Wygodna sypialnia - krok po kroku

Gdzie ustawić łóżko w sypialni? Jakie kolory ścian sprzyjają odprężeniu? Na te i inne pytania dotyczące urządzania sypialni odpowiada nasz ekspert - projektant wnętrz.

Gdzie ustawić łóżko w sypialni? Jakie kolory ścian sprzyjają odprężeniu? Na te i inne pytania dotyczące urządzania sypialni odpowiada nasz ekspert - projektant wnętrz.

Sypialnia to miejsce, w którym relaksujemy się i odpoczywamy po trudach, jakie spotykają nas każdego dnia. Warto więc zadbać o to, by była nie tylko funkcjonalna, ale także swym wystrojem sprzyjała odprężeniu. Sypialnia jest strefą naszego komfortu, dlatego powinna być estetyczna, schludna i cicha.

Łóżko w sypialni

To główny punkt każdej sypialni, od którego w dużej mierze zależy nasz dobry i spokojny sen. Jego wielkość, a także sprężystość i miękkość materaca, powinny być dopasowane bezpośrednio do naszych potrzeb. Istotną kwestią jest odpowiednie ustawienie łóżka w pomieszczeniu – nie powinno zajmować zbyt dużej powierzchni, aby nie utrudniać poruszania się po pokoju. Mebel ten najlepiej ustawić przy ścianie, równolegle lub prostopadle to drzwi. Pamiętajmy, że łóżka nie należy ustawiać na linii okno – drzwi, ponieważ możemy być narażeni na przeciągi.

 

Wygodna sypialnia - krok po kroku

                                                                    fot. Materiały prasowe Porta KMI Poland

Kolory ścian w sypialni

Przy wyborze farby powinniśmy uwzględnić wielkość naszej sypialni. Jeśli jest mała warto powiększyć ją optycznie jasnymi barwami, nawet o połyskliwej fakturze. Ciemne, matowe kolory wskazane są do wyjątkowo dużych pomieszczeń, ponieważ pomniejszają wnętrza. Warto także zwrócić uwagę na naturalne oświetlenie sypialni – ciepłe barwy wybierajmy, gdy okno znajduje się od strony północnej lub wschodniej, zimne natomiast do pomieszczeń o dużym nasłonecznieniu.

Oświetlenie w sypialni

Odpowiednie światło ma bardzo duże znaczenie. Powinno być ciepłe, ale nie razić w oczy, tak by pomieszczenie było nastrojowe i klimatyczne. Wystrzegajmy się montażu jednego źródła światła – najlepszym rozwiązaniem jest lampa lub żyrandol wiszący przy suficie oraz oświetlenie punktowe, na przykład w formie lampek nocnych ustawionych na stolikach przy łóżku lub przy telewizorze. Praktycznym rozwiązaniem jest montowanie drugiego wyłącznika głównego oświetlenia przy łóżku, dzięki czemu będziemy mogli zgasić światło bez opuszczania naszej najwygodniejszej strefy w mieszkaniu.

Wygodna sypialnia - krok po kroku

                                                                   fot. Materiały prasowe Porta KMI Poland

Meble i dodatki w sypialni

Meblując sypialnię, starajmy się nie wybierać zbyt ciężkich, przytłaczających mebli. Im więcej przestrzeni zachowa pomieszczenie, tym lepiej będzie się nam w nim wypoczywać. Ilość dodatków ograniczmy do minimum. Ramki ze zdjęciami, świeczniki, bibeloty starajmy się ustawiać w innych pomieszczeniach. Kurz na tego typu przedmiotach osiada wyjątkowo szybko, a przecież w przypadku sypialni, która jest przestrzenią niemal tak prywatną jak łazienka, bardzo nam zależy na zachowaniu schludnej i przyjemnej dla oka świeżości.

Drzwi do sypialni

Drzwi każdej sypialni są bardzo ważnym elementem, który powinien gwarantować ciszę i intymność. Najlepszym rozwiązaniem są drzwi jednolite, przez które nie będzie docierało światło z innych pomieszczeń oraz które pozwolą "odgrodzić" się chodź na chwilę od reszty świata. Drzwi bez przeszkleń są także bardziej dźwiękoszczelne, dzięki czemu nikt ani nic nie zakłóci nam spokojnego snu. 

Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland/ blogporta.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/10 miesięcy temu
Ja uwielbiam swoją sypialnię a to za sprawą dobrej pościeli z Room99. Jest taka miła w dotyku i zawsze poprawia mi nastrój swoim wzorem :)
/11 miesięcy temu
Fajne dodatki do sypialni, jak i do całego mieszkania można znaleźć na Room99. Sama całkiem niedawno dzięki nim tanim kosztem odnowiłam swoje mieszkanie, zmieniłam zasłony, narzuty, pościele i poduchy dekoracyjne, nowe tekstylia idealnie się wpasowały i pięknie się prezentują!
/5 lat temu
teraz będę mogła popuścić wodze fantazji.sypialnia będzie taka jak chcemy,bo w końcu u siebie. dzięki kredytowi hipotecznemu z getinu mamy ten problem z głowy.