wanna fot. Adobe Stock

Wanna - wolnostojąca, narożna, z prysznicem czy z hydromasażem?

Wbrew pozorom, wanny nie są przeznaczone tylko do dużych łazienek. Niewielki model narożny z powodzeniem zapełni też wolną przestrzeń w małym pomieszczeniu.
Weronika Kwaśniak / 26.08.2019 14:10
wanna fot. Adobe Stock

Nie musisz decydować się na najpopularniejszą wannę prostokątną. Coraz więcej osób kupuje również modele asymetryczne - np. w kształcie trapezu. Pomimo dominacji akrylu, w sprzedaży są także wersje żeliwne lub wykonane z kamienia.

Na skróty:

Wanna wolnostojąca

Nie da się ukryć, że wanny wolnostojące są wybierane głównie ze względów estetycznych. Prezentują się zupełnie inaczej niż klasyczne modele w zabudowie - każdej łazience dodadzą klasy i niepowtarzalnego stylu.

Pomieszczenie, w którym znajduje się wanna wolnostojąca, zmienia się tak naprawdę raczej w pokój kąpielowy. Wymaga to oczywiście przestrzeni, więc zdecydowanie nie jest to rozwiązanie do małej łazienki.

Drugim minusem jest koszt. Nie ma się co oszukiwać - ta opcja nie należy do najtańszych. Nie bez powodu wanny wolnostojące kojarzą się raczej z luksusem we wnętrzach. Szczególnie, jeśli efektowny wygląd ma iść w parze z jakością.

Wanna wolnostojąca będzie wyglądać najlepiej w łazience urządzonej w stylu retro lub przeciwnie - bardzo nowoczesnym, eklektycznym wnętrzu.

Jeśli wybierasz model w kolorze innym niż biały (w ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się czarne), koniecznie weź pod uwagę konieczność częstszego mycia wanny.

wanna wolnostojącafot. Adobe Stock

Wanna narożna

Wbrew pozorom, asymetryczna wanna narożna nie jest rozwiązaniem pasującym wyłącznie do dużych pomieszczeń. Tak naprawdę, niektóre modele gwarantują wręcz oszczędność miejsca.

Dzięki nim można w ekonomiczny sposób zagospodarować przestrzeń, nie pozostawiając w łazience wolnego narożnika. Oczywiście, można byłoby zamontować w nim również kabinę prysznicową, jednak zwolennicy długich kąpieli z pewnością nie wybiorą tej opcji.

Niektóre z wanien narożnych są wręcz mniejsze niż standardowe wanny. Ze względu na kształt, wiele wersji posiada siedzisko. To prosty sposób, aby twoja łazienka wyglądała niczym wprost z ekskluzywnego SPA!

wanna narożna

fot. Adobe Stock

Wanna z prysznicem

Nie musisz wybierać, czy wolisz mieć w łazience prysznic czy wannę. Opcja 2 w 1 to idealny kompromis - w zależności od zapotrzebowania, możesz albo szybko się odświeżyć, albo skorzystać z relaksującej kąpieli.

To proste. Nad wanną z prysznicem wystarczy zamontować słuchawkę, a część krawędzi ogrodzić przy pomocy szklanego panelu, który ochroni pomieszczenie przed zalaniem.

W wersji ekonomicznej, może to być po prostu zasłona prysznicowa. Nie da się ukryć, że to znacznie mniej estetyczne rozwiązanie.

wanna z prysznicem

fot. Adobe Stock

Wanna z hydromasażem

Chociaż wanny z hydromasażem kojarzą się z luksusem, już od dawna nie są zarezerwowane tylko dla posiadaczy willi czy gości drogich hoteli.

Najtańsze modele można kupić już za ok. 1000 zł. Nie polecamy jednak tej opcji ze względu na dużą awaryjność - często szwankujące dysze czy pompę. W tym przypadku nie warto oszczędzać!

Porządną wannę z hydromasażem można kupić za około 2500-3000 zł. Oczywiście, istnieją też modele z wyższej półki cenowej, których koszt sięga 10 000 zł.

wanna z hydromasażemfot. Adobe Stock

Pamiętaj, że decydując się na ten gadżet, musisz posiadać dodatkowo również prysznic lub zwykłą wannę. Z modelu z hydromasażem powinniśmy korzystać już umyci - zanieczyszczenia oraz środki kąpielowe znacząco skracają żywotność dysz.

Nie zapominaj, że odpowiednia konserwacja i dezynfekcja jest niezwykle ważna. Należy stosować specjalne środki czystości, które będą dbać o przewody od wewnątrz. Dysze można czyścić szczoteczką do zębów.

Czytaj również:
Kabiny prysznicowe - z brodzikiem lub bez brodzika, z hydromasażem
Łazienka: inspiracje - najlepsze aranżacje z prysznicem lub wanną