Specjalnie dla gości

Kuchnia nowoczesna i reprezentacyjna. Jedna z dwóch w tym domu. Tu gotuje się mało, za to wspólnie z gośćmi. Elegancki charakter wnętrza podkreślają szlachetne materiały: kamień i drewno.
/ 30.08.2007 13:59
Kuchnia mieści się w nowoczesnym domu z efektownym wewnętrznym dziedzińcem. Od atrium oddzielają ją duże przeszklenia. W ciepłe dni domownicy najchętniej jedzą śniadania na dziedzińcu.

Ta kuchnia nie jest jedyną w domu, dlatego może pełnić przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. Sąsiaduje z nią druga tak zwana kuchnia gospodarcza, w której gotuje się znacznie więcej (właściciel jest smakoszem i zdaje sobie sprawę, że przy gotowaniu robi spory bałagan). W domach o dużej powierzchni dwie kuchnie nie są już rzadkością. Kuchnia jest też miejscem, w którym często lubią przebywać także goście. W reprezentacyjnej można urządzać przyjęcia, w gospodarczej przygotowywać potrawy.

Pomysł na kuchnię reprezentacyjną jest bardzo oryginalny. Autorów projektu architektów Joannę Lengiewicz i Roberta Charkiewicza zainspirowała fotografia, a ściślej efekt: pozytyw – negatyw. Materiały wykończeniowe dobrali więc na zasadzie kontrastu. Zabudowa kuchni składa się z dwóch części: wyspy oraz szafek przy ścianie, a także dwóch kolorów (jasnego i ciemnego). Pośrodku znajduje się wyspa, a przy jednej ze ścian dolne i górne szafki. Dolną zabudowę przyścienną wieńczy czarny kamienny blat. Z czarnego granitu (o wykończeniu satynowym) są też panele boczne i cokół. Fronty szafek pokrywa jaworowy fornir. Na wyspie blat i cokół wykonano z drewna, a front z jednej strony z kamienia. Z czarnego granitu jest też płyta, na którą można odstawiać gorące garnki i mokre naczynia. Bardzo płytkie szafki górne w kolorze écru zostały polakierowane. Mimo że w blacie pod nimi zamocowano płytę grzejną, nie ma nad nią okapu. Zlew zintegrowany z blatem to też autorski projekt architektów. 

Dziękujemy firmom Green Garden i Docolor za pomoc w realizacji sesji.


Tekst Iwona Ławecka-Marczewska
Stylizacja Dorota Karpińska
Zdjęcia Rafał Lipski