Fotolia_45543241_Subscription_XXL.jpg fot. Fotolia

Urządzenie małej łazienki - 6 sposobów na pomysłowe rozwiązania!

Więcej miejsca w małej łazience? To możliwe!
/ 23.11.2018 21:08
Fotolia_45543241_Subscription_XXL.jpg fot. Fotolia

Małe mieszkania mają to do siebie, że ich aranżacja wymaga wytężonego wysiłku. Przed zakupem jakiegokolwiek elementu dekoracji czy wyposażenia należy bardzo dokładnie przemyśleć, jaka ma być jego funkcja i jakie miejsce zajmie w mieszkaniu.

Wiele trudności w aranżacji małego mieszkania sprawia często niewielka łazienka. Problemy wiążą się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale również z zagospodarowaniem wnętrza tego typu. Jak bowiem zaoszczędzić przestrzeń w momencie, kiedy nie powinno oszczędzać się na sprawach związanych z higieną? Podpowiadamy - oto 6 rad, które pomogą uporać ci się z tak trudnym tematem, jak urządzenie małej łazienki.

Mała łazienka - jak urządzić ją gustownie i funkcjonalnie?

Na szczęście wystarczy znać kilka zasad urządzania niewielkiej łazienki, by nawet maleńkie pomieszczenie było jak najbardziej przestrzenne i funkcjonalne! 

1. Prysznic zamiast wanny

Podstawową zasadą powiększania wnętrza w małej łazience jest pozbycie się wanny i wstawienie na jej miejsca prysznica. Dzięki temu unikamy optycznego dzielenia podłogi.

Modne w ostatnim czasie szklane prysznice bezbrodzikowe dodatkowo nadają wnętrzu lekkości. Przestaje być ono podzielone na różne strefy, co wpływa korzystnie i sprawia wrażenie większej, otwartej przestrzeni. Jest to pierwszy krok do urządzenia małej łazienki.

2. Sprytna zabudowa

Wszelkie elementy, które wprowadzają chaos w małej łazience powinny być z niej usunięte lub sprytnie ukryte. Zbyt duże nagromadzenie kosmetyków, pudełek czy buteleczek może być męczące.

W małej łazience z kolei nie możemy sobie pozwolić na duże szafki, gdyż zabierają one zbyt dużo miejsca. Rozwiązaniem jest zabudowanie miejsca nad spłuczką oraz pod umywalką. Nad zlewem można również powiesić  płytką szafkę z lustrzanym frontem.

3. Dobrana faktura

Jasne barwy i zbliżone do siebie tony kolorów bezdyskusyjnie powinny znaleźć się na ścianach małej łazienki. Przestrzeń zostanie optycznie powiększona również dzięki lśniącym powierzchniom podłogi czy sufitu.

Na ścianach nie zaszkodzi zamontować szklanej mozaiki, która odbijając światło nada wnętrzu lekkości. Urządzając małą łazienkę, warto również zastosować naturalne materiały, takie jak np. kamień, które nie tylko nadadzą wnętrzu elegancji, ale również obdarzą je głębią (powiększą i wydłużą optycznie).

7 najmodniejszych wzorów płytek łazienkowych - jeszcze długo będą na topie!

4. Ciekawe oświetlenie

Duże żyrandole czy lampy kompletnie nie nadają się do urządzania małych łazienek. Idealne jest za to światło dyskretnie umieszczone na podwieszanym suficie. Niewidoczne źródło światła sączące się ze szczelin pomieszczenia również sprzyja optycznemu powiększeniu wnętrza.

Ostatnim hitem przeznaczonym specjalnie dla łazienek tego typu są lampy wykonane ze szkła piaskowanego, które delikatnie rozpraszają światło nadając wnętrzu lekkości.

5. Duże lustro

Lustra powiększają optycznie przestrzeń. W małej łazience jednak należy je odpowiednio zaaranżować. Podstawową zasadą urządzania małej łazienki jest zamontowanie lustra tak, aby dochodziło do krawędzi sąsiadującej ściany. Dzięki temu zatrzemy granice ścian. Do luster można także zamocować kinkiety.

Jak zawsze mieć ładny zapach w łazience?

6. Niewielkie sprzęty

W małej łazience nie ma miejsca na duże sprzęty takie jak pralki, umywalki, muszle klozetowe itd. Na szczęście obecnie sklepy oferują nam cały wachlarz sprzętów do łazienki w rozmiarze "mini". Grunt to wybór takich, które będą nam odpowiadały pod względem technicznym i estetycznym.

Zobacz także:
Jak urządzić małe mieszkanie?
7 zasad urządzania niewielkiego wnętrza