sprzątanie w domu, tanie sprzątanie, sposoby na tanie sprzątanie, tanie porządki w domu fot. Fotolia

Sprzątanie w domu - 9 sposobów na tanie porządki

By twój dom lśnił, wystarczy poznać kilka sprytnych sztuczek. Przekonaj się sama, jakie są proste!
Weronika Kwaśniak / 19.03.2018 15:31
sprzątanie w domu, tanie sprzątanie, sposoby na tanie sprzątanie, tanie porządki w domu fot. Fotolia

Niektóre nasze sposoby zdecydowanie przyspieszają pracę. Inne przydają się, gdy zabraknie płynu do mycia okien czy pianki do czyszczenia dywanów. Wydrukuj je i zachowaj! Poznaj nasze metody na tanie sprzątanie w domu!

1. Okna

Umyjesz je np. gorącą wodą z octem w proporcji 2:1 (dwa razy więcej wody). Jeśli do roztworu dodasz jeszcze kilka kropli gliceryny, kurz nie będzie później tak przywierał do szyb. Na koniec wypoleruj okna rajstopami z nylonu - będą lśniły!

2. Chodniki futrzane i z owczych skór

Posyp talkiem kosmetycznym (ok. 2,70 zł) lub sproszkowaną kredą. Rozsyp proszek na futrze i zostaw na kilka godzin, następnie wyszczotkuj.

3. Kuchenka mikrofalowa

Wstaw do niej naczynie z ciepłą wodą, dodaj kawałek cytryny i gotuj, aż powstanie gęsta para. Wtedy wyłącz kuchenkę, poczekaj chwilę, aż przestygnie i przetrzyj wnętrze wilgotną ściereczką.

4. Dywan

Rozpyl piankę do czyszczenia dywanów. Pozostaw na kilka minut. Zbierz gąbką. Gdy dywan jest ciemny, możesz posypać go fusami herbacianymi (Ale uwaga! Muszą być porządnie odciśnięte) i przetrzeć. Po zabiegu usuń resztki szczotką, a drobne pozostałości zbierz odkurzaczem.

5. Krany

Aby usunąć kamienny osad, który zbiera się wokół wylotu kranu, nalej nieco odkamieniacza do małej plastikowej torebki i umocuj ją tak, by wylot kranu był zanurzony w płynie. Pozostaw na kilka minut. Odkamieniacz możesz zastąpić octem.

6. Porcelana

Zanurz ją na chwilę w ciepłej wodzie z mydłem. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc użyj miękkiego pędzelka do makijażu. Po wyczyszczeniu dobrze opłucz, osusz miękką szmatką.

7. Komputer

Zanim zabierzesz się do czyszczenia, wyjmij wtyczkę z gniazdka! Do usuwania kurzu użyj odkurzacza i nasadki z włosem lub pędzla. Klawiaturę odwróć i lekko stukaj, by wypadły z niej zanieczyszczenia. Klawisze przecieraj kawałkiem waty nasączonym spirytusem.

8. Sedes

Raz na tydzień przelej muszlę wrzącą wodą z octem (1 szklanka na 1 l wody) nie będzie się osadzał kamień.

9. Żaluzje

Owiń płaski patyczek szmatką nasączoną spirytusem salicylowym. Przecieraj nią żaluzje.

Na zlecenie Edipresse - artykuł z "Przyjaciółki" 

Zobacz inne porady: