Kobieta w kabinie prysznicowej fot. Adobe Stock

Kabiny prysznicowe: z brodzikiem, bez brodzika, z hydromasażem

Kabiny prysznicowe to rozwiązanie nie tylko do małych łazienek. Coraz popularniejsze stają się wersje bez brodzika, a także specjalne panele do hydromasażu!
Weronika Kwaśniak / 03.11.2019 12:49
Kobieta w kabinie prysznicowej fot. Adobe Stock

Kabiny prysznicowe to idealne rozwiązanie nie tylko ze względu na dużą oszczędność przestrzeni, ale również komfort codziennego użytkowania i łatwość czyszczenia. Fani łazienkowego relaksu również mogą znaleźć opcję dla siebie - wystarczy zaopatrzyć się w kabinę z hydromasażem. 

Na skróty:

Dla kogo kabina z brodzikiem?

Najbardziej standardowym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest klasyczna kabina prysznicowa z brodzikiem.

Ta opcja minimalizuje ryzyko zachlapania łazienki podczas kąpieli, a do tego zapewnia dodatkowe możliwości wykorzystania prysznica. Im głębszy brodzik, tym bardziej funkcjonalny - można w nim namoczyć pranie albo wykąpać dziecko. 

Nie jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych, które mogą mieć trudność z wejściem do wysokiego brodzika.

kabina prysznicowa z brodzikiemfot. Adobe Stock

Do małej łazienki warto wybrać prysznic narożny z brodzikiem kwadratowym albo półokrągłym. Jest to wariant, który zajmuje najmniej miejsca. Gdy jednak zależy ci na większej przestrzeni i swobodzie ruchów podczas kąpieli, wybierz kabinę prostokątną.

Dla kogo wersja bez brodzika?

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się kabiny prysznicowe bez brodzika. Wszystko dzięki ich nowoczesnemu wyglądowi, który może zupełnie zmienić obraz całej łazienki. Taką kabinę można zaaranżować według własnych upodobań - wybrać płytki identyczne jak w całym pomieszczeniu albo wprost przeciwnie, zdecydować się na zupełnie inny wzór.

Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o rozmiar. Wymiary nie są tutaj odgórnie narzucone przez producenta - kabina może być bardzo mała, albo wprost przeciwnie: zajmować nawet sporą część łazienki!

W tym przypadku dbałość o szczegóły techniczne ma jednak szczególne znaczenie. W przeciwnym razie, przy odrobinie nieuwagi można zalać całe pomieszczenie.

Konieczne jest takie obniżenie posadzki, które pozwoli uzyskać wymagany spadek. Eksperci uważają, że powinno to być 1,5 cm na metrze długości. Tego typu rozwiązanie warto zaplanować już na etapie budowy domu, aby później uniknąć kucia płytek.

kabina prysznicowa bez brodzikafot. Adobe Stock

W aranżacji na zdjęciu widzimy również popularną ostatnio deszczownicę - to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej słuchawki.

Możesz wybrać drzwi klasyczne, które otwierają się na jedną stronę albo drzwi wahadłowe. Popularna jest także opcja drzwi przesuwnych, a nawet... prysznice zupełnie ich pozbawione!

Czy warto kupić kabinę z hydromasażem?

Możliwość skorzystania z wodnego masażu w zaciszu własnej łazienki ciągle brzmi dla nas jak odrobina luksusu. Jest w tym trochę prawdy - kabiny prysznicowe z hydromasażem nie należą do najtańszych. A jeśli należą... to znaczy, że nie warto ich kupować.

Niedrogie modele w tym przypadku bywają bardzo zawodne. Szybko się psują, a do tego wyglądają mało estetycznie już po krótkim czasie użytkowania. Warto zainwestować większą kwotę w model, który nie będzie straszył rdzą i śniedzią, niemożliwymi do doczyszczenia.

Tanie kabiny prysznicowe z hydromasażem często mają nieszczelne drzwi, a liczne dysze szybko pokrywają się kamieniem, którego już nie da się całkowicie usunąć (w przypadku droższych wersji są one pokryte specjalną gumą, która uniemożliwia zakamienienie dysz).

Zamiast więc kupować kabinę prysznicową z hydromasażem na kuszącej promocji, wybierz droższy model, który będzie wykonany z materiałów wysokiej jakości.

Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, a i tak chciałabyś korzystać z domowego hydromasażu, lepiej zdecyduj się po prostu na zakup panelu masującego, który można nawet domontować do zwykłej, już posiadanej kabiny.

kabina prysznicowa z hydromasażem

fot. Adobe Stock

Jaki rodzaj szkła do kabiny wybrać?

Producenci kabin prysznicowych oferują kilka rodzajów szkła:

  • satynowe,
  • barwione,
  • przejrzyste,
  • piaskowane,
  • grawerowane,
  • ornamentowe.

Gdy zależy ci na optycznym powiększeniu łazienki, wybierz wersję przejrzystą. Może nie zapewni ona dużej intymności podczas kąpieli, ale zdecydowanie wpłynie na estetykę całego pomieszczenia.

Jeśli nie chcesz, aby na kabinie prysznicowej były od razu widoczne zacieki z mydła, lepiej zdecyduj się na wersję satynową albo ornamentową. Gdy chciałabyś, aby kącik prysznicowy prezentował się naprawdę indywidualnie i pasował do aranżacji łazienki, wybierz opcję grawerowaną lub piaskowaną.

Zobacz również:
Panel prysznicowy jako alternatywa dla hydromasażu? Jak najbardziej!
Wanna z prysznicem - wygodne połączenie dla każdej łazienki
Wanna z hydromasażem - relaks dla duszy i ciała. Dlaczego warto?