Kalendarz ogrodnika na jesień

Jesień dla ogrodnika to czas wzmożonej pracy. Właśnie teraz powinniśmy pomyśleć nie tylko o podstawowych jesiennych porządkach ale i o tym jak przygotować ogród na przetrwanie zimy w pięknej postaci. Podpowiadamy jak zadbać o trawnik, byliny, kwiaty i drzewka.
/ 30.09.2012 07:00

Jesień dla ogrodnika to czas wzmożonej pracy. Właśnie teraz powinniśmy pomyśleć nie tylko o podstawowych jesiennych porządkach ale i o tym jak przygotować ogród na przetrwanie zimy w pięknej postaci. Podpowiadamy jak zadbać o trawnik, byliny, kwiaty i drzewka.

Ogród na jesień

Fot. homeguides.sfgate.com

Jesień to pora barwnych liści i obfitości zbiorów. Wszystko powolnie składa się do zimowego snu. Oczywiście, w objęciach złota i purpury. Poranne mgiełki ustępują w promieniach słońca, ukazując codziennie inne barwy roślin. Złota jesień wkracza coraz odważniej. Już czas, by przygotować ogród do zimowego spoczynku. Pracy będzie sporo.

Wrzesień:
Najpiękniejsze wiosenne kwiaty to rośliny cebulowe - takie jak przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice no i oczywiście tulipany i należy je sadzić właśnie teraz.
Do posadzenia należy wybrać cebule duże, zdrowe i bez uszkodzeń mechanicznych. Muszą być w stanie spoczynku tzn. nie mieć wyrośniętych liści oraz korzeni. Przed posadzeniem można cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego.

kwiaty

Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli. Mniejsze cebulki, sadzimy gęściej a wieksze starjamy się ulokować rzadziej. Jeśli chodzi o czas sadzenia to należy najwcześniej posadzić te, które najwcześniej zakwitają wiosną  dobrze znane, przebiśniegi, krokusy i cebulice.
Po posadzeniu można cebulki podlewać a po pierwszych przymrozkach okryć torfem, korą lub gałązkami drzew iglastych. Niektóre gatunki roślin cebulowych, takie jak cebulice, śnieżniki lub szafirki po paru latach rozrastają się tworząc tym samym piękne kwitnące grupy. Inne takie jak tulipany lub lilie azjatyckie nie powinny rosnąć w tym samym miejscu dłużej niż 3 lata bo zbyt się zagęszczą i zdrobnieją.

 Fot. rgbstock.com

Pażdziernik

To dobry czas na sadzenie drzew i krzewów zrzucających liście na zimę np.drzew i krzewów owocowych. Do dołka, w którym planujemy umieścić sadzonkę warto wsypać trochę kompostu lub ziemi kupionej w sklepie ogrodniczym.
Październik to również dobry moment na dzielenie i sadzenie bylin. Należy wykopać również bulwy kwiatów nie zimujących w gruncie takich jak dalie i begonie. Najlepiej to zrobić po pierwszych przymrozkach, gdy części naziemne tych roślin przemarzną i schować do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.

Listopad

Jesli pogoda nam nie utrudnia pracy, można jeszcze sadzić odporne na mróz drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne. Można sadzić również byliny ale przycinać je należy dopiero na wiosnę. To ostatnia pora aby wykopać cebulki kwiatowe roślin nie zimujących w gruncie np. mieczyków, acidantery, tygrysówki czy kroksomii. Rośliny wrażliwe na mróz należy zabezpieczyć przed

grabki

mrozem: lilie, jukki, hibiskusy ogrodowe, różaneczniki, azalie czy bambusy przykryć gałązkami świerkowymi lub słomą, róże okopcować.

To najwyższy czas, aby przygotowac ogrod do zimy.
Należy pamiętać o regularnym usuwaniu opadłych liści: należy grabić zarówno trawniki jak i miejsca przygotowane pod grządki. Można wykonać jeszcze ostatnie cięcia pielęgnacyjne. Pod koniec listopada należy przyciąć piękne i popularne pnącza oraz powojniki (za wyjątkiem tych, które kwitną na przełomie kwietnia i maja). Listopad to również dzwonek na przekopanie gleby przy okazji usuwając chwasty. Zabieg taki pozwala poprawic strukturę gleby oraz jej większe nawodnienie.
Rośliny z balkonów i tarasów przenosimy do chłodnych pomieszczeń: np. piwnicy lub ogrodu zimowego. Na koniec zabezpieczamy sprzęt ogrodniczy.

Fot. homeguides.sfgate.com

Przedzimowej troski potrzebuje również:

 

Trawnik

Mimo kaprysnej pogody pamiętajmy, aby nadal regularnie go kosić, choć o tej porze roku trawa zwykle rośnie wolniej, więc wystarczy ją skracać co 10-14 dni. Nie wymaga juz tak częstego podlewania, no chyba że wrzesień jest bardzo upalny.

grabie

Fot. homeguides.sfgate.com

Ze względu na specyfike pory roku na trawnikach często pojawiają się  grzyby. Niszczmy je, przeciągając po murawie grabie odwrócone zębami do góry, szczegolnie, że jest to pora roku kiedy są one widoczne. Choć mogą być one obecne w glebie przez cały rok, większość z tych grzybów jest nieszkodliwa. Możemy je usunąc za pomoca specjalnych preparatów do trawników.

