Posadź tak dymkę w marcu, a nie nadążysz z jej zbieraniem. Cebula wystrzeli jak szalona

cebula dymka jak sadzić fot. Posadź tak dymkę w marcu, a nie nadążysz z jej zbieraniem/Adobe Stock, mlaine
W marcu możemy powoli sadzić cebulę dymkę, ale dobrze jest wiedzieć, jak to robić. Cebula, choć się nie rozrasta, nie lubi tłoku. Wiosenne sadzenie dymki oznacza zbiory w lipcu i sierpniu. Sprawdź, jak wysadzić dumkę do gruntu i jak ją później pielęgnować, aby cieszyć się obfitymi plonami.
/ 12.03.2025 10:31
cebula dymka jak sadzić fot. Posadź tak dymkę w marcu, a nie nadążysz z jej zbieraniem/Adobe Stock, mlaine

Cebula dymka jest w polskich ogrodach bardzo popularna głównie dlatego, że nie ma wielu wymagań i jest odporna na warunki pogodowe. Może znieść niskie temperatury i można ją sadzić dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Sprawdź, jak to zrobić.

Kiedy sadzić cebulę dymkę?

Najpopularniejszy termin sadzenia dymki to druga połowa marca i początek kwietnia. Dymkę można umieścić w gruncie, jeśli temperatura gleby wynosi ok. 5-7 stopni. Nie ma potrzeby zabezpieczania świeżych sadzonek agrowłókniną, bez problemu sobie poradzi.

Możesz też wysadzić ją jesienią, w połowie października. Wówczas plony możesz zebrać już w kwietniu lub maju. Cebulki bez problemu zimują w gruncie i zaczynają intensywnie rosnąć już wczesną wiosną, gdy tylko temperatura zacznie wzrastać.

Czytaj też: kiedy sadzić cebulę zimową?

jak sadzić cebulę dymkę

fot. Cebula dymka kiedy sadzić/Adobe Stock, Miosz

Jak sadzić dymkę?

Cebula dymka najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i przewiewnych. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Unikaj stanowisk, gdzie wcześniej rosły inne warzywa cebulowe - w ten sposób ochronisz dymkę przed atakiem chorób.

Przed sadzeniem dokładnie przekop glebę i spulchnij ją na głębokości około 20 cm. Przy okazji usuń też chwasty oraz kamienie i ewentualne "śmietki", które mogły się trafić przez zimę i które mogą utrudnić wzrost cebulkom.

Możesz także zasilić ziemię kompostem, ale nie używaj świeżego obornika. Taki nawóz może przyczynić się do gnicia cebul.

Cebulki umieszczaj w glebie na głębokości ok. 2-3 centymetrów. Odległość między cebulkami musi wynosić minimum 8-10 cm, a między rzędami - ok. 25 cm. Cebulki powinny lekko wystawać ponad powierzchnię.

Wskazówka: dymkę dobrze jest posadzić obok marchwi, która odstrasza wiele ogrodowych szkodników, w szczególności tzw. śmietkę cebulankę.

Kiedy zbierać cebulę dymkę?

Dymka jest gotowa do zbiorów, kiedy jej szczypior zaczyna żółknąć i lekko pokłada się na ziemi. Najczęściej jest to okres wakacyjny, a więc lipiec i sierpień. Dokładny termin zbioru może zależeć od warunków pogodowych w danym sezonie oraz od regionu Polski.

Po zebraniu cebuli warto ją dosuszyć na słońcu, aby przedłużyć jej trwałość. Dobrze jest też delikatnie oczyścić je z nadmiaru ziemi. Wysuszoną dymkę przechowuj w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej też chłodnym.

Czytaj także:
Kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe? 
Co zrobić z cebuli?
Czy cebula jest zdrowa?

Redakcja poleca

REKLAMA