Ekologiczny fotel - DIY!

Zobacz jak za pomocą dębowych kantówek i pęku patyków wierzbowych zrobić wygodny i stylowy fotel!

Lubisz meble i dekoracje DIY, które możesz stworzyć samodzielnie? Zobacz jak za pomocą dębowych kantówek i pęku patyków wierzbowych zrobić wygodny i stylowy fotel!

Ekologiczny fotel - DIY!

Fot. Materiały prasowe Bosch

Po dobrze wykonanej pracy każdemu należy się odpoczynek. We własnoręcznie wykonanym fotelu miłośnicy ekologicznych surowców odnajdą zasłużony spokój. Jego wyjątkowy design sprawia, że idealnie pasuje zarówno do kącika telewizyjnego, jak i domowej biblioteczki. To unikalny i ponadczasowy mebel - warto poświęcić czas na realizację tego projektu.

Do stworzenia naturalnego krzesła potrzebujesz:

• pęczka patyków wierzbowych (około 90 cm długości) lub 3 arkuszy
z patyków wierzbowych (90 cm x 90 cm)
• 5 dębowych kantówek o wymiarach 250 cm x 3,8 cm x 3,2 cm (po dwie na boki i jedna na krzyż)
• kleju do drewna
• kątownika (do pomiaru i przenoszenia kątów)
• 3 okrągłych drewnianych prętów o długości 1 m i średnicy 1 cm
• markera
• płyty MDF do szkicu i pomocy w klejeniu o wymiarach 100 cm x 100 cm
• kawałków drewna do pomocy w klejeniu
• zacisków
• ekierki
• akumulatorowej wiertarko-wkrętarki z udarem Bosch PSB 18 LI-2 Ergonomic (z dwoma wiertłami: 4 mm do nawiercania oraz 10 mm do drewna z ogranicznikiem głębokości/pierścieniem ograniczającym)
• ukośnicy Bosch PCM 8 S

Krok 1

Ekologiczny fotel - DIY!

Prace nad fotelem zaczynamy od przygotowania planu działań. Za pomocą ekierki
i ołówka nanieś kontury mebla na płycie MDF. Następnie ponumeruj łączenia pomiędzy poszczególnymi częściami. Nanieś numery również na płycie MDF. Na tym etapie musisz pracować z niezwykłą precyzją. Skala, kąty i numeracja muszą być bardzo dokładne. Przytnij dwie kantówki do odpowiedniego rozmiaru, począwszy od najdłuższego elementu szkieletu (u podnóża krzesła). Zaznacz wszystkie wymiary z planu konstrukcji na kantówce i odetnij pod kątem prostym nadmiar drewna. Następnie przejdź do najdłuższej części konstrukcji i kolejno powtarzaj czynności aż do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu wszystkich części konstrukcji. Odetnij cztery poprzeczne rozpórki z innej kantówki.

Krok 2

Ekologiczny fotel - DIY!

Ustal kąty proste w złączach między poszczególnymi rozpórkami. W wykonaniu tego zadania przyda Ci się kątownik. Umieść go w złączach między rozpórkami i dopasuj do kąta umieszczonego na płycie MDF (tak jak na zdjęciu). Gdy kąt jest już ustawiony, dokręć śrubę tak, żeby go unieruchomić.

Krok 3

Ekologiczny fotel - DIY!

Następnie przenieś wymiary kątów na rozpórkę. Umieść deski według planu znajdującego się na płycie MDF i przyłóż kątownik w miejscach złączeń. Zaznacz miejsce cięcia. Powtórz czynność na kolejnych złączach.

Krok 4

Ekologiczny fotel - DIY!

Czas na cięcie! Ale takie bardzo precyzyjne. Skosy, które zostały zaznaczone na drewnie powinny zostać wycięte z najwyższą dokładnością. Odpowiednim narzędziem do zrealizowania tego kroku będzie ukośnica z funkcją przesuwu. Komfort pracy zapewni laser umieszczony w narzędziu, który gwarantuje precyzyjne cięcie. Wszystkie kąty muszą zostać przycięte do odpowiedniego kształtu – dokładnie tak, jak zostało zaznaczone na planie.

Krok 5

Ekologiczny fotel - DIY!

Przytnij kołki na długość 5 cm, aby można było odpowiednio złączyć części.

Krok 6

Ekologiczny fotel - DIY!

Przytnij kantówki do właściwego kształtu. Najpierw wywierć dwa otwory na kołki (cienkim wiertłem na każdym złączu), pogłębiając je 10 mm wiertłem z ogranicznikiem głębokości ustawionym na 2,8 cm. Pójdzie Ci szybciej, jeżeli użyjesz akumulatorowej wiertarko-wkrętarki. Podczas wiercenia i wkręcania tym narzędziem ręka automatycznie dopasowuje się do rękojeści, dzięki czemu siła nacisku rozkłada się optymalnie. Najpierw wywierć otwory w środku drewna, a potem te na kołki pod krzyżowe wsporniki (które następnie połączą się z bokami fotela).

Krok 7

Ekologiczny fotel - DIY!

Kantówki powinny zostać sklejone z dużą precyzją. Ułóż przygotowane części razem z zatyczkami i klejem. Usuń jego nadmiar i zostaw na 2 godziny do wyschnięcia. Dla lepszego wyglądu fotela wyszlifuj złącza oraz krawędzie.

W czasie schnięcia jednego z boków powtórz kroki od 1 do 7 dla drugiego boku fotela. Dla zapewnienia dokładnego umiejscowienia kołków pod krzyżowymi wspornikami zaznaczotwory na jednym z boków markerem i przenieś odpowiednio kolejne pozycje.

Krok 8

Ekologiczny fotel - DIY!

Fotel zaczyna nabierać odpowiednich kształtów. Cztery krzyżowe wsporniki powinny zostać ustawione w zaznaczonych wcześniej miejscach: dwa na oparciu tylnym, jedno na siedzisku, i jedno dla stabilizacji (pod stopami). Wszystkie cztery powinny zostać przytwierdzone do boków kołkami i klejem do drewna, a następnie dociśnięte w sposób umożliwiający odpowiednie wyschnięcie kleju.

Wypełnij ramę wierzbowymi patykami – w ten sposób zapewnisz stabilne siedzisko i oparcie. Jeśli zajdzie potrzeba, przytnij wiklinę do odpowiedniej długości.

Wskazówka: jeśli chcesz używać krzesła na zewnątrz, poza domem, polecamy impregnację drewna lakierem ochronnym.

Ekologiczny fotel - DIY!

Zadanie wykonane! Zaparz herbatę, chwyć dobrą książkę, oprzyj się wygodnie i…ciesz się upragnioną chwilą wytchnienia. Nie ma powodu, dla którego nie miałbyś spędzić tego wieczoru odpoczywając. Chyba, że zajdzie potrzeba stworzenia drugiego naturalnego fotela… ;-)

Tekst i zdjęcia: w oparciu o materiał prasowy Bosch