Donice drewniane do domu i ogrodu – rodzaje, kształty, jak kupować

Donice drewniane podkreślają walory estetyczne rosnących w nich roślin. Wybierz trwałe, odpowiednie dla kwiatów i upiększające dom lub jego otoczenie.
Barbara Lasota / 30.12.2018 16:40

Majsterkowicz bez trudu sam zrobi donicę drewnianą sam w domu. Z kawałków starych desek, ze sklejki, z kory. Kto nie ma takich zdolności, może je kupić w supermarkecie lub wyczarować ze starych, drewnianych sprzętów. Donica drewniana ze starej beczki, z dzieży, skrzynki po owocach ma wiele wdzięku i sprawdza się w swojej roli. A koszyk wiklinowy (wiklina to przecież także drewno) wyłożony folią – czyż nie wygląda romantycznie? Gdy będzie odpowiednio duży, można w nim stworzyć np. ziołowy miniogródek.

Donice drewniane – które najtrwalsze

Trwałość donic drewnianych zależy głównie od gatunku drewna z jakiego są zrobione i z jakiego wykonane jest dno. Najtrwalsze są dębowe pojemniki na rośliny i, rzadziej spotykane, donice z drewna egzotycznego. Wiele lat wytrzymają także akacjowe. Najpopularniejsze donice z sosny też mogą służyć długo, jeśli zostaną pokryte impregnatem do drewna lub dobrze pomalowane. Kupując, warto obejrzeć dno. Nie powinno ono być ze sklejki, lecz z grubego kawałka drewna. Dobrze, jeśli donica drewniana jest w środku wyłożona grubą folią. Dzięki temu drewno nie pęcznieje od wilgotnej ziemi.

Donice drewniane - style, kształty, wielkość

  • Do roślin doniczkowych. W sklepach jest trochę donic drewnianych wielkości przeciętnych doniczek na rośliny domowe. Bywają okrągłe lub kwadratowe albo w formie małych beczułek lub cebrzyków spiętych blaszanymi obręczami.
  • Jak skrzynki, na zewnątrz domu. Najbardziej popularne są donice drewniane do ogrodu lub na balkony i tarasy. Mają formę niezbyt wysokiej skrzyni zrobionej z wąskich desek.  Podstawa bywa kwadratowa,  prostokątna, czasem owalna lub sześciokątna. Niektóre są połączone z wysoką kratką. Te idealnie nadają się do uprawy pnączy.
  • Jak domowe sprzęty. Dość często spotyka się donice w kształcie taczek, dwukółki, beczki na domowe kiszonki, starej dzieży do pieczenia chleba. Bywają nowe, stylizowane na te sprzęty, lub autentyczne, stare.

Co sezon inny kolor

Donice mogą mieć naturalny kolor drewna lub można je pomalować farbą. Po to, by je odmienić, lub gdy się podniszczyły. Często maluje się je na biało, ale mogą mieć dowolny kolor, byleby tylko zgrabnie wkomponowały się w stylizację wokół domu.

Ceny donic drewnianych

Małe doniczki kosztują od 20 zł. Ceny dużych, na zewnątrz domu zaczynają się od 50 zł. Zwykle kosztują 100 – 200 zł.
Zobacz naszą galerię.

Polecamy także:
Którymi kwiatami doniczkowymi zielonymi ozdobić mieszkanie
7 najpiękniejszych kwiatów doniczkowych kwitnących
Rośliny doniczkowe, które dobrze rosną w cieniu