Otwarte przestrzenie rządzą w aranżacji mieszkań i domów. Teraz łączy się nie tylko salon z kuchnią, ale i sypialnię z łazienką. Awangarda? Nietuzinkowość? Funkcjonalność? Zobaczcie sami.
fot. oursouthbay.com, tumblr.com, ratedpeople.com, home-designing.com
Aneks kuchenny w salonie nikogo dziś nie dziwi, a wręcz takie rozwiązanie ma całkiem sporo zwolenników. Teraz podobny trend można zaobserwować w aranżacji sypialni z łazienką. U nas to dość nowe rozwiązanie, które jednak pojawia się coraz częściej. Ba, można dodać, że to prawdziwy hit w architekturze wnętrz. Trzeba przyznać, że otwarcie obu pomieszczeń tworzy niezwykłe rozwiązanie, choć tradycjonalistów wprowadzi w konsternację. Podobnie jak przy innych tego typu rozwiązaniach, są i jego plusy, i minusy.
Łącząc sypialnię z łazienką uzyskać można całkiem sporą otwartą przestrzeń, która odpowiednio zaaranżowana, może być oryginalna i całkiem funkcjonalna. Kiedyś z głównej sypialni wchodziło się do łazienki, dziś łączy się oba pomieszczenia. Takie rozwiązania stosuje się nie tylko w domach, ale i w mieszkaniach, w których jest tylko jedna łazienka. Co odważniejsi, z całego mieszkania robią duży open space, w którym łazienka oddzielona jest tylko szklanymi ścianami. Wygląda to niesamowicie, choć przy większej ilości mieszkańców i dorastających dzieciach, wydaje się wręcz absurdalnym pomysłem.
Łącząc łazienkę z sypialnią można stworzyć prawdziwą oazę relaksu: kąpiel w wannie usytuowanej tuż przy łóżku, czy prysznic, z którego można wskoczyć wprost do łóżka. Brzmi wspaniale. Jest to całkiem wygodne i praktyczne pod tym względem rozwiązanie. Poza tym pozbycie się ścian sprawia, że całość wydaje się zdecydowanie większa.
Jak połączyć łazienkę z sypialnią? Można całkowicie pozbyć się ścian i wstawić wannę do sypialni, wydzielając strefę do spania i do kąpieli. Czasem strefę kąpielową organizuje się za wezgłowiem łóżka, które naturalnie dzieli obie części sypialnio-łazienki. Innym rozwiązaniem jest wyburzenie ścianki łączącej sypialnię i łazienkę, ale pozostawienie naturalnego podziału w postaci ozdobnej futryny, łuku. Taki pomysł idealnie sprawdzi się w wiekowych wiejskich domach, w których pojawiają się belki lub kamienicach.
fot. decorpad.com, indulgy.com, decorpad.com, aroomforeveryone.blogspot.com
Łazienkę i sypialnię można urządzić na otwartej przestrzeni, ale na różnych poziomach np. sypialnię niżej, łazienkę wyżej, co zapewni większą intymność.
fot. desiretoinspire.net, tumblr.com, madamza.files.wordpress.com, tumblr.com
Najczęściej, zwłaszcza w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, łazienkę oddziela się od sypialni za pomocą szyb. Dzięki temu przestrzeń pozostaje otwarta, a jednak odgrodzona.
fot. apcconcept.com, homedesignfind.com, plusmood.com, rtmstudio.it
fot. japanskiexperience.com, tumblr.com, houseandhome.com, viahouse.com
Można też wolnostojącą wannę wstawić obok łóżka. To rozwiązanie idealne dla przytulnych sypialni, urządzonych w stylu glamour. Urocza, stylizowana wanna będzie doskonałym dodatkiem i ozdobą w takim pomieszczeniu.
fot. housetohome.co.uk, tumblr.com (2), icingaspen.com
Łącząc sypialnią z łazienką trzeba pamiętać o spójnej stylistyce. Dzięki temu pomieszczenie nabierze charakteru. Warto postawić na dobrej jakości armaturę i baterie, gdyż łatwiej będzie zachować ich czystość. Poza tym, gdy wannę wstawiamy do sypialni, warto wybrać odpowiednią podłogę, nie uniknie się bowiem wilgoci i rozlania wody. Trzeba pomyśleć też o szklanych ścianach, na których będzie osadzał się kamień.
Rozwiązanie jest z pewnością oryginalne i prezentuje się znakomicie. Czy jest funkcjonalne? Pod wieloma względami z pewnością. Pojawiają się jednak pewne trudności np. łazienka z toaletą za szklaną szybą. Gdy mieszkasz sam - w porządku, jeśli nie, może zabraknąć trochę intymności. Jeśli nie lubisz sprzątać i walczyć z kamieniem, zrezygnuj z szyb. Osadzający się kamień nie będzie wyglądał estetycznie. Jeśli jesteś zmarzluchem, wolnostająca wanna w sypialni może nie być trafnym wyborem, małe pomieszczenie łatwiej nagrzać. Oceniając sam pomysł, jesteśmy jak najbardziej za. Nam zwłaszcza do gustu przypadły nowoczesne wnętrza ze szklanymi ścinami.