Szafka łazienkowa z umywalką fot. Adobe Stock

Szafka łazienkowa z umywalką – wymiary, wzornictwo, producenci, ceny

Planujesz kupno umywalki? Komplet szafka łazienkowa z umywalką może być dobrym wyborem. Rozmiar i stylistykę dopasujesz bez trudu.
Barbara Lasota / 31.01.2019 13:21
Szafka łazienkowa z umywalką fot. Adobe Stock

Szafka łazienkowa z umywalką zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania. Taki komplet wygląda dobrze w łazience nowoczesnej i klasycznej. Są też modele stylizowane, które pasują do wnętrz romantycznych lub rustykalnych. Różnią się szerokością, głębokością, kolorystyką. Są szafki z umywalką z szufladami lub z półkami zamykanymi drzwiczkami. Taki komplet może być równie atrakcyjny jak umywalka nablatowa, bardzo modna od kilku lat. Możesz porównać obydwa rozwiązania i wybrać to, co Ci bardziej odpowiada.

Najmodniejsze płytki do łazienek. 7 trendów

Szafka łazienkowa z umywalką – wymiary

W dużych sklepach i na stoiskach z wyposażeniem łazienek można obejrzeć i porównać kilkadziesiąt lub więcej modeli szafek łazienkowych z umywalką. Od wąskich (40 cm) przeznaczonych do bardzo małych łazienek, poprzez nieco szersze – 50 cm, 60 cm, aż do naprawdę dużych, szerokości 80 cm, 100 cm lub nawet 120 cm.
Szafki łazienkowe z umywalką szerokości 40 cm nie są zbyt wygodne, ale już te o szerokości 50 cm zapewniają wygodę. Jeszcze szersze – tym bardziej. Zazwyczaj w najszerszych szafkach montowane są umywalki z blatem. Szafki łazienkowe z umywalką różnią się także głębokością i wysokością. A zatem, przed zakupem, obejrzyj co najmniej kilkanaście modeli.

Kolorystyka i styl

W supermarketach budowlanych dominują zestawy, gdzie zarówno szafka jak i umywalka mają kształt prostokąta i proste drzwiczki lub szuflady pozbawione ozdób. Najbardziej pasują do nowoczesnych łazienek. Ale np. na allegro i w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem łazienek bez problemu można kupić szafkę łazienkową z umywalką w stylu retro, z umywalką o zaokrąglonym kształcie i z szafkę z drewna, zabezpieczonego przed wilgocią elegancką, ciemną lakierobejcą.  Najwięcej jest zestawów: biała szafka i biała umywalka. Ale są też w ofercie komplety z szafkami szarymi, czarnymi, w kolorze jasnego drewna, ciemnego drewna i czerwone.

Z szufladami czy z drzwiczkami

Szafki łazienkowe z umywalką mogą się składać z dwóch lub trzech szuflad lub z półek zamkniętych drzwiczkami. Mogą też mieć jedną szufladę na górze i półki z drzwiczkami. W tych szerszych stosuje się także jeszcze inny wariant – część półek jest odkryta, a część ma drzwiczki. Trudno jednoznacznie powiedzieć, jakie rozwiązanie jest lepsze. To zależy od potrzeb i gustu. Szuflady są wygodne do przechowywania drobiazgów i estetyczne. Niektóre mają bardzo wygodny system tzw. cichego domyku. Z kolei półki i drzwiczki sprawdzą się lepiej, jeśli chcemy w takiej szafce łazienkowej z umywalką przechowywać detergenty w dość wysokich butelkach.

Wisząca czy stojąca

Szafka łazienkowa z dwoma lub trzema szufladami jest najczęściej szafką wisząca. Zestaw wiszący wygląda lekko, nie utrudnia sprzątania podłogi łazienki. Z kolei szafki z większą ilością szuflad i z drzwiczkami to zestawy stojące na podłodze. Zazwyczaj mają dwie nogi z przodu i są mocowane do ściany. Warto zwrócić uwagę na wysokość nóżek i ich wygląd. Ważne, aby nie utrudniały umycia podłogi pod szafką.

Uwaga na wilgoć

Meble łazienkowe, w tym szafki łazienkowe z umywalką, to w większości sprzęty z płyt, wykończone okleiną odporną nawilgoć. Są też modele drewniane, zabezpieczone przed wilgocią lakierem lub farbą.Tym niemniej, korzystając z umywalki, trzeba uważać, aby nie zalewać szafki. Często moczona zniszczy się. Warto także sprawdzać szczelność syfonu pod umywalką, który jest ukryty w szafce. Jeśli się rozszczelni i w porę tego nie zauważysz, szafka nasiąknie wodą i będzie do wymiany.

Ceny szafek z umywalką

Najtańszy zestaw, z małą umywalką, kosztuje w granicach 150 zł. Niezłej jakości szafkę łazienkową z umywalką, która będzie służyć kilkanaście lat można kupić za 300 - 400 zł. Ale są też modele marek o wyższej renomie, ciekawszych wzorniczo, z lepszych jakościowo materiałów, które kosztują 1500 zł i więcej.

Przeczytaj także:
Ciekawe pomysły IKEA na łazienkę
4 sposoby na świeży zapach w łazience
Ładne lustra łazienkowe - propozycje IKEA

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)