Bonsai - miniaturowe drzewko

Te zminiaturyzowane drzewka są chlubą nie jednego domu. Są wymagające, ale w zamian za poświęcony czas i zainteresowanie z pewnością odwdzięczą się piękną, barwna kompozycją na lata. Podpowiadamy jak założyć własne Bonsai i jak prawidłowo o nie dbać.

Te zminiaturyzowane drzewka są chlubą nie jednego domu. Są wymagające, ale w zamian za poświęcony czas i zainteresowanie z pewnością odwdzięczą się piękną, barwna kompozycją na lata. Podpowiadamy jak założyc własne Bonsai i jak prawidłowo o nie dbać.

Bonsai - drzewko z klimatem

W przeszłości sztuką tworzenia tych małych drzewek, zajmowali się ludzie wysoko urodzeni - arystokraci, osoby duchowne, jednak od wieku siedemnastego bonsai zaczęli parać się zwykli ludzie. Wyhodowanie doskonałej formy bonsai to efekt wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do hodowli wybiera się gatunki drzew  oraz  krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.

Hodowlę takiego drzewka należało by zacząć od przyswojenia odrobiny wiedzy na temat gatunku drzewa, które nas interesuje. Następnym krokiem jest znalezienie sadzonki.

Możliwości są dwie: udajemy się do specjalistycznego sklepu ogrodniczego, która posiada tego typu asortyment lub wychodzimy do własnego ogródka i wyszukujemy młode, zdrowe drzewko. Następnie sadzimy w specjalnie przygotowanej doniczce i nadajemy mu odpowiednią formę. Co szczególnie ważne, należy zacząć od postawienia sobie zasadniczego pytania - czy aby na pewno będziemy w stanie poświęcić mu wystarczającą ilość czasu i uwagi? Pielęgnacja bonsai wbrew pozorom nie jest trudna. Od hodowcy, czyli bonsaisty, wymaga się dwóch cech: cierpliwości i wyobraźni. Cierpliwość jest konieczna do oczekiwania na efekt uprawy, bez wyobraźni niemożliwe jest przewidzenie, jak dany zabieg może wpłynąć na wygląd i kondycję drzewka. Wystarczy kilka minut dziennie by bonsai można podlać, zrosić, oberwać zeń suche liście, poprawić drutowanie czy przyciąć wybujałe pędy.

O czym pamiętać na początek:
Kompozycja jaką chcemy stworzyć musi współgrać ze sobą. Oprócz drzewka składają się na nią również: doniczka, elementy dekoracyjne takie jak kamienie, mchy itp. oraz wyeksponowane fragmenty drzewka - na przykład układ korzeni. Odkrycie najgrubszych korzeni, które zazwyczaj są schowane pod warstwa ziemi daje wrażenie solidnej podstawy i sędziwego wieku drzewka. Równomiernie zwężający się pień odpowiednio gruby przy podstawie jest jednym z podstawowych warunków jakie powinno spełnić drzewko aby jego wygląd był naturalny. Tworząc kompozycję trzeba pamiętać o proporcjach jej elementów, oraz o takim ich rozmieszczeniu, aby najlepiej prezentowały się z przodu drzewka. Mimo, że drzewko powinno wyglądać ładnie ze wszystkich stron, kształtując je wybieramy tą z której wygląda najlepiej i eksponujemy ją. Strona ta to właśnie przód drzewka. Przyjrzyjmy się jednak dokładnie poszczegolnym etapą tworzenia boinsai.

Idealne gatunki do calorocznej uprawy w domu:
Serissa foetida Figowiec Grubosz  ( drzewko szczęścia )       

3 drzewka

                 Fot. Mariaholic, squidoo.com, crespibonsai.com

PIELĘGNACJA BONSAI:

Wybór pojemnika – szczególnie ważne są doniczki, które mają charakterystyczny wygląd,

sosna

zazwyczaj są dużo płytsze od pojemników, w których sadzi się rośliny przeznaczone do zwykłych upraw. Każda doniczka musi mieć otwory do odpływu wody. Pojemniki do bonsai nie mogą być zbyt duże, by nadmiernie nie rozrastały się korzenie. Równie ważne jest odpowiednie skomponowanie koloru doniczki z drzewkiem. Jeśli roślina ma ciemne liście, niech pojemnik będzie jasny. Im liście jaśniejsze, tym doniczka może być mocniejsza w kolorze, to wydobędzie z niej całe piękno barw. Co do kształtu – jeśli roślinka jest okrągła, załagodź krągłości pojemnikiem np. w kształcie prostokąta, a kanciastą doniczkę złam łagodnymi zaokrągleniami formy samej rośliny.                                                                                                                                                                                             Fot. W. Pietraszko

Podlewanie – podstawową kwestią jest zwracanie uwagi na wilgotność ziemi w doniczce.

podlewanie

Powinna być ciągle lekko wilgotna. Nie wolno jej zalać ani przesuszyć. Ze względu na niewielki zakres korzeni, drzewko kiepsko sobie radzi z nadmiarem lub niedoborem wody. W awaryjnej sytuacji zalania drzewka, dla bezpieczeństwa warto przesadzić je do innej doniczki, ze świeżą ziemią.

Przycinanie – to podstawowy zabieg w opiece nad ta roślinka. Podobnie jak w przypadku                                                                                   Fot. blog.palmatum

przycinanie

podlewania tutaj też ważny jest umiar. By cięcie mu służyło, lepiej ciąć częściej lecz oszczędniej niż sporadycznie,ale inwazyjnie. Nim przytniesz drzewko, popatrz, jak układają się pąki.Tnij tuż nad pąkiem, ale uważaj, by nie poszarpać kory okrywającej gałązki. Pamiętaj, że po każdym przycięciu trzeba dać roślinie nieco czasu na regenerację. Gatunki szybko rosnące warto regularnie podskubywać, czyli niszczyć ich wierzchołki wzrostu. To pozwala uzyskać ładny pokrój rośliny.                                    Fot. Krzychol3

Drutowanie – warto porządnie zglebić wiedzę na ten temat. Zadaniem drutowania jest nadanie

drutowanie

pędom bonsai ściśle określonego kształtu i położenia. Zawsze zaczyna się drutować od gałęzi grubszych ku cieńszym. Istotne jest, by pilnować, aby tkanki drzewka nie obrosły drutu – należy go wcześniej usunąć. Ważne, aby drut nie przylegał do ścinaki drzewa. Jeżeli w trakcie uprawy najdzie Cię ochota na eksperymentowanie z kształtami, dobrze przemyśl, które gałązki odrutujesz – jak bowiem je ukształtujesz, taki będzie wygląd bonsai. Jeśli zamierzonym efektem jest płożenie się gałązek, należy je odrutować, delikatnie przyciągnąć do ziemi i umocować w takiej pozycji. Po jakimś czasie drut będzie można zdjąć – gałązka nie wróci już do swojego pierwotnego kształtu.                                                                                       Fot. max-dub.                                                                                                                                                                  

Przesadzanie – Tutaj dużo pracy nie będzie, szczególnie, że bonsai przesadza się co kilka lat

przesadzanie

(ok. 5 lat) Wyjątek stanowią młode gatunki, które szybko rosną. Korzystając z okazji warto skrócić korzenie, można je przyciąć nawet o ok. 1/3. Warto również zadbać o dobry drenaż i o elementy dekoracyjne, które umieszczamy na powierzchni podłoża. Po przesadzeniu przez ok. 2 – 3 tyg. nie nawozi się bonsai, ponieważ roślina musi mieć czas na przyjęcie się w nowym podłożu.                                                                                                            Fot. blog.palmatum

Uprawa tych małych cudownych drzewek ma jeden przodujący plus - Praca przy drzewku bonsai pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Podcinanie gałązek generuje uspokojenie, a zarazem skupienie się na odprężającej czynności.Poza tym sama obserwacja drzewka, jak i obcowanie z nim pozwoli nam doskonale się zrelaksować. A więc, jeśli szukasz relaksującego zajęcia - bonsai jest właśnie dla ciebie!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)