Jak żyć ekologicznie fot. Marten Bjork

Jak żyć ekologicznie? Te gadżety pomogą ci zmniejszyć ilość odpadów

Życie w duchu zero waste zdobywa coraz większą popularność. Chociaż nie ma recepty na to, jak żyć ekologicznie, te rzeczy z pewnością pomogą ci iść w dobrą stronę.
Urszula Wilczkowska / 08.07.2019 11:08
Jak żyć ekologicznie fot. Marten Bjork

Czy kiedykolwiek patrzyłaś w przerażeniem na ilość śmieci, które codziennie wyrzucasz w kuchni lub łazience? My tak, dlatego postanowiłyśmy podjąć zdecydowane kroki.

Życie zero waste może z początku wydawać się trudne, ale tak naprawdę wcale takie nie jest! Tych kilka gadżetów pomoże ci w opanowaniu ekologicznego stylu życia.

Jak ograniczyć odpady i żyć w zgodzie z naturą?

Dużo ostatnio się mówi o zanieczyszczeniu oceanów - głównie w kontekście plastikowych słomek. Trzeba jednak przyznać, że to jak gaszenie pożaru lasu wiadrem wody. Każdy mały krok się liczy, ale warto pamiętać, że plastik w oceanach to nie tylko słomki. Jak pozbyć się reszty nawyków, które są szkodliwe dla planety?

Przygotowałyśmy listę pięciu najprzydatniejszych rzeczy, dzięki którym małymi krokami pokierujesz się w stronę życia w duchu zero waste.

1. Wielorazowe waciki kosmetyczne

Jak żyć ekologicznie? Wielorazowe waciki kosmetyczne pomogą ci ograniczyć ilość odpadów w łazience

Nawet, jeśli odpady nie są plastikowe, i tak potrafią być uciążliwe. Ilość kosmetycznych odpadów pomogą ci zredukować wielorazowe waciki kosmetyczne. Są wykonane z bezpiecznej dla skóry bawełny i możesz je prać w pralce.

Wielorazowe waciki kosmetyczne wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie są niehigieniczne, a ich stosowanie jest zupełnie bezpieczne. W dodatku w przeciwieństwie do tradycyjnych, te wielorazowe waciki nie są bielone chlorem, więc są lepsze i dla skóry, i dla środowiska.

2. Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek mentruacyjny to jeden ze sposobów na ekoligiczne życie

Kubeczek menstruacyjny zdobywa coraz więcej zwolenniczek. Jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale według wielu osób i lepszy dla naszego ciała niż tampony. Kosztuje tyle, co kilka opakowań podpasek, a starcza na wiele dłużej.

Kubeczki menstruacyjne są wykonane z hipoalergicznego medycznego silikonu, który gwarantuje, że jest bezpieczny dla naszego ciała.

3. Butelka na wodę

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Brita Polska (@brita.polska)

Dzięki jednej plastikowej butelce znacznie ograniczysz ilość plastikowych śmieci - zwłaszcza latem. Oprócz tego taka butelka pomoże ci wyrobić sobie dobry nawyk picia 2 litrów wody dziennie.

Jaką butelkę wybrać? Najlepiej kieruj się własnymi potrzebami i stanem wody w swojej okolicy. Jeśli jest bezpieczna do picia, wystarczy zwykła butelka, ale jeśli nie jesteś pewna jej zdatności, zainwestuj w butelkę z wymiennym filtrem.

4. Bambusowe szczoteczki do zębów

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mohani (@mohani.pl)

Maj 23, 2018 o 11:57 PDT

Szczoteczki do zębów należy wymieniać najrzadziej co trzy miesiące, więc to śmieci, których raczej nie da się uniknąć. Tradycyjne szczoteczki z plastiku możesz jednak zastąpić bambusowymi, które są w pełni biodegradowalne.

Musisz jednak pamiętać o specjalnym przechowywaniu takiej szczoteczki. Trzymanie jej w wilgoci, na przykład w kubku w łazience nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego połóż ją tak, by mogła bez problemu wyschnąć.

5. Wielorazowe woreczki na warzywa i owoce

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sklep Zero-Waste (@wielorazowka)

Nie wyobrażasz sobie zakupów bez plastikowych torebek na owoce i warzywa? Wielorazowe woreczki z siatki lub płótna nie tylko pomogą ci całkowicie wyeliminować jednorazówki ze swojego życia, ale do tego wyglądają też dużo ładniej. Możesz do nich pakować nawet pieczywo!

Warto wspomnieć, że takie woreczki możesz zrobić sama w domu. Wystarczy tylko stara firanka oraz kilka chwil z igłą i nitką.

Co jeszcze możesz zrobić dla planety?

Ograniczenie odpadów to nie jedyna rzecz, która sprawi, że będziesz żyć w zgodzie z naturą. Nad czym jeszcze warto się zastanowić?

  • Jedz sezonowo, najlepiej produkty od lokalnych dostawców. To nie tylko ekologiczne, ale i zdrowe!
  • Oszczędzaj światło i wodę. To ważne szczególnie latem i w porze suchej, kiedy deficyt wody najbardziej daje się we znaki.
  • Wybierz rower zamiast auta. Podziękuje ci za to też twoja sylwetka!

Zobacz też:
Ekologiczny, naturalny, a do tego bardzo wydajny! Szampon w kostce to hit Instagrama
Gotuj, nie wyrzucaj! Jak ograniczyć marnowanie żywności?