zadbany trawnik warto kosić co tydzień, a nawozić co miesiąc. Ta zależność wynika z faktu, że przy koszeniu zabiera się część substancji z nawozu, który powinien dostać się do roślin, aby miały siłę odrosnąć. Przy regularnych zabiegach pielęgnacyjnych trawnik będzie gęsty i soczyście zielony.
 • Warto pamiętać o dosiewaniu trawy w wybrakowanych miejscach, uprzednio spulchniając ziemię i posypując torfem.
 • Koszenie - nie kosimy niżej niż 2,5 cm, ponieważ to osłabia trawnik. Traci w ten sposób żywotność i soczysty wygląd, ma również dużo mniejszą odporność na suszę i chętniej wyrastają na nim chwasty. Bez względu na to w jakich odstepach go kosimy, starajmy się, nie robić tego na "zapas".