Sposoby zadaszenia wejścia

Zadaszenie wejścia do domu może być ważnym elementem elewacji. Powinno harmonijnie łączyć przestrzeń zewnętrzną z prywatnym wnętrzem.
/ 05.10.2007 22:16

Zadaszenie wejścia do domu może być ważnym elementem elewacji. Powinno harmonijnie łączyć przestrzeń zewnętrzną z prywatnym wnętrzem.

Pełni ono istotne funkcje użyteczne; osłania drzwi przed deszczem i śniegiem. Warto pamiętać, że jego forma powinna być dopasowana do stylu i charakteru domu. Przybierając formę tradycyjnej werandy, czy nowoczesnej konstrukcji aluminiowej – ma służyć wygodzie domowników i zapraszać gości. Zadaszenie nie powinno zdominować frontowej części budynku. Dobór materiałów budowlanych użytych do jego wykonania trzeba dopasować do kolorystyki i formy elewacji.

Sposoby zadaszenia wejścia

Zadaszenie powinno być wkomponowane w bryłę domu. Najprostszym sposobem przykrycia jest zadaszenie wysunięte poza lico ściany, oparte na kolumnach lub słupach. Do tego celu można wykorzystać balkon, taras lub ryzalit (występ z lica w elewacji budynku). Atrakcyjnie wygląda zadaszenie będące kontynuacją linii dachu. Stworzony w ten sposób głęboki podcień, oparty na filarach, jest klasyczną formą ochrony drzwi wejściowych. Jeżeli nie chcemy zbytnio przedłużać więźby dachowej, możemy – kosztem wiatrołapu – stworzyć wnękę w miejscu wstawienia drzwi.
W nowoczesnej architekturze domów jednorodzinnych wykorzystuje się także konstrukcje z profili aluminiowych wsparte na metalowych słupkach. Niektóre zadaszenia , mające lekką strukturę, można mocować tylko do ściany zewnętrznej.

Monika Lisowka - Łętocha
Biuro Projektów ARCHON+
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/23.08.2008 20:11
wystrój wnętrza z ryzalitem?