Uchwyty do mebli kuchennych fot. Adobe Stock

Uchwyty do mebli kuchennych – rodzaje, stylistyka, ceny

Pełnią funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. Uchwyty do mebli kuchennych potrafią nawet zmienić wygląd kuchni. Dlatego czasem warto je wymienić, aby małym kosztem zrobić metamorfozę wnętrza.
Barbara Lasota / 01.07.2019 16:57
Uchwyty do mebli kuchennych fot. Adobe Stock

Uchwyty do mebli kuchennych – na pozór banalne drobiazgi, które pomagają otwierać i zamykać szafki i szuflady. Chronią też drzwiczki przed zabrudzeniem. Może ich nie być, jeśli wybierzemy szafki bez uchwytów. Te jednak wymagają dość skomplikowanego mechanizmu otwierania, więc są sporo droższe. Sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Większość z nas nadal wybiera jednak meble kuchenne z uchwytami. Co jakiś czas uchwyty można wymieniać. To jeden z wielu sposobów na metamorfozę kuchni. Są bardzo proste i dekoracyjne. Ważne, aby były trwałe i pasowały stylem do kuchni. Z doborem nowych uchwytów nie będzie problemów.

Przegląd efektownych i praktycznych gałek i uchwytów do mebli

1. Uchwyty do mebli kuchennych – stylistyka

W dużych sklepach, oferujących meble kuchenne i akcesoria do nich, można wybierać spośród kilkudziesięciu, czasem kilkuset modeli uchwytów do mebli kuchennych. Jeden z producentów produkuje ich kilka tysięcy. Sporo jest klasycznych i stylowych, są rustykalne i nowoczesne. Do kuchni staroświeckiej, rustykalnej pasują drewniane, ceramiczne, porcelanowe, mosiężne, a do kuchni nowoczesnych metalowe o prostym kształcie, ale także z tworzywa sztucznego i szklane. Można je dobrać np. do okładziny (np. do dekoracyjnych płytek), którą wykończono ścianę nad blatem i akcesoriów, które trzymamy na wierzchu.

2. Ważny jest producent

W sklepach są zarówno uchwyty do mebli kuchennych polskich producentów jak i importowane z zagranicy. Ważne, aby były one produkowane zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi normami, co potwierdzone jest certyfikatem ISO 9001:2008. Uchwyty kiepskiej jakości mają małą żywotność i gdy zostaną uszkodzone, szpecą kuchnię.

3. Gdy wybierasz metalowe

Wiele metalowych uchwytów do mebli kuchennych robi się ze stopu cynku i aluminium. Ten stop jest pokrywany powłoką galwaniczną. W zależności od rodzaju tej powłoki mamy uchwyty np.: chromowane, w kolorze złotym, antycznego brązu. Powłoka bywa solidna lub bardzo cienka, która szybko się wyciera. Postaraj się to ocenić. Markowy producent gwarantuje lepszą powłokę.

4. Oceń funkcjonalność

Uchwyty do mebli kuchennych powinny być szczególnie wygodne i trwałe. Szafki otwiera się bowiem bardzo często i korzystają z nich wszyscy domownicy. Poza tym uchwyty szybko się brudzą, a wraz z brudem osadza się na nich tłuszcz. Zbyt duża liczba ornamentów może być kłopotliwa, a nietrwała ozdoba czy powłoka może się szybko zetrzeć, bo trzeba uchwyty często myć.

5. Gałka czy uchwyt na dwa mocowania

Jedne i drugie są wygodne i ładne. Wybór to kwestia gustu. Pamiętaj jednak, że jeśli wybierzesz uchwyty wymagające mocowania w dwóch punktach, to już raczej nie zamienisz ich w przyszłości na gałki, bo w drzwiczkach pozostałyby trudne do zamaskowania otwory.

Przeczytaj także:
Jak kupić na olx używane i nowe meble kuchenne
Awangardowe kuchnie - propozycje Black Red White
10 pomysłów IKEA na małą kuchnię