Tapeta mur w pokoju - hit, czy kit? Czy zmniejszy powierzchnię pokoju?

Nowoczesne, urbanistyczne wzornictwo jest szalenie modne! Tapety i fototapety z motywem uliczek, drzew, mostów czy muru zdobią stylowe, nowoczesne domy. Czy jednak motyw muru nie zmniejsza optycznie powierzchni?
/ 03.11.2018 18:45

Tapeta w pokoju to świetny pomysł - nie tylko zakryje ścianę, ale także wprowadzi element miejskiej nowoczesności do pomieszczenia. Jest to jednak wzór dość ciężki i zwykle ciemny, dlatego nasuwa się pytanie o to, czy taka tapeta nie przytłoczy pokoju i nie zabierze optycznie przestrzeni. 

Tapeta z wzorem muru - tak, czy nie?

Mur kojarzy się z czymś masywnym, tym samym, motyw muru zawsze będzie sprawiał ciężkie wrażenie. Wyraźne oraz ciemne motywy zmniejszają optycznie powierzchnię, ale też nadają wyrazu wnętrzom. Ważne jest jaki efekt chcemy uzyskać aranżacji wnętrza. Na pewno zastosowanie kamienia w pomieszczeniu daje ciekawy klimat.

Rynek oferuje bardzo szeroką ofertę tapet, więc do woli można przebierać zarówno w motywach jak i kolorystyce.

Biały kolor ścian sprawia wrażenie minimalistyczne, schludne i chłodne. Ważne jest, aby właściciel pokoju lubił ten kolor. Warto zastanowić się, czy lokatorom bardziej odpowiadają tonacje zimne czy ciepłe. Złotym środkiem, jaki można zastosować w niewielkich pomieszczeniach, jest położenie tapety - muru tylko na jedną ścianę. Reszta niech będzie w jasnym kolorze! 

Ostrożnie trzeba taki (i podobny - ciemny oraz ciężki) wzór tapety wybierać do pomieszczeń niewielkich, w których dodatkowo są ciemne meble. Całość może dać efekt toporności i mroku, co przytłoczy całe wnętrze. 

Jeśli koniecznie chcesz położyć tapetę - mur, a przy tym nie chcesz zmieniać mebli, pomyśl o oklejeniu ich jasną tapetą do mebli. Takie rozwiązanie nie kosztuje wiele, a zmienia sporo! 

 

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
http://www.kuchnie-vena.pl

Zobacz także:
18 najciekawszych akcesoriów do łazienek - to ci się przyda!
Najciekawsze propozycje aranżacji pokoju dla chłopca!