Zamek biometryczny - klucz przyszłości

Koniec ciągłych poszukiwań kluczy w torebce! To co jest niezbędne, aby dostać się do własnego domu masz zawsze przy sobie. Wystarczy dotyk kciuka i mieszkanie otwarte. Przedstawiamy czym są i i co potrafią - nowoczesne zamki biometryczne.
/ 07.02.2013 06:30

Koniec ciągłych poszukiwań kluczy w torebce! To co jest niezbędne, aby dostać się do własnego domu masz zawsze przy sobie. Wystarczy dotyk kciuka i mieszkanie otwarte. Przedstawiamy czym są i i co potrafią - nowoczesne zamki biometryczne.

Zamek biometryczny - klucz przyszłości

Fot. made-in-china.com

Zamki biometryczne z czytnikiem linii papilarnych to wciąż rozwijająca się technologia, która w mieszkaniach spotykana jeszcze stosunkowo rzadko. Kojarzy się z futurystyczną wizją przyszłości lub filmami science fiction. Coś niedostępnego i niezwykle luksusowego. Tym czasem może się okazać, że już za kilka lat, ta technologia będzie dostępna dla wielu i przestanie być produktem luksusowym.

Czym jest zamek biometryczny?

Zamek z czytnikiem linii papilarnych ma w swoich założeniach zapewnić wysokie bezpieczeństwo i najwyższą prostotę obsługi, a więc bez zbędnych kluczyków. Powinny nam w zupełności wystarczyć cechy charakterystyczne naszego ciała, w tym przypadku będzie to odcisk palca.

Jak go otworzyć?

Detektory, czyli skanery linii papilarnych, przechowują wzorce osób uprawnionych do korzystania z zamka. Zeskanowany przez użytkownika odcisk palca jest porównywany z tymi, które posiada już w swoim systemie i w przypadku zgodności urządzenie przekazuje impuls elektryczny do otwarcia drzwi. W sytuacjach problemów czytnika większość zamków posiada również możliwość otwarcia za pomocą kodu, karty kodowej, a niekiedy nawet tradycyjnym kluczem.

Fenomen takiego rozwiązania polega również na tym, że zamek biometryczny ma możliwość współpracowania z systemem alarmowym w domu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zamki te posiadają funkcję "cichego alarmu", który może być zakodowany np. na innym palcu, który otwiera drzwi jednocześnie wysyłając powiadomienie o wymuszonym otwarciu do grupy interwencyjnej.
Taka forma zamku pozwala nam na dwie możliwości:

Zamek biometryczny - klucz przyszłości

  • Zamki biometryczne mogą być urządzeniami wyposażonymi we własne zasilanie (a to spory plus), co powoduje, że niestety nie mogą współpracować z instalacjami domu, w tym również z systemem alarmowym.
  • Jeśli wybierzemy system oparty na zamku elektrycznym, wbudowanym w skrzydło, połączonym z czytnikiem biometrycznym i panelem kontrolnym umieszczonymi na ścianie lub drzwiach, pozwoli to na szybkie i automatyczne podłączenie z alarmem.

Dodatkowe funkcje:

Zamek biometryczny pozwala na tzw. wizualizacji stanu otwarcia oraz zaryglowania drzwi na zdalnych urządzeniach. Obejmuje to również te w telefonach z systemem operacyjnym android z sygnałem wi-fi. Dzięki temu w każdym miejscu, gdzie mamy połączenie z siecią, możemy sprawdzić co się dzieje za drzwiami, czyli kto i kiedy przyszedł. Posiada również wygodną funkcję otwierania zdalnego. Będąc poza domem możemy otworzyć drzwi osobie, która nie ma uprawnień. Takie rozwiązanie pozwala również na sprawdzenie czy np. dziecko wróciło spokojnie do domu.

Nowe drzwi:

To czy drzwi będą wymagały wymiany zależy od modelu zamka biometrycznego. Niektóre takie urządzenia mogą być montowane w miejscu standardowych zamków. Wówczas cała elektronika połączona z czytnikiem biometrycznym mieści się w szyldzie klamki. Wysyłany sygnał z czytnika pozwala na swobodne otworzenie drzwi klamką. Inny sposób pozwala również na umieszczenie czytnika na ścianie w pobliżu drzwi, dzięki czemu sygnał jest przekazywany bezprzewodowo do sprzęgła w klamce lub też elektrycznie napędzanej wkładce drzwiowej.

Jeśli wolimy jeszcze inne rozwiązanie, możemy postawić na dodatkowy zamek nawierzchniowy, który jest montowany w drzwiach niezależnie od zamków już w nich funkcjonujących. To dodatkowe zabezpieczanie i alternatywa, którą możemy swobodnie wykorzystać w "awaryjnych sytuacjach".

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/02.03.2014 19:28
Mam taki zamek w swoim domu, bo lubię gadżety, wszyscy domownicy mega zadowoleni też, bo nie trzeba pamiętać o kluczach i na dodatek czas otwierania drzwi skrócił sie do 1 sekundy dosłownie:P dla moich dzieciaków ważne szczególnie:P Zakładała mi zamek firma Biometrica,porównując, tanio w stosunku do innych importerów i na dodatek oferują usługę montażu, z czym sobie byśmy nie proadzili:P pozdrawiam i polecam rozwiązanie!