Udekoruj mieszkanie czarodziejską jemiołą

Nasi przodkowie uważali tę roślinę za niezwykle magiczną, przynoszącą szczęście i chroniącą przed niepowodzeniami. Do tego stanowi wyjątkową bożonarodzeniową ozdobę. Przyjrzyjmy się jemiole z bliska i koniecznie zawieśmy ją w naszym domu.
/ 21.12.2012 07:44

Nasi przodkowie uważali tę roślinę za niezwykle magiczną, przynoszącą szczęście i chroniącą przed niepowodzeniami. Do tego stanowi wyjątkową bożonarodzeniową ozdobę. Przyjrzyjmy się jemiole z bliska i koniecznie zawieśmy ją w naszym domu.

Niezwykle świąteczna jemioła

Fot. Wohnidee.com

Jemioła ochroni twój dom....
Jemioła to kolejny charakterystyczny element, który kojarzony jest ze świętami Bożego Narodzenia. Najczęściej dekorujemy nim lampy lub umocowana nad drzwiami czy stroiki.
Pamiętajmy, że jemioła symbolizuje życie, płodność i podobno przynosi również szczęście. Wiecznie zielony półpasożyt już w starożytności był uznawany jako roślina lecznicza, ale i trochę magiczna. Jemioła, którą z powodzeniem zawiesimy w domu miała przynieść domownikom szczęście i dostatek w nadchodzącym nowym roku, a niezwykła moc rośliny miała odpędzać wszelkie nieszczęścia i demony.

Koniecznie zajrzyj: Jemioła - świąteczne zioło

Niezwykle świąteczna jemioła

W krajach anglosaskich wierzono, że pod jemiołą zakochani mogą się bezkarnie pocałować, nierozwiązane rodzinne spory zostają załagodzone, a zawarta przyjaźń będzie bardzo trwała. Gałązki jemioły tradycyjnie zawiesza się nad wigilijnym stołem, ale najpóźniej tuż przed pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Warto zawiesić ją również nad kominkiem lub kuchnią oraz nad drzwiami frontowymi. Wigilijny pęk jemioły należy trzymać przez cały rok, bo inaczej jej wyjątkowa moc stracić na sile.
Owy pęk umocowany nad drzwiami będzie (przynajmniej według wierzeń) skutecznie bronił dostępu złym mocom i chorobom, także sprawi, że nieżyczliwe nam osoby, nie przekroczą progu naszego domu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy z "wrogiem" chcemy się pojednać – wtedy właśnie dobrze jest go zaprosić i pod jemiołą objąć lub chociaż uścisnąć mu rękę. Magia tej małej gałązki zmiękczy najbardziej zakamieniałe w urazie serce.                                                                                              Fot. kleinezeitung.at

Niezwykle świąteczna jemioła

Fot. kleinezeitung.at, southernliving.com

Wedle obiegowej opinii taka zawieszona nad źródłem ognia gałązka zabezpiecza dom przed pożarem czy piorunem. Legenda głosi, że trzy liście podrzucone po wieczerzy wigilijnej do karmy wiejskim zwierzętom mają za zadanie zapewnić siłę, płodność, obfite plony czy pracowitość.
Niezwykłość tej roślinki polega na tym, że nie ma korzeni, a wodę i sole mineralne czerpie za pomocą ssawek ze swojego drzewnego gospodarza. Dorosły krzew jemioły ma krótki pień z dużą ilością gałązek, a jego średnica może wynosić nawet 100 cm. To wyjątkowe drzewko warto powiesić np. w jakimś dyskretnym miejscu w mieszkaniu i czekać na bożonarodzeniowy, pozytywny zwrot wydarzeń.

Niezwykle świąteczna jemioła

Zastosowanie dekoracyjne
Ponieważ jemioła teoretycznie niczym nie różni się od każdej innej rośliny, a zarazem jest ona niebanalną rośliną, jedyną w swoim rodzaju, której nie da się pomylić z żadną inną, znalazła ona wszechstronne zastosowanie w sztuce dekoracyjnej. To piękny dodatek szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia, z którymi to ściśle jest powiązana i kojarzona. Doskonale nadaje się do tworzenia wszelakich stroików oraz wieńców. Jak już wspominałam, z powodzeniem można je zarówno postawić, jak i powiesić.

Jak wybrać odpowiednia jemiołę?
Wybierając gałązki jemioły, na przykład do bukietu, zwracajmy uwagę na to, by miały one dużo białych owoców, które kształtem i wyglądem przypominają jagody. Doskonale wyróżniają się na tle zielonkawych liści i tworzą piękną ozdobę. Takie gałązki można przyozdobić kolorowym sprayem czy śnieżną farbą, w kolorze, który będzie elegancko kontrastowała z resztą. Do bukietu można oczywiście dołożyć sztuczne kwiaty, wszelkie drobne owoce, kawałki brzozy, szyszki sosny, bombki, kokardki czy bożonarodzeniowe dzwoneczki. Nie łączmy jednak przesadnie jemioły z innymi iglastymi gałązkami, ponieważ będzie się to wyraźnie gryzło. Dobrze jest zdecydować się na jeden rodzaj gałązek. Bukiety takie można umieścić w doniczce, wazonie czy gąbce florystycznej.                                           Fot. Deco&style

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/09.12.2015 19:45
jemioła, ostrokrzew i poinsecja - to trio zawsze musi być u mnie na święta :) nie ma jak naturalne ozdoby a nie wszędobylski plastik
/31.12.2012 20:22
Coś pięknego. Też takie chcę...
/27.12.2012 11:10
pięknie udekorowane :)