Wybór okapu

Planuję remont kuchni. Jaki okap powinnam kupić? Nie wiem na co zwracać uwagę, bo ceny są bardzo różne.
/ 03.06.2011 07:49

Wybór okapu

Planuję remont kuchni. Jaki okap powinnam kupić? Nie wiem na co zwracać uwagę, bo ceny są bardzo różne.

Joanna

Przede wszystkim należy zorientować się jaki typ okapu można w mieszkaniu podłączyć. W większości mieszkań w bloku nie można podłączyć okapu do szybu wentylacyjnego, natomiast prawie we wszystkich domkach jednorodzinnych okap podłącza się do komina.
Okap, który nie jest podłączany do komina nazywany jest pochłaniaczem.

Filtruje on zapachy powstałe podczas gotowania i przeciwdziała osadzaniu tłuszczu na meblach za pomocą odpowiednich filtrów. Węgiel oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów. Taki okap wymaga co jakiś czas wymiany wkładek, bowiem aktywny węgiel się zużywa. Filtry przeciw tłuszczowe myje się raz na miesiąc w zmywarce lub w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.
Okap, który odpowiednią rurą jest podłączony do komina nazywany jest wyciągiem. W okapie podłączonym do wentylacji nieczystości wyrzucane są do przewodu wentylacyjnego. Skuteczniej odprowadza temperaturę powstającą w kuchniach podczas gotowania. Jest tańszy w utrzymaniu. Jego wadą jest przymusowa lokalizacja blisko komina. Jeśli umieszczamy go dalej, rury możemy ukryć w suficie podwieszanym.

Przy zakupie należy się upewnić, co do typu okapu. Nie każdy okap może być pochłaniaczem, za to każdy okap może być wyciągiem. Wydajność okapów jest zróżnicowana i można ją regulować.
Dopasujmy wydajność okapu do kubatury naszej kuchni. Wentylator zasysający powietrze do okapu ma przeważnie trzy biegi. Od mocy wentylatora zależy wydajność okapu. Określana jest ona w metrach sześciennych na godzinę.

Głównym urządzeniem w okapie jest wentylator, który sprzężony jest z silnikiem. Odpowiada on za wydajność cyrkulacji powietrza. Prawidłowo dobrany okap powinien przefiltrować całe powietrze z kuchni co najmniej 6 razy w ciągu godziny.

Wydajność podawana jest w m 3/h (metrach sześciennych na godzinę).
Okapu kuchennego możemy używać również do wentylacji powietrza w całym mieszkaniu. Przydatne jest to szczególnie w zimie, kiedy ze względu na spore mrozy nie jest możliwe otwieranie okien, a trzeba wywietrzyć mieszkanie.

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
http://www.kuchnie-vena.pl