POLECAMY

Piękne fuksje. Jak o nie dbać?

Kwiaty fuksji wyglądają jak kolorowe, tańczące baletnice. Są piękną ozdobą domu, balkonu i ogrodu.
/ rok temu
 Piękne fuksje. Jak o nie dbać? fot. fotolia

Jeśli kupisz wiosną dobrze ukorzenione sadzonki fuksji, szybko zaczną tworzyć pąki i ich kwiaty będą się utrzymywać aż do przymrozków na jesieni. Kiedyś nazywano je ułankami, bo ich kolor kojarzył się z mundurami polskich ułanów zdobionych amarantowymi dodatkami. Teraz często można kupić także odmiany dwubarwne, np. czerwono – fioletowe, szkarłatne, nawet pomarańczowe. Część odmian ma kwiaty drobne, ale sporo jest dużych, pojedynczych, półpełnych lub pełnych.

Fuksja ma wiele odmian

Odmian tej rośliny jest bez liku. Różnią się wysokością i pokrojem. Są maleństwa wysokości 20 cm i okazy dorastające do 1 m lub więcej. Najwięcej jest fuksji zwisających, które tworzą urokliwe kaskady. One najlepiej wyglądają w wiszących koszach i ładnych pojemnikach. Są też fuksje o półzwisłym pokroju. Te początkowo rosną ku górze, a dopiero gdy osiągają już spore rozmiary, zwieszają się w dół. Godne polecenia są również odmiany o wzniesionym pokroju i sztywnych pędach.

Niektóre osiągają wysokość małych krzewów. Niektórzy mówią na nie fuksje drzewiaste, choć nazwa ta przynależy do imponujących drzew 8–10 m, które u nas nie rosną . Dostępne w sprzedaży rodzaje fuksji mogą mieć kwiaty w różnych kolorach. Najwięcej jest tradycyjnych amarantowych.

Fuksja balkonowa lub ogrodowa

Zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie uprawa fuksji wygląda podobnie. Możesz uformować z tej rośliny np. metrowe drzewko. Najlepiej z odmiany półzwisłej lub z odmiany o sztywnych łodygach, podcinając stopniowo dolne gałązki. Gdy umieścisz ją w dużej donicy, np. wielkości wiaderka, to możesz jeszcze posadzić wokół pnia inne rośliny, np. bluszcz, bluszczyk kurdybanek, barwinek lub plektrantus. Większość to gatunki, które nie mają kwiatów, ale razem z obsypaną nimi fuksją dają wyjątkowo ładne kompozycje. Gdybyś natomiast chciała mieć fuksję jak drzewko z przewieszającą się koroną, wówczas trzeba, na wcześniej wyprowadzonym pniu odmiany sztywnej lub półzwisłej, zaszczepić odmianę o zwisającym pokroju. Jeśli zaszczepisz kilka odmian, wówczas drzewko będzie wielobarwne.

Formowanie drzewka z odmiany sztywnej lub półzwisłej  trwa około trzech lat i przeprowadza się je dwuetapowo. Najpierw z sadzonki usuwa się wszystkie boczne pędy. W ten sposób powstaje pień, który powinien mieć podporę. Regularnie trzeba usuwać pojawiające się na nim pędy. Gdy pień dorośnie do 1 m, można zacząć formować koronę. Przycina się wierzchołek rośliny, aby zaczęła się rozkrzewiać, a następnie odpowiednio skraca pędy boczne, by nadać koronie regularny kształt. Do uzyskania formy piennej o sztywnej koronie nadają się m.in. \'Marin Glow\' z fioletowo – niebieskimi płatkami i białymi działkami kielicha i \'Beacon\' o czerwonych kwiatach z fioletowym środkiem. Fuksja w formie drzewka oczywiście może też rosnąć w ogrodzie na rabacie lub w pojemniku. Można jej nadać kształt drzewka na pniu, ale może też mieć pokrój krzewu z wieloma pędami. Trzeba tylko wybrać odmianę zimotrwałą, której część nadziemna wprawdzie zimą ginie, ale z korzeni wyrastają wczesną wiosną nowe pędy. Szybko rosną i już na początku lata zakwitają. Aby roślina dobrze zimowała, trzeba ją posadzić w lekkim zagłębieniu (ok. 10 cm). Przed mrozami wokół fuksji ogrodowej warto zrobić kopczyk z liści lub ziemi. Będzie to ochrona przed niskimi temperaturami.

Fuksja doniczkowa

Dom w fuksjach (jeśli ustawisz na parapecie kilka doniczek), będzie wyglądał bardzo romantycznie i elegancko. Zdecyduj się na odmiany niskie, dorastające do 20–30 cm. Zwykle bardzo ładnie się rozkrzewiają i mają zwarty pokrój, więc nie zajmują dużo miejsca. Najlepiej będą rosły na parapecie od strony wschodniej. Okno południowe lub zachodnie nie jest dla nich najlepsze, jeśli jednak od skwaru zabezpieczysz je żaluzjami lub roletami, także będzie im tu dobrze. Zimą rośliny tracą na ogół swoją urodę. Wtedy trzeba je przenieść np. na chłodną klatkę schodową lub na strych, a wiosną znów się zazielenią i zaczną wypuszczać pąki.

Fuksja: uprawa

  • Światło. Wszystkie fuksje najbardziej lubią półcień, ale nieźle rosną nawet w cieniu. Gdy światła jest zbyt dużo, pąki kwiatowe więdną, zanim się rozwiną.
  • Ziemia. Fuksje lubią podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 6,0–7,0). Najlepsza jest mieszanka ziemi inspektowej, kompostowej i piasku (w proporcjach 1:1:1), bogata w próchnicę. W ostateczności może rosnąć w ziemi uniwersalnej. Piaszczysta, lekka gleba łatwo przesycha, więc się nie nadaje. Niewskazane jest też podłoże gliniaste, bo w nim rośnie wolno i słabo kwitnie.
  • Podlewanie. Fuksja wymaga regularnego podlewania. Niedostatek wody przyczynia się do więdnięcia najmłodszych liści, kwiatów i pąków. Gdy kwiaty fuksji zwiędną, na ogół potem szybko opadają.
  • Zasilanie nawozami. Aby fuksje wydawały dużo kwiatów, od kwietnia do końca sierpnia powinny być nawożone co dwa tygodnie wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących. Można także wzbogacić podłoże przed sadzeniem roślin, dodając nawóz wolnodziałający (np. Osmocote). Trzeba go starannie wymieszać z glebą. 

Fuksja: pielęgnacja

Aby roślina obficie kwitła, warto obrywać zwiędnięte kwiaty. Dzięki temu będzie tworzyć więcej nowych pąków. Obfitemu kwitnieniu sprzyja także przycinanie pędów. Fuksje lubią cięcie i ładnie się wtedy krzewią. Zdecydowanie zyskują na urodzie. Pierwsze zabieg wykonuje się jesienią, drugi - pod koniec okresu spoczynku, usuwając pędy uszkodzone i skracając zdrowe o 1/3. Chociaż opóźnia to kwitnienie o trzy, cztery tygodnie, przyczynia się do podwojenia liczby pędów. Jeśli zaatakują je mszyce lub przędziorki, trzeba jak najszybciej zastosować oprysk z szarego mydła (2 łyżki mydła na litr wody) lub czosnku (3 ząbki czosnku gotujemy w litrze wody). Choroby grzybowe najskuteczniej zwalcza Topsin.

Fuksja: zimowanie

Te fuksje, które nie są mrozoodporne, a rosły na balkonie lub w ogrodzie, muszą spędzać zimę w chłodnym pomieszczeniu (ok. 8°C). Nie muszą mieć dużo światła. Zanim zabierzesz rośliny pod dach, skróć im pędy o 1/3. Podczas zimowania podlewaj fuksje rzadko. Stracą liście, ale to naturalne zjawisko. Kiedy wiosną wypuszczą jasnożółte młode pędy, przenieś donice do cieplejszego, dobrze oświetlonego pomieszczenia.  Fuksje mrozoodporne np. odmiany tzw. fuksji magellańskiej, będące zgrabnym krzewem o prostych pędach i niedużych czerwono – fioletowych kwiatach) mogą pozostać w ogrodzie. Jednak jeśli roślina stała tam latem w pojemniku, trzeba wykopać dołek, zagłębić go w ziemi i obsypać drzewko liśćmi lub zabezpieczyć np.agrowłókniną.

Jak rozmnażać fuksję

Jesienią, gdy roślina przekwitnie, można uciąć sadzonki pędowe i posadzić do małych doniczek lub w skrzynce z wilgotnym piaskiem. Powinny być zagłębione w podłożu na około 2 cm i stać w pomieszczeniu o temperaturze 18 – 20 st. C. Wskazane jest przykrycie skrzynek folią, aby utrzymać większą wilgotność. Po trzech tygodniach ukorzenione sadzonki przesadza się do żyznej ziemi, np. uniwersalnej. Wtedy warto uszczknąć pędy nad drugim liściem, aby rośliny lepiej się rozkrzewiły. Po kolejnych ośmiu tygodniach można przesadzić je do pojedynczych doniczek i zacząć zasilać nawozami. W maju następnego roku będą już kwitły.

Można też zrobić sadzonki wiosną, ale zakwitną dopiero w lipcu. Żeby pobudzić rośliny do wydania dużej ilości pędów na sadzonki, pod koniec sierpnia trzeba je przyciąć. Kiedy wykształcą nowe pędy, ścina się z nich odcinki długości 8-10 cm z co najmniej trzema węzłami, z których wyrosną liście. Ucina się je około 0,5 cm pod najniższym węzłem.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
Na urodziny dostałam fuksję doniczkową, przeczytałam, że powinno się ją przesadzić, na przydomu.pl znalazłam fajną doniczkę, wydaje mi się, ze rozmiar będzie odpowiedni ;)