Sypialnia w japońskim stylu

Sypialnię najłatwiej można określić słowami prosta i funkcjonalna. Natomiast sypialnia w japońskim stylu, która ma wielu zwolenników na zachodzie, traci trochę na funkcjonalności, jednak pozostaje prosta i bardzo stylowa. Dlatego przedstawiamy kilka wybranych koncepcji na sypialnie w stylu japońskim.
/ 20.07.2012 06:03

Tradycyjna japońska sypialnia jest wyłożona matami tatami, które wykonane są najczęściej ze słomy ryżowej. A za samo łoże służy futon, czyli materac, który w ciągu dnia może być zwijany i chowany, co pozwala na wykorzystanie sypialni również jako pokoju dziennego. Sypialnia w japońskim stylu, która ma wielu zwolenników na zachodzie, w tym również i u nas, nie jest zbyt funkcjonalna, jednak pozostaje prosta i bardzo stylowa. Dlatego przedstawiamy kilka wybranych koncepcji na sypialnie w stylu japońskim.

Japoński styl w projektowaniu sypialni objawia się głównie minimalizmem i prostotą, dlatego każda część wnętrza powinna być dokładnie przemyślana. Japończycy projektują sypialnie z naciskiem na linie poziome a nie pionowe. Również ważnym aspektem jest swojego rodzaju symbioza z naturą, dlatego powinniśmy stosować wyłącznie naturalne materiały, takie jak drewno i kamień. Istotny jest dobry dostęp światła słonecznego, natomiast sztuczne światło powinno być zminimalizowane. Kolory jakie stosujemy powinny być stonowane, takie które mogą nas relaksować. Meble powinny być niskie, znajdujące się blisko ziemi, ale także powinny być proste, czyli pozbawione wszelkich ozdób, co również jest specyficzną cechą japońskiego stylu.

K. Dolata