Aranżacja ogrodu fot. Adobe Stock

Aranżacja ogrodu – rośliny i mała architektura ogrodowa

Kamienny murek, altana, pergola, oczko wodne lub efektowna ścieżka sprawią że ogród będzie jeszcze piękniejszy.
Barbara Lasota / 17.05.2018 08:04
Aranżacja ogrodu fot. Adobe Stock

Myśląc o aranżacji ogrodu, ktoś kto nie jest ogrodnikiem ani projektantem ogrodów, najpierw wyobraża sobie jakie rośliny posadzi i ew. gdzie je posadzi. Planuje miejsce pod trawnik, rabatę kwiatową. Wybiera ulubione krzewy kwitnące i iglaki, jakieś drzewo, jeśli jest na nie miejsce. To oczywiste, w ogrodzie rośliny są najważniejsze, ale tzw. mała architektura ogrodowa dodaje mu wdzięku. Dobrze zaaranżowany ogród powinien mieć choć jeden element małej architektury. Najprostszym będzie po prostu wygodna i ładna ławeczka.

Aranżacja ogrodu, a jego wielkość

To, co zbudujesz lub ustawisz w ogrodzie, w dużym stopniu zależy od jego powierzchni. Jeśli jest niewielki, to sporych rozmiarów altana się nie zmieści i nie będzie dobrze wyglądać, bo taka budowla wymaga przestrzeni. Możesz jednak mieć pergolę obrośniętą pnączami, a pod nią ławeczkę. Gotowe drewniane pergole można kupić np. w marketach budowlanych na dziale ogród już od 100 zł. Również na  małe oczko wodne lub wodotrysk prawie zawsze znajdzie się kącik.

Miejsce odpoczynku

Aranżacja każdego ogrodu wymaga uwzględnienia miejsca na kącik wypoczynkowy. Jeśli nie zmieści się komplet mebli ogrodowych z parasolem to na pewno zmieści się ławeczka lub dwa fotele. A może na drzewie da się powiesić hamak? Kącik wypoczynkowy warto uatrakcyjnić, wieszając na drzewie lub krzewach lampki ogrodowe lub lampiony. 

Urodziwe murki i ścieżki

Eleganckim wykończeniem ogrodu są także niewysokie murki i ścieżki. Powinny pasować do bryły budynku i stylu ogrodu. Ścieżki mogą być żwirowe, ułożone z cegieł, drewna lub kamiennych płyt. Murki można zbudować z polnych kamieni, elementów betonowych, piaskowca. Ciekawym elementem aranżacji ogrodu są tzw. gabiony. To estetyczne, metalowe kosze o prostokątnej podstawie,  wypełnione najczęściej kamieniem, a czasami szkłem. Stawiając kilka obok siebie utworzysz ładny murek. Tradycyjne murki warto obsadzić roślinami, np. bluszczem, sukulentami.

Własne małe jeziorko

W nieco większym ogrodzie warto wybudować oczko wodne. Zmieni ono korzystnie aranżację ogrodu, zwłaszcza, jeśli posadzisz w nim wodne rośliny i otoczysz ciekawą roślinnością. Dobrze nad oczkiem wodnym prezentują się np. rododendrony, bergenie, hosty (funkie), tawułka, liliowce. Miejsce, gdzie ma być oczko wodne powinno być nieco ocienione. Kopiemy dół i wstawiamy gotową formę z polietylenu, lub wykładamy specjalną folią (ma gwarancję 10 lat). Brzeg można obłożyć kamieniami. Przy takim jeziorku można zbudować drewniany taras i ustawić fotele.

Wykorzystaj palisadę

Palisada to różnej wysokości słupki z betonu lub drewna. Z takich gotowych elementów można wykonać sporych rozmiarów donicę i stworzyć ciekawą roślinną wyspę np. na tarasie lub przy ścieżce. Ale można także zbudować z palisady obramowanie drzewa lub rabaty. Nawet jeśli nie jesteś w stanie mieć w ogrodzie pergoli, altany, mebli ogrodowych, ale wykorzystasz umiejętnie takie palisady, aranżacja ogrodu stanie się ciekawsza. Będzie widać w nim rękę projektanta.

A może skalniak?

Przyciąga wzrok i zdobi ogród na równi z oryginalnymi roślinami. Najlepiej zaprojektować go nie centralnie lecz trochę z boku. Ładnie wygląda na skarpie lub przy murku. Może być również częścią nasypu. Miejsce powinno być dość słoneczne, bo większość roślin na skalniaki lub światło. Najlepiej, gdy kamienie mają nieregularne kształty.

Zachowaj umiar i przemyśl kolorystykę

Pamiętaj o tej zasadzie, planując aranżację ogrodu. Dotyczy to zarówno elementów małej architektury jak i roślin. Przesada, nadmierne bogactwo elementów i form nie będzie wyglądać dobrze. Także, jeśli jest za dużo gatunków roślin, trudniej stworzyć z nich spójną stylistycznie kompozycję. Obecnie modne są ogrody stonowane, obsadzone np. bylinami i krzewami tylko w dwóch pasujących do siebie kolorach, różniących się odcieniami. Co nie znaczy, że miłośnicy wiejskich ogrodów muszą zrezygnować z wielobarwnej rabaty.