Znaczenie kolorów ścian

Jest prosty sposób na złe samopoczucie: noworoczna, barwna metamorfoza we wnętrzu!
Joanna Szczepaniak / 15.01.2014 11:45
Zima... To czas, kiedy dni są wyjątkowo krótkie, a pogoda zazwyczaj nie dopisuje. W efekcie nasze samopoczucie spada katastrofalnie! Zamiast jednak poddawać się sezonowej chandrze - lepiej zafundować sobie barwną metamorfozę we wnętrzu!

– Początek roku to idealny moment na kolorystyczne zmiany w mieszkaniu – tym bardziej, że możemy w ten sposób zarówno odświeżyć wnętrze, jak i pomóc sobie w walce ze złym nastrojem. Kompozycja odpowiednich kolorów stanowi świetny sposób na poprawę humoru. Np. paleta zieleni pomoże nam wyciszyć się po ciężkim dniu w pracy, a z kolei soczyste pomarańcze sprawią, że nabierzemy ochoty na zabawę w gronie przyjaciół – wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Energetyczne kontrasty


Jeśli brakuje nam energii lub cały czas czujemy się zmęczeni, postawmy na barwne i wyraziste kontrasty we wnętrzu. Możemy więc zderzyć ze sobą np. intensywną zieleń z głębokim fioletem, tworząc w ten sposób dynamiczne i niebanalne pomieszczenie. Z kolei połączenie cytrynowego żółtego z odrobiną błękitu sprawi, że pomieszczenie stanie się lekkie i bardzo pogodne. 

Wnętrza pełne radości


Osobom borykającym się zimą ze złym nastrojem warto polecić paletę kolorów typowych dla południa Eurytopy czyli żółcie, pomarańcze oraz czerwienie. Lekkie i bardzo przyjemne żółcie sprawią, że szybko zapomnimy o zmartwieniach, a nasz humor raz dwa stanie się pogodny. Soczyste pomarańcze to natomiast barwy wspólnej zabawy oraz biesiadowania – można zastosować je np. w jadalni i salonie. Dzięki nim czas spędzony w gronie przyjaciół minie wyjątkowo wesoło.

Uspokajające zielenie


Kiedy natomiast męczy nas stres lub czujemy się zirytowani, odkryjmy kojącą moc zieleni. Paleta przyjemnych groszków, eukaliptusów lub oliwek pomoże nam wyciszyć się po ciężkim dniu w pracy i odzyskać wewnętrzną harmonię. Z tego powodu zieleń dobrze jest wykorzystać np. w sypialni, żeby zmienić ją w naszą prywatną oazę spokoju.