Wiosenne porządki na balkonie

Zadbany balkon może stać się namiastką ogrodu. Jednak, aby cieszył swoim wiosennym pięknem, warto za w czasu zadbać o niego i obudzić z zimowego snu.
/ 21.03.2013 06:20

Zadbany balkon może stać się namiastką ogrodu. Jednak, aby cieszył swoim wiosennym pięknem, warto za w czasu zadbać o niego i obudzić z zimowego snu.

Wiosenne porządki na balkonie

Fot. freshinterior.me

Jeśli chcemy, aby nasz balkon odżył po zimowej stagnacji, dobrze już w marcu zabrać się za wiosenne porządki. Podpowiadamy od czego zacząć, aby szybko i sprawnie przygotować balkon do sezonowego relaksu na balkonie.

Od czego zacząć?

 • Na początek należy wynieść wszystko to, co zbędne i zalegające na balkonie. Wszystkie pozostałości po starych doniczkach, roślinach i innych przedmiotach, które tam zimowały należy przejrzeć i w razie potrzeby odświeżyć, wyczyścić lub wyrzucić.
 • Konserwujemy balustradę - to odpowiedni moment, aby oczyścić i odnowić balustradę. Można to zrobić drucianą szczotką lub papierem ściernym usuwając starą, łuszczącą się farbę, a następnie pomalować poręcz na nowo. Malowanie zaczynamy od farby antykorozyjnej. Zabezpieczy nam barierki na przyszły rok. Następnie nakładamy farbę podkładową i na końcu nawierzchniową. Barierki cementowe dobrze jest czyścić suchą twardą szczotką, regularnie wymieniając wodę.

   

 • Konserwujemy powierzchnię balkonu - jeśli posadzka jest zniszczona, dobrze jest się zastanowić nad położeniem nowych płytek lub wymianą tych uszkodzonych. To nie tylko nie atrakcyjnie wygląda, ale również stanowi zagrożenie dla dzieci, zwierząt, a nawet sąsiadów, którzy znajdują się pod nami. Świeżo położoną posadzkę pokrywamy pastą, która wsiąknie w płytki i pokryje je trwałą warstwą ochronną. Płytki podłogowe można przemyć wodą z detergentem lub amoniakiem. W przypadku gdy podłoga jest w dobrym stanie, wystarczy ją porządnie umyć. Do mycia używamy zwykłej ścierki lub mopa. Na koniec przecieramy podłogę cienką warstwą pasty samopołyskowej. Jeśli na płytkach pojawia się zielony nalot - warstwa glonów, a zwykłe mycie czy szorowanie nie pomaga, można sięgnąć po specjalny środek do usuwania glonów.
 • Usuwamy intruzów - jeżeli na balkonie zamieszkały mrówki rozsypujemy na uczęszczanych przez nie ścieżkach sól kuchenną, fusy kawy, kredę lub chociażby talk kosmetyczny. Pamiętajmy również o tym, że mrówki nie znoszą soku z cytryny, dlatego warto ją zastosować jeśli skutecznie będą uprzykrzać nam życie.
 • Robimy porządki - wyrzucamy ubiegłoroczną ziemię ze skrzynek i doniczek, ponieważ to siedlisko wirusów, grzybów i pasożytów. Pojemniki należny dokładnie wymyć wodą z detergentem i wysuszyć. Do tak przygotowanych skrzynek wsypujemy na dno warstwę drenażu np. keramzytu lub popularnego i powszechnie dostępnego żwiru i mieszamy go z nawozem długo działającym.

   

 • Sadzimy rośliny - już w kwietniu możemy śmiało wysiewać niektóre gatunki, ponieważ zazwyczaj po tym czasie nie zdarzają się już przymrozki. Warto wziąć pod uwagę, że im wcześniej zabierzemy się za sadzenie i sianie kwiatów, tym szybciej i efektowniej nam zakwitną i będą nas cieszyć w okresie letnim.
  Jeśli chodzi o wczesne wysiewanie kwiatów, dobrze jest też początkowo trzymać kiełkujące kwiaty w domu, szczególnie jeśli na zewnątrz jest jeszcze za zimno. Jednak w tej sytuacji pamiętajmy, aby kwiaty hartować i stopniowo przyzwyczajać do chłodniejszego powietrza.
 • Na koniec sumiennie myjemy meble i sprawdzamy, czy wymagają naprawy lub wymiany.
 • Pozostało już tylko czekać na pierwsze promienie letniego słońca i wygrzewać się na czystym i zadbanym balkonie...