Zamiokulkas to jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych. Jego elegancki wygląd i małe wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że często gości w naszych domach. Aby jednak rósł zdrowo i bujnie, warto raz na jakiś czas dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych. Moje ostatnie odkrycie to nawóz ze składnika, który zawsze mam w kuchni.
Jak zrobić domowy nawóz do zamiokulkasa?
Soczewica, bo o niej mowa, jest bogata w azot, fosfor i potas, czyli najważniejsze składniki odżywcze dla roślin. Dodatkowo zawiera naturalne hormony wzrostu, które stymulują rozwój korzeni i poprawiają kondycję liści. Zamiokulkas nie kwitnie, więc to jego liście są najbardziej dekoracyjne.
Nawóz przygotowany na bazie soczewicy działa co prawda wolniej niż sztuczne preparaty, ale jest w pełni ekologiczny i bezpieczny. Możesz go zrobić na dwa sposoby.
Do jego przygotowania potrzebujesz:
- 2-3 łyżki suchej soczewicy,
- litra wody.
Sposób 1: woda do podlewania zamiokulkasa
Soczewicę zalej litrem wody i odstaw na minimum 12 godzin. Następnie zblenduj całość w taki sposób, aby jak najbardziej rozdrobnić ziarenka. Na koniec możesz przecedzić całość, choć nie jest to obowiązkowe. Tak przygotowaną wodą podlewaj roślinę co 2-3 tygodnie.
Sposób 2: ziarenka do ziemi
Szybszą metodą jest zblendowanie suchych nasion soczewicy i wmieszanie go w ziemię w zamiokulkasie. Tak "rozłożony" nawóz podlej niewielką ilością wody i powtarzaj co 2-3 tygodnie.
fot. Domowy nawóz do zamiokulkasa z soczewicy stosuję 2-3 razy w tygodniu/Adobe Stock, Marina
Do jakich jeszcze roślin sprawdzi się nawóz z soczewicy?
Nawóz z soczewicy posłuży nie tylko zamiokulkasom. Z jej cennych właściwości mogą skorzystać także:
- rośliny zielone, np. monstera, sansewieria, figowiec, paprocie, dracena, skrzydłokwiat
- rośliny ozdobne, np. begonia, pelargonia, fiołki afrykańskie
- zioła, np. bazylia, mięta.
- niektóre warzywa, np. pomidory.
W tym przypadku przygotuj nawóz dokładnie tak samo i wykorzystaj do podlewania lub wysypywania ziemi w doniczce. Jeśli chodzi o warzywa i rośliny rosnące bezpośrednio w gruncie, lepsza będzie metoda z podlewaniem - ziarenka wmieszane w ziemie mogłyby być zbyt atrakcyjne dla innych mieszkańców ogrodu, np. ptaków.
Czytaj także:
Mikstura do zamiokulkasa z pokrzywy
Fusy z kawy do zamiokulkasa
3 oryginalne i łatwe w uprawie rośliny