Zasady pielęgnacji trawnika:

  • Przed koszeniem zamieć trawnik sztywną miotłą. Dzięki temu nie tylko usuniemy suchą trawę i liście ale również napowietrzysz murawę.

    jesienny ogród

  • Zastosuj nawóz jesienny, niezwykle bogaty w potas i fosforany. Spowolni  on wzrost trawy i pozwoli lepiej jej się ukorzenić. Na nawożenie przeznacz ciepły suchy dzień gdy gleba jest wilgotna. Możemy używać nawozu w proszku lub w granulkach.
  • Naprawiamy uszkodzony trawnik. Gołe łaty uzupełnij murawą.                                                        Fot. gardening.sheknows.com
  • Nie zapominajmy o usuwaniu suchych liści na trawniku.
  • Przed zimą wyrwijmy wszystkie chwasty i usuńmy mech.
  • Napowietrzamy trawnik jeśli drenaż jest kiepski lub porasta go mech.
  • Nasadźamy nową murawę na dobrze przygotowanej wilgotnej glebie. Trawa na wiosnę będzie miała lepszy start. Mocniej się ukorzeni, będzie rosła wolno i równomiernie.

 

 

Byliny

byliny

Fot. greatbiggreenhouse.poweredbyindigo.com

Sadzimy cebulki:  tulipanów, narcyzów, hiacyntów i wielu innych gatunków kwitnących wiosną. Lubię co roku kupić choć kilka nowych cebulek, bo to one wydadzą najokazalsze kwiaty. Te, które rosną w ogrodzie już kilka lat, zawsze są trochę skromniejsze. Rośliny cebulowe lubią miejsca słoneczne, ale nie nadmiernie nagrzane, i dość wilgotną ziemię o odczynie prawie obojętnym (pH 6,5-6,8). Można je bez obaw sadzić nawet w pobliżu krzewów i drzew liściastych, bo wczesną wiosną, gdy nie ma jeszcze liści, mają tam wystarczająco dużo światła oraz wilgoci.

rózowe kwiaty


Mieczyki, begonie bulwiaste, kanny i dalie a także mniej popularne letnie kwiaty cebulowe (np. eukomisy, acidantery, ismeny) nie mogą zostać na zimę w gruncie, bo są wrażliwe na mróz. Trzeba je wykopać i przechowywać do wiosny w chłodnym pomieszczeniu. Można już na początku miesiąca przywiązać do nich tuż przy ziemi etykietki z opisem koloru kwiatów. Potem czekamy do pierwszego przymrozku (w centralnej Polsce przychodzą one najczęściej pod koniec września). Obcinamy wówczas zwarzone liście, wykopuję bulwy i cebule, oczyszczam z grubsza z ziemi i zostawiamy je np. w garażu. Po kilku dniach, gdy obeschną, czyścimy je, układamy w skrzyneczkach, przesypujemy torfem lub trocinami i przenoszimy do piwnicy.                                                       Fot. ehow.com

 

Kwiaty

Gatunki sezonowe, które straciły urodę, wymieniamy na chryzantemy, wrzosy, cyklameny i inne kwiaty jesienne.

rózowy kwiat

Fot.  flickr.com

Zanim nadejdą pierwsze przymrozki, musimy pamiętac o wstawieniu do pomieszczeń wszystkich kwiatów doniczkowych, które spędzały lato na dworze. Najlepiej zrobić to, dopóki nie grzeją kaloryfery. W chłodnym pomieszczeniu roślinom łatwiej będzie przystosować się do zmiany warunków. Nie możemy jednak zapominać o roślinach uprawianych na balkonie oraz w mieszkaniach. Pamiętajmy, że kwiaty doniczkowe i tarasowe, chowamy do pomieszczeń gdzie będą mogły przezimować. Jednocześnie wstrzymujemy nawożenie oraz ograniczamy podlewanie roslin doniczkowych. Zadbane rośliny i ogród w okresie jesiennym wynagrodzą nam cały trud w następnym sezonie, warto więc przyłożyć się i wszelkie prace dokładnie zaplanować i wykonać starannie.

 

Drzewa i krzewy

Nie przycinamy już gałęzi, aby ograniczyć pobudzanie roślin do wypuszczania młodych pędów. Ich delikatne tkanki nie zdążyłyby zdrewnieć i z pewnością zostałyby uszkodzone przez mróz.

drzewa na jesień

Fot. blog.mellowmonk.com

Z tego samego powodu nie nawozimy już roślin. Na rynku pojawiło się wiele tzw. nawozów jesiennych, ale nie wszystkie są zupełnie pozbawione azotu, dlatego zwróćmy na to szczególną uwagę. Stosuj je zatem z wielką ostrożnością (szczególnie przy gatunkach ciepłolubnych) używaj mniejszych dawek niż zalecane na opakowaniu.

Coraz dłuższe noce i obfita rosa sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, szczególnie mączniaka (objawia się białym nalotem na liściach) oraz rdzy (jej symptomem są okrągłe brązowe plamki). W  ogrodzie najbardziej cierpią czerwonolistne berberysy, karagana oraz malwy. Gdy porażone liście opadną, trzeba je grabić i palić, aby uniemożliwić przetrwanie zarodników grzybów do przyszłego sezonu. Dla ograniczenia infekcji warto jeszcze kilka razy opryskać rośliny preparatem grzybobójczym.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.11.2012 09:29
każda pora roku ma swój urok!