Jemioła fot. Adobe Stock

Jemioła - dlaczego całujemy się pod jemiołą i jak ją wykorzystać

Całowanie się pod jemiołą w czasie świąt Bożego Narodzenia ma zapewnić miłość, ale jemioła ma także właściwości lecznicze. Jemiołę pospolitą można zbierać od grudnia do marca, jednak cena jemioły jest tak niska że łatwiej będzie ją kupić.
/ 12.11.2019 14:54
Jemioła fot. Adobe Stock

Na skróty:

Jemioła - pasożyt o leczniczych właściwościach

Jemioła jest pasożytem, a właściwie półpasożytem, potrzebne do wzrostu składniki odżywcze i wodę czerpie wprost z roślin, na których bytuje. Roślina ta jest jednak znana nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia: lecznicze właściwości jemioły to m.in. działanie uspokajające i hamujące krwawienie, jest stosowana także w łagodzeniu objawów menopauzy, miażdżycy, cukrzycy.

W medycynie wykorzystuje się głównie zielone gałązki jemioły, z jej owoców można przygotować maść.

Choć jemioła rośnie wysoko w gałęziach drzew, z czasem wytwarza korzenie, którymi czerpie potrzebne do życia sole mineralne i wodę. Jemioła może żyć nawet 40 lat, co roku przyrastając o kolejne rozwidlenie. 

W Polsce występują 3 podgatunki jemioły:

  • jemioła pospolita typowa,
  • jemioła pospolita rozpierzchła,
  • jemioła pospolita jodłowa.

Kiedy można zbierać jemiołę

Jemiołę zbiera się od późnej jesieni do wczesnej wiosny, najczęściej od grudnia do marca, pozostaje zielona przez cały rok. Zwykle występuje wysoko w koronach drzew, dlatego jej pozyskanie może być trudne. 

Jemioła kwitnie od lutego do kwietnia, późną jesienią i wczesną zimą jej białe, okrągłe owoce są przysmakiem ptaków.

Przy pozyskiwaniu jemioły czy to do celów leczniczych, czy na handel, trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż uszkodzenie gałęzi drzewa jest karalne, podlega karze grzywny.

W Polsce jemioła nie jest pod ochroną, jednak nie wolno zbierać jej na obszarze chronionym z uwagi na dobrostan drzew, na jakich bytuje. W uzasadnionych przypadkach usuwa się gałęzie porażone jemiołą.

Na jakich drzewach rośnie jemioła

Nasiona krzewu jemioły są roznoszone przez ptaki, jednak można zasiedlić ją także na drzewach we własnym ogrodzie. Porasta wiele gatunków drzew, jednak rzadko można dostrzec ją na drzewach młodszych niż 20 lat. 

Jemioła jodłowa porasta wyłącznie jodły, za to jemioła pospolita typowa rośnie głównie na topoli i brzozie, rzadziej na lipie, gruszy, jabłoni, jarzębinie. Nigdy nie występuje na buku pospolitym czy na dębie szypułkowym.

Jemioła pospolita rozpierzchła występuje prawie wyłącznie na sośnie, rzadziej na modrzewiu oraz świerku.

Dlaczego całujemy się pod jemiołą?

Zwyczaj całowania się pod jemiołą to jedna z bożonarodzeniowych tradycji, ale nie tylko. Jemioła jest symbolem płodności, dawniej wierzono, że posiada także moc odwracania czarów.

Panny wieszały jemiołę na stołem, aby móc "bezkarnie" całować się z ukochanym, co dawniej przed ślubem uważane było za grzeszny występek.

Całowanie się pod jemiołą - co oznacza ten zwyczaj
fot. Adobe Stock

Ze zwyczajem całowania się pod jemiołą wiąże się legenda celtycka:

Otóż pewien młody bóg o imieniu Balder przeczuwał, że wkrótce umrze. Jego matka postanowiła zrobić wszystko, by temu zapobiec, prosząc wszystkie zwierzęta i rośliny o pomoc. Wszystkie z wyjątkiem jednego przysięgły, że nie zrobią mu krzywdy.

Kiedy wróg Baldera poznał tajemnicę, z jemioły wykonał strzałę, która śmiertelnie ugodziła boga. Zrozpaczona matka płakała rzewnymi łzami, a łzy te zamieniły się w białe jagody. Owoce jemioły stały się więc symbolem miłości.

Dziś pocałunek pod jemiołą może być - choć zwykle żartobliwie - uznany za obietnicę szybkich oświadczyn.

Gdzie powiesić jemiołę

Gałązki jemioły wiesza się nad stołem w czasie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Jeśli nie ma takiej możliwości, jemiołę można powiesić także nad drzwiami lub nad piecem. Symbolika gałązki jemioły jest bogata, wierzy się, że powieszona nad stołem ma zapewniać szczęście i dostatek, powieszona nad piecem lub nad kominkiem - chronić przed pożarem i piorunami.

Po świętach nie wyrzucamy jemioły, ale suszymy ją i zostawiamy aż do kolejnej Wigilii (wierząc, że przez cały rok będzie przynosić nam szczęście).

Ile kosztuje jemioła?

Jemiołę poza grudniem trudno dostać, w regularnej sprzedaży bezpośredniej raczej nie występuje. Cena jemioły w okresie świątecznym jest zróżnicowana. Za wyjątkowo duży okaz o wieku przekraczającym 20 lat trzeba zapłacić nawet 150 zł.

Mniejsze gałązki do powieszenia pod sufitem można dostać dosłownie za kilka złotych, czasem nawet jako gratis przy zakupie choinki.

Więcej na temat jemioły znajdziesz tutaj:Dekoracje domu jemiołąRośliny ze świąteczną legendą