Wanna z hydromasażem fot. Adobe Stock

Wanna z hydromasażem - relaks dla duszy i ciała! Dlaczego warto?

Wanna z hydromasażem to obiekt pożądania wielu osób. Zwykle jednak są to wanny o sporych gabarytach. Na szczęście coraz więcej kompaktowych modeli również ma hydromasaż.
Wioletta Górecka / 09.08.2019 14:32
Wanna z hydromasażem fot. Adobe Stock

Wanna z hydromasażem pozwala na głęboki relaks, jak w salonie SPA. Możesz cieszyć się nią w domowym zaciszu. Energetyzujący masaż z samego rana, czy relaksująca kąpiel wieczorem? Wanna z systemem hydromasażu przynosi same korzyści: dla ducha i ciała! 

Na skróty:

 1. Korzyści z hydromasażu
 2. Rodzaje wanien z hydromasażem
 3. Wanna do małej łazienki
 4. Rodzaje dysz masujących
 5. Czyszczenie i konserwacja wanny

Najważniejsze korzyści z hydromasażu

Masz problemy z efektywnym wypoczynkiem, czujesz się nieustannie zestresowana, a sen nie przynosi upragnionego relaksu i wyciszenia? Być może spędzasz również długie godziny w pozycji siedzącej lub stojącej i cierpisz z powodu bólu mięśni i kręgosłupa, a herbatki ziołowe nie spełniają swojej roli - twoje ciało nadal jest spięte.

Ukojenie, wyciszenie i relaks przyniesie właśnie hydromasaż, czyli po prostu masaż strumieniami wody z powietrzem. Taki masaż nie tylko dosłownie masuje mięśnie, ale także: 

 • ujędrnia skórę
 • uspokaja
 • relaksuje
 • pobudza, znosząc uczucie znużenia. 

Warto wiedzieć także, że hydromasaż może być z powodzeniem stosowany jako forma terapii przy problemach neurologicznych czy z układem krążenia (z zalecenia lekarza). Lecznicze kąpiele zalecane były już setki lat temu! Dodaj do wody kilka kropel olejku i zanurz się w relaksującym rytuale...

Rodzaje wanien z hydromasażem

Wanna z hydromasażem to stosunkowo nowe rozwiązanie. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu masaż strumieniami wodnymi dostępny był przede wszystkim w sanatoriach lub w niektórych większych kompleksach basenowych. Wannę z systemem wodnego masażu może mieć dziś każdy, jednak trzeba pamiętać o tym, że zajmuje ona więcej miejsca, niż klasyczna, ze względu na mechanizmy schowane pod obudową.

Do wyboru ze względu na kształt są wanny:

 • prostokątne
 • owalne
 • w prostokątnej obudowie, z owalnym wnętrzem
 • narożne.

Wanna z hydromasażem może być zarówno przyścienna (prostokątna lub w prostokątnej obudowie), jak i wolnostojąca. Wybór zależy od możliwości aranżacji łazienki.

Wanna z hydromasażem do małej łazienki

Producenci nieustannie dopasowują ofertę do wymagań konsumentów, dzięki czemu wybór jest coraz szerszy. Dlatego nawet mając niewielką łazienkę, można pozwolić sobie na wannę z funkcją masażu. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się klasyczne, prostokątne lub półokrągłe modele, stawiane pod ścianą lub w rogu łazienki. Najmniejsze modele z hydromasażem zaczynają się od 140 x 70 cm. Zwykle są też głębsze - wszystko po to, aby można się zanurzyć w pełni, w pozycji półsiedzącej.

Panel prysznicowy to doskonała alternatywa dla wanny z hydromasażem!

Dysze masujące dostępne w wannach z hydromasażem

Odprężający i prozdrowotny masaż strumieniami wody możliwy jest dzięki specjalnym dyszom w ściankach wanny, z których woda wyrzucana jest pod ciśnieniem. Są one regulowane, dlatego można ustawić strumień na konkretną część ciała. Wystarczy 15 minut takiego masażu, by rozluźnić mięśnie, głęboko się odprężyć i zniwelować ból głowy. 

Do wyboru są standardowo trzy rodzaje dysz masujących:

 • nieruchome
 • regulowane
 • "szampańskie".

Te pierwsze zamontowane są na wysokości barków, regulowane można ustawić pod pożądanym kątem i skierować na wybrane partie ciała. Dysze "szampańskie" działają nieco inaczej. Woda jest z nich wystrzeliwana pod kątem, co powoduje tworzenie mnóstwa maleńkich pęcherzyków powietrza. Dzięki temu daje uczucie zanurzenia się w musującym szampanie. 

W bardziej zaawansowanych modelach sterowanie dyszami jest elektroniczne, w podstawowych - manualne. Im droższy model, tym więcej możliwości daje (ustawienie czasu, temperatury, mocy strumienia). 

Wanna z hydromasażemfot. Adobe Stock

Czyszczenie i konserwacja wanny z hydromasażem

Decydując się na zakup wanny z hydromasażem, trzeba liczyć się z tym, że jej czyszczenie i konserwacja zajmuje dużo więcej czasu niż sprzątanie zwykłej wanny. Oprócz powierzchni wanny trzeba skupić się także na czyszczeniu metalowych wlotów (dysz) oraz przewodów systemów wodnego i powietrznego.

Po okresie intensywnego korzystania z systemu hydromasażu lub po długim nieużywaniu trzeba przeprowadzić dezynfekcję urządzenia. Jeśli hydromasaż wyposażony jest w system automatycznej dezynfekcji, to wystarczy tylko uruchomić specjalny program, który sam przeprowadzi ten proces.

Czyszczenie przewodów systemu wodnego i powietrznego

Do dezynfekcji przewodów wanny należy używać specjalnie do tego przeznaczonych preparatów (płyny, tabletki. Nie należy stosować żadnych środków żrących (np. przeznaczonych do udrażniania rur), ponieważ mogą trwale uszkodzić wannę.

Samo czyszczenie powinno przebiegać wg schematu:

 • Napełnij wannę letnią wodą około 5 cm powyżej poziomu dysz.
 • Dodaj do wody środek dezynfekujący w ilości zaleconej na jego opakowaniu. Jeśli poprzednie czyszczenie miało miejsce bardzo dawno, należy dwukrotnie zwiększyć dawkę preparatu.
 • Włącz hydromasaż na około 15 minut.
 • Wyłącz system i spuść wodę z wanny.
 • Ponownie napełnij ją czystą wodą i włącz system na około 5 min w celu oczyszczenia przewodów z preparatu.
 • Spuść wodę.

Czyszczenie dysz wanny z hydromasażem

Aby nie doprowadzić do osadzania się kamienia na dyszach wanny, należy regularnie je osuszać. Gdy jednak kamień na dyszach się już zbierze, należy próbować go usuwać za pomocą preparatów do usuwania kamienia lub octu (w przypadku mniejszych zabrudzeń). Przydatna okaże się przy tej czynności twarda szczoteczka do zębów, która wejdzie niemal w każdy zakamarek.

Czyszczenie powierzchni wanny

Powierzchnię wanny najlepiej czyścić nieściernymi detergentami, tak samo jak robi się to w przypadku zwykłej wanny. Pamiętaj, że regularne czyszczenie wanny z hydromasażem zapobiega nie tylko przykremu zapachowi, ale także rozwojowi groźnych bakterii i grzybów, które zagrażają naszemu zdrowiu.

W najnowszych systemach hydromasażu nie trzeba nawet pilnować terminów, aby mieć pewność odpowiedniego stopnia czystości urządzeń - inteligentny system liczy bowiem ilość przeprowadzonych kąpieli i w odpowiednim czasie przypomina użytkownikowi o konieczności wykonania dezynfekcji.

Oprócz przeprowadzania cyklicznej dezynfekcji, można też na bieżąco zapobiegać powstawaniu osadów oraz rozwojowi bakterii w wilgotnym środowisku systemu hydromasażu. W tym celu przydatna może być funkcja automatycznego osuszania.

Pomaga ona utrzymać higienę w systemach powietrznych, w których możemy korzystać z masażu powietrznego. Po zakończonej kąpieli kanały powietrzne są automatycznie osuszane ciepłym powietrzem.

Do kąpieli dodaj kilka kropel olejku eterycznego - aromaterapia w najprzyjemniejszym wydaniu gotowa!

Zobacz więcej na temat wyposażenia łazienki:
Bierzesz prysznic w wannie? Przyda ci się parawan nawannowy!
Odrobina luksusu w łazience dzięki ozdobnym wannom wolnostojącym!