Ubieranie choinki

Ubieranie choinki

Kiedy należy ubrać choinkę? Niektórzy twierdzą, że tradycyjnie należy to robić w Wigilię, a inni, że przed mikołajkami. Jak ją ubierać? Zdecydować się na ascetyczny minimalizm czy może puścić wodze fantazji?
/ 26.05.2019 04:42
Ubieranie choinki

Zwyczaj strojenia choinki sięga XVI w., w tym czasie oraz w następnych stuleciach choinki przynoszone były do domów rankiem w dzień obchodów Adama i Ewy, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia. Ubierało się ją natomiast dopiero w wigilijny wieczór. Jednak aby zapalić świeczki, wszyscy czekali na pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki.

Współcześnie jednak w niewielu domach przestrzegana jest ściśle ta tradycja. Ludzie ubierają choinkę znacznie wcześniej, bojąc się, że w dniu Wigilii zabraknie im na to czasu. Bywa, że w oknach odbija się światło lampek już w listopadzie! Reguła jest więc taka, że nie ma żadnych reguł.

A więc może są jakieś wyznaczniki co do sposobu ubierania choinki? Wiadomo, że ile domów, tyle stylów przystrajania świątecznego drzewka. Składa się na to wiele czynników, m.in. wielkość domu/mieszkania, kto dekoruje drzewko czy dzieci czy osoby dorosłe, budżet przeznaczony na ozdoby.

Choinka klasyczna, elegancka

Aby stworzyć perfekcyjną, elegancką choinkę nie trzeba wyrzucać wszystkich ozdób, jakimi do tej pory dekorowaliśmy drzewko. Najpierw należy dokładnie przejrzeć te, które mamy. Najlepiej zdecydować się na dwa rodzaje dekoracji i jeden lub dwa kolory. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo dodatkowych pieniędzy wybierz te ozdoby, których najwięcej masz w jednym kolorze. Lampki powinny być drobne, w kolorze białym (lub w takim, w jakim dobrałaś ozdoby). Jodła będzie najlepszą „podstawą” do tego typu dekoracji – inne drzewka będą wyglądały zbyt pospolicie.

Należy pamiętać, aby nie wyrzucać niewykorzystanych ozdób. Może w tym roku Twoja choinka wydaje Ci się idealna – w przyszłym jednak na pewno wpadniesz na nowy pomysł!

Dekorowanie choinki z dziećmi

Jeśli w Twoim domu mieszkają maluchy, warto włączyć je w rytuał ubierania choinki – może to być naprawdę wyjątkowa zabawa! Przed nadejściem świąt warto przygotować z dzieciakami ozdoby własnoręcznie wykonane: mogą to być łańcuchy z popcornu, krepiny, papieru kolorowego. Można również przygotować wcześniej małe zabawki, nieduże narzędzia, stare klucze lub zabawki dziecka i przymocować do nich tasiemki. Dekorowanie choinki takimi ozdobami będzie dla maluchów nie lada przyjemnością!

Rodzaj drzewka, jaki wybierzesz, jest absolutnie nieistotny. Oczywiście warto kupić możliwie jak największą choinkę (dzieci wyznają zasadę – im większa, tym lepsza). Najlepiej oczywiście wybrać wielobarwne światełka. Jeśli już je powiesiliście, zacznijcie wieszać ozdoby od największych do najmniejszych. Warto na koniec powiesić na choince także cukierki. Szukanie łakoci pośród gałązek drzewka sprawi Twoim pociechom dużo przyjemności.

Dla szczególnie zabieganych

W dobie XXI wieku, przy aktualnym tempie życia i w kwestii przystrajania świątecznego drzewka może ktoś nas wyręczyć – oczywiście za odpowiednią zapłatą. Od niedawna zajmują się tym profesjonalni dekoratorzy wnętrz. Za cenę 1000 zł przygotują oni nie tylko choinkę, ale i przywiozą wszelkie potrzebne ozdoby np. na świąteczny stół.

Warto chyba jednak znaleźć kilka godzin, aby zrobić to samemu i nie odzierać rytuału ubierania choinki z rodzinnej atmosfery, którą tak dobrze pamiętamy z dzieciństwa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/22.12.2012 21:55
Witam . U mnie przed budynkiem Już świecą lampki choinkowe. To wygląda pięknie ale w nocy. A w domu ubieramy choinkę wigilię. Tak zawsze robimy.
/18.12.2012 16:14
elo