POLECAMY

Byliny - rośliny na lata

Byliny to rośliny ze wszech miar godne polecenia. Bez nich nie może się obejść żaden atrakcyjny ogród. Sprawdź co warto o nich wiedzieć.

Byliny, czyli kwiaty wieloletnie to podstawa każdego ogrodu. Gdy je odpowiednio dobierzesz będą kwitły przez cały sezon. Byliny kwitnące możesz uzupełnić roślinami jednorocznymi oraz krzewami. Najlepiej prezentują się na nieregularnych rabatach, także jako rośliny okrywowe. Na starszych rabatach warto po 4-5 latach od założenia przeprowadzić zabieg odmłodzenia. Najlepiej zrobić to w końcu marca lub na początku kwietnia. Trzeba przekopać ziemię w miejscach, gdzie odstępy między bylinami na to pozwalają i podzielić zbyt ciasno rosnące kępy. Można to zrobić również na jesieni, ale wiosna jest terminem korzystniejszym, gdyż przy przekopywaniu w ogrodzie rabat z bylinami niszczy się przy okazji kiełkujące chwasty, wówczas rabata nie wymaga odchwaszczania prawie do końca maja.
 

Byliny do cienia


 

Barwinek pospolity
Ozdobą tej byliny są dość duże niebieskie lub fioletowo –niebieskie kwiaty, które pojawiają się już w kwietniu. Niewybredny co do gleby, dobrze rośnie w miejscach półcienistych i cienitych, ale może być też sadzony w miejscach słonecznych. Bardo łatwo go rozmnożyć przez podział roślin lub oddzielenie samorzutnie ukorzeniających się pędów.

Dąbrówka rozłogowa
Lubi żyzną  glebę i słoneczne lub półcieniste stanowisko. Kwitnie na niebiesko od czerwca do września, ale są też odmiany o kwiatach białych, różowych i czerwonych. Można ją rozmnażać przez podział roślin oraz z sadzonek w drugiej połowie lata.

Funkia
Ta bylina ogrodowa ma wiele odmian. Niezwykle trwała i żywotna. Rośnie dość wolno ale rozrasta się, warto więc wokół niej zostawić sporo miejsca. Lubi stanowisko cieniste, zarówno suche, jak i wilgotne. Rozmnażamy ją przez podział kęp pod koniec lata.

Byliny najpiękniej kwitnące
 

Peonia
Tworzy duże pachnące kwiaty w różnych kolorach. Wymaga słonecznego lub lekko ocienionego miejsca i gliniano-piaszczystej, żyznej, przepuszczalnej ziemi. Długowieczna, niektóre odmiany mogą żyć kilkadziesiąt lat! Zbyt zagęszczone trzeba dzielić na jesieni, bo nadmiernie rozrośnięte słabo kwitną.

Aster nowobelgijski
Wyrasta na wysokość 50-200 cm tworząc okazałe kępy. Szybko i bujnie się rozrasta. Te długo kwitnące byliny nie są wymagające, choć lepiej rosną i kwitną na glebach żyznych, głęboko uprawionych. Lubią miejsce słoneczne. Rozmnaża się je przez podział i sadzonkowanie w lipcu - sierpniu.

Ciemiernik
Jest wyjątkowo ozdobną byliną. Zakwita jeszcze w zimie. Nie szkodzą mu lekkie mrozy. Najwcześniej, bo już w grudniu zakwita ciemiernik biały, potem różnorodnie ubarwione ciemierniki ogrodowe (mieszańce międzygatunkowe, tzw. hybrydy). Roślina jest zjawiskowo piękna. Wymaga miejsca półcienistego i urodzajnej, wilgotnej, przepuszczalnej gleby o odczynie alkalicznym. Stare, dobrze rozrośnięte rośliny można rozmnażać przez podział.

Jeżówka
Ta odporna, bardzo dekoracyjna bylina wieloletnia wymaga miejsca słonecznego lub półcienistego, ciepłego oraz żyznej, przepuszczalnej, niezbyt suchej ziemi. Ładnie wygląda nawet po przekwitnięciu. Karpy korzeniowe najlepiej dzielić i sadzić wczesną wiosną. Rzadko choruje.

Ostróżka
Jest wiele odmian i gatunków, które różnią się wysokością i kolorem kwiatów. Wymaga żyznej, dobrze nawożonej gleby (nawozami organicznymi) oraz słonecznego miejsca. Nie należy sadzić ostróżek zbyt gęsto, bo tego nie lubią. Nadmiernie zagęszczone należy przerzedzać.

Byliny ogrodowe, które warto mieć na skalniaku

  • Rojnik pajęczynowaty – wytrzymały na upały i suszę. Pięknie kwitnie, doskonały do sadzenia w wąskich szparach murków.
  • Sasanka zwyczajna – jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Lubi suchą, ubogą glebę. Niekiedy zakwita po raz drugi jesienią.
  •  Dębik ośmiopłatkowy – efektownie się płoży. Lubi półcień i żyźniejszą glebę.
  •  Aster alpejski – lubi światło i lekko wapienną ziemię.
  •  Goździk alpejski – pięknie kwitnie i pachnie. Lepiej go sadzić w miejscach lekko zacienionych, w szczelinach i między kamieniami na gliniano-piaszczystej, wilgotnej glebie.Byliny wodne czyli do oczka wodnego
  •  Grzybienie nazywane też liliami wodnymi lub nenufarami mają niezwykle atrakcyjne kwiaty w kolorze białym lub różowym.
  •   Grążele należą do roślin grzybieniowatych. Są bardzo pożądane w zbiornikach wodnych, bo dzięki podwodnym liściom dostarczają niezbędnego tlenu zimą.
  •  Grzybieńczyk wodny. Ma okrągłe liście na bardo długich ogonkach, które osiągają nawet 2 metry i niewielkie żółte kwiaty. Kwitnie od lipca do września.
  •  Pałka wodna wypuszcza bardzo dekoracyjne brązowe pałki, które można zasuszać. Trzeba uważać, bo jest dość ekspansywna i może doprowadzić do zarośnięcia oczka wodnego.
  •  Kaczeńce są roślinami nawodnymi, które muszą mieć zapewnione bardzo wilgotne podłoże. Nadają się do obsadzania oczek wodnych. Zakwitają już w kwietniu. Wydają duże, pięknie błyszczące żółte kwiaty. Mają też dekoracyjne, sercowate liście. Jeśli rośliny zbyt mocno się rozrosną można je przyciąć w czerwcu. Z łatwością bowiem odrastają. Na jesieni warto oczyścić kępy z uschniętych pędów.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